Україні слід розробити стратегію "зеленого" фінансування для економіки - експерт DiXi Group | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
20.10.2021

Україні слід розробити стратегію “зеленого” фінансування для економіки – експерт DiXi Group

Аналітичний центр DiXi Group взяв участь у круглому столі “Шляхи реалізації вимог Оновленого національно визначеного внеску України до Паризької угоди”. Захід відбувся 20 жовтня 2021 року у режимі відеоконференції. У обговоренні брали участь народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, профільних міністерств, міжнародних та громадських організацій.

За оцінкою, здійсненою DiXi Group у рамках Energy Policy Tracker, з початку пандемії в Україні державна підтримка в галузі декарбонізації, енергоефективності та екологічних заходів зменшилась, а підтримка викопних видів палива – навпаки, зросла.

“Таку тенденцію, яка протирічить загальносвітовій практиці, треба «переламати», – сказав у своєму виступі під час круглого столу директор з аналітичних досліджень DiXi Group Роман Ніцович. – У світі після пандемії COVID-19 зростає підтримка «чистих» джерел енергії, а сучасні тенденції в політиці щодо ВДЕ свідчать про перехід на конкурентні механізми. Данія, Польща, Сербія – досвід цих країн показує, як розгортається підтримка ВДЕ на основі моделі feed-in premium (контракти на різницю) та аукціонів. В Україні, зокрема, окрім вирішення поточних проблем боргу за «зеленим» тарифом, слід готувати довгострокові рішеннями, у т.ч. розгляд відповідного законодавства – щоб провести перші аукціони з розподілу квот та змінити схему підтримки ВДЕ ( законопроєкт Міненерго щодо запровадження Feed-in-Premium)”.

Під час заходу представники DiXi Group представили 

, у якому є приклади кращих світових практик з декарбонізації, і також вказані прогалини в українських політиках у порівнянні з порядком денним Європейського зеленого курсу та іншими політиками країн світу. Основний наголос робиться на заходах, які запровадили у різних країнах у відповідь на наслідки та виклики, що пов’язані з пандемією COVID-19. Документ включає і рекомендації щодо застосування таких практик в Україні.

Пріоритетними темами цього випуску стали: розвиток ВДЕ (сектор генерації електроенергії), декарбонізація транспорту (мікромобільність), фінансування «зеленого» відновлення («зелені» облігації), а також питання гендерної рівності у секторі енергетики.

“У кожному з квартальних оглядів ми звертаємо увагу на фінансування «зеленого» відновлення, – відмітив Роман Ніцович. – Задля подолання наслідків пандемії уряди почали розробляти пакети фінансування або стратегії відновлення, і більшість спрямовані саме на «озеленення» економіки. Для України актуальною задачею є створення цільового фонду для акумулювання коштів, щоб спрямувати їх на декарбонізацію та заходи з охорони навколишнього середовища. Проте, досвід розвинених країн свідчить – фонд є лише одним з рішень.
Слід розробити стратегію зеленого фінансування, в якій передбачити джерела й інструменти фінансування для особливо енергоємних галузей економіки – з можливістю залучення коштів як із державного, так і приватного секторів (комбінованого фінансування)”.

Квартальний

за третій квартал був розісланий організаторами усім учасникам круглого столу серед матеріалів для опрацювання.

Квартальні огляди підготовлені в рамках проєкту «Просування “зеленого” відновлення як способу подолання кризи в Україні» завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії.

 

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні