Серед країн Євразії Україна має вражаючий прогрес у напрямку відкриття контрактів    | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
23.05.2022

Серед країн Євразії Україна має вражаючий прогрес у напрямку відкриття контрактів

20 травня DiXі Group у партнерстві з Publish What You Pay (PWYP) провів онлайн-захід «Досвід адвокації та впровадження практик відкритих контрактів в Україні, Казахстані, Киргизстані та Азербайджані». Захід відбувся в рамках проекту «Посилення умов для укладання контрактів у видобувних галузях Євразії шляхом активізації співпраці між неурядовими організаціями регіону».

Під час заходу учасники обговорили ситуацію з розкриттям контрактів у своїх країнах: що працює, які існують проблеми і де шукати рішення.

Антон Антоненко, DiXi Group

Еміль Омаров, менеджер із Азіатсько-Тихоокеанського регіону, Євразії, Близького Сходу та Північної Африки в Publish What You Pay, зазначив, що наразі 42 країни приєдналися до ініціативи з відкриття контрактів (для порівняння, в 2019 році їх було лише 19). Він підкреслив, що Україна, Монголія та Вірменія дійсно дуже активно працюють в цьому напрямку.

Еміль Омаров, PWYP

«Це круто бачити глобальний прогрес у напрямку відкриття контрактів, але зараз вкрай важливо щоб всі ініціативи та зобов’язання, які взяли на себе країни, дійсно виконувалися», − підкреслив Еміль Омаров.

Ольга Полуніна, менеджер з організації консультативних послуг в сфері забезпечення сталого розвитку в DiXi Group, розповіла про досвід України у процесі відкриття контрактів.

«Цей процес тривав багато років, але вийшов на новий рівень в 2018 році – коли був прийнятий закон “Про забезпечення прозорості у видобувних галузях”, яким було впроваджено звітування компаній відповідно до стандарту Ініціативи прозорості видобувних галузей», – наголосила вона.

Водночас, з моменту прийняття цього закону й до моменту затвердження на законодавчому рівні відкриття ключових положень контрактів пройшло три роки (у 2021 році було прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях”). За його прийняття проголосували 344 народні депутати. Однак, через війну, яка розпочалася в лютому, відкриття ключових положень контрактів на практиці ще не відбулося.

Марія Лобачова, ГО “Ехо” (Казахстан)

В Казахстані ситуація поки менш оптимістична. За словами Марії Лобачової, координаторки ГО «Ехо», раніше категорична відмова відкривати контракти спостерігалася саме в компаній. Однак, в 2017 році в країні був прийнятий Кодекс про надра.

«Це законодавство дало основу для відкриття контрактів ще до того як Ініацітива прозорості видобувних галузей (ІПВГ) зробила це обов’язковим. Водночас, у приватних розмовах з’ясувалося, що багато працівників ключових держорганів і компаній навіть не знають про таку вимогу», – підкреслила Марія Лобачова.

Наразі в Казахстані відкритих контрактів у доступі нема, тому, фактично, ця вимога так і не виконується.

Що стосується Киргизстану, то вся інформація про контракти публікується на сайті, який наразі майже не працює. Назік Іманбекова, експертка Консорціуму організацій, які просувають ІПВГ в Киргизстані, зауважила, що пошук коштів на технічне покращення цього сайту наразі є одним із пріоритетів. Орган, відповідальний за публікацію інформації про контракти, постійно посилається на те, що не може публікувати через технічні аспекти сайту.  

Ільхам Гусейнлі, Громадський союз за демократичний розвиток та економічну співпрацю

В Азербайджані з приблизно 40 контрактів в нафтогазовидобувній галузі відкритими залишаються лише 19. Більше того, у гірничодобувній галузі взагалі відсутня законодавча вимога про відкриття контрактів.

«Ініціатива прозорості видобувних галузей могла би стати рішенням цієї проблеми, але через тиск уряду на громадянське суспільство членство країни в ІПВГ було призупинено», − підкреслив Ільхам Гусейнлі, експерт Громадського союзу за демократичний розвиток та економічну співпрацю.

Серед допоміжних інструментів, які можуть покращити ситуацію з відкриттям контрактів, учасники назвали активний обмін досвідом з адвокації та реалізації відкритих контрактів, проводення спільних адвокаційних регіональних та міжнародних кампаній, а також заходів.  

Проведення цієї дискусії стало можливим завдяки проекту PWYP «Посилення умов для укладання контрактів у видобувних галузях Євразії шляхом активізації співпраці між неурядовими організаціями регіону».

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні