DiXi Group Logo
en
30.03.2021

Урядовці, міжнародні експерти та громадськість обговорили прозорість у видобутку та звіт ІПВГ за 2019 рік

Аналітичний центр DiXI Group долучився до проведення та взяв участь на експертному рівні у міжнародній конференції “Прозорість та підзвітність видобувного сектору”, яка пройшла у онлайн-форматі 30 березня 2020 року.

Під час заходу йшлося про результати українського Звіту Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ) за 2019 рік, плани уряду, як підвищити прозорість у видобутку, громадський моніторинґ видобувної галузі, перехід до відкриття даних онлайн, вплив видобутку на екологію і заходи для його мінімізації.

Представники міжнародних організацій під час конференції висловили підтримку українських урядовців та громадськості у прагненні стати більш прозорими у сфері енергетики, дотримуватись міжнародних стандартів.

Директор Місії USAID Джеймс Гоуп у своєму виступі відзначив, що USAID в Україні націлений на те, щоб допомагати посилювати управління у видобувній галузі і забезпечувати енергетичну безпеку для держави. “Україна є багатою на ресурси – нафту, газу, мінерали – тому видобувна галузь для неї важлива та така, що здатна змінити економічний баланс, – сказав він. – Але це означає, що галузь та уряд мають бути максимально прозорі і відкриті, а взаємодія з інвесторами має базуватися на найкращих правових практиках. ІПВГ – це глобальна ініціатива зі співпраці, яка просуває саме ці цінності. Це допомагає країнам переконатися, що видобувна галузь буде ефективною зараз та у майбутньому. Звіт ІПВГ за 2019 рік дозволяє нам об’єктивно переконатися, наскільки було досягнуто прогрес”.

Директор проєкту «Ефективне управління державними фінансами III» в GIZ Томас Мейєр додав, що прозорість в енергетичному секторі дозволяє також підвищити контроль, і що ІПВГ часто відіграє вирішальну роль у цих зусиллях.

Виконавчий Директор Міжнародного секретаріату ІПВГ Марк Робінсон наголосив на тому, що видобувні компанії зіткнулися зараз із потрійною кризою, пов’язаною із COVID-19, цінами та скороченням попиту на нафту, диверсифікацією інвестиційних портфелів і руху в напрямку декарбонізації.

Директор програми “Демократична практика” міжнародного фонду “Відродження” Олексій Орловський зазначив, що сьогодні Україна для багатьох країн стає зразком в плані забезпечення прозорості в різних аспектах, зокрема у видобувних галузях.

“Для успіху реформ необхідно, щоб між людьми і владою буда довіра. Така довіра починається з відкритої прозорої інформації про те, що відбувається в секторі, – про це сказав заступник міністра енергетики Ярослав Демченков у виступі на конференції. – Нещодавно опублікований шостий звіт ІПВГ в Україні — за 2019 рік. Це перший звіт за новим вдосконаленим законодавством. Він містить інформацію, наприклад, про екологічні аспекти видобувної діяльності та про участь держави”.

Окремо він відмітив корупційні ризики галузі. За його словами, ІПВГ сприяла анулюванню ліцензій для компаній, що не почали видобуток протягом двох років після їх отримання.

Державна служба геології та надр України перевірить третину всіх спецдозволів на надрокористування. Про це повідомив голова Держгеонадр Роман Опімах в ході онлайн-конференції, розповідаючи про важливість відкритих даних, їх публічного оприлюднення, зокрема на сайті Геоінформ.

У рамках звіту ІПВГ перевіряли 51 компанію. Відзначається, що багато компаній відносно швидко надали інформацію, а станом на кінець 2020 року відсоток звірки становить 99,1%, що є надзвичайно високим показником у порівнянні з попередніми роками і, навіть, у порівнянні з іншими країнами, що готують такі звіти.

У Міністерстві енергетики висловлюють надію, що вже в 2021 році компанії видобувної галузі матимуть можливість звітувати в електронному вигляді. Про це повідомила керівник директорату Міненергетики з питань формування енерго- та ресурсоефективної політики Вікторія Гнатовська в ході онлайн-конференції.

“Електронна система звітування суб’єктами розкриття інформації, онлайн-платформа ІПВГ, створює якісно новий рівень звітування, який відповідає міжнародним стандартам прозорості. Я маю надію, що в 2021 році компанії матимуть можливість звітувати в електронному вигляді”, – повідомила вона.

Відкритість інформації в секторі зростає, а отже зростає поінформованість населення про те, що відбувається в галузі. Як відзначила у своєму виступі президент DiXi Group Олена Павленко, лише 8% українців за результатами загальноукраїнського соцопитування, проведеного на замовлення аналітичного центру, вважає сектор зовсім непрозорим. Більша частина респондентів визначила прозорість сектору як середню або зазначила, що важко відповісти на це питання. Результати опитування свідчать, що необхідно покращувати зусилля в частині збільшення прозорості. “Більшість українців абсолютно підтримують чисту енергетику, відновлювані джерела енергії та готові їх розвивати. Але фактично ті самі 70% не готові платити за цю енергетику більше. Це велика задача для уряду, для громадськості, для усіх нас. Усі ми відповідальні за покращення екологічного стану у нашій країні”, – відзначила експерт.

Стандарти ІПВГ заохочують розкриття інформації про вплив видобувних галузей на довкілля, однак лише 7 з 55 країн ІПВГ розкривають інформацію, релевантну до зміни клімату. Про це під час онлайн-конференції розповіла експерт DiXi Group Ольга Полуніна. Разом з тим Україна таку інформацію надала у звіті за 2019 рік. Це стосується обсягу відходів у розрізі галузей видобувної промисловості, обсягу викидів СО2, забруднюючих речовин та парникових газів у розрізі підприємств, дисагрегованих надходжень екоподатку від видобувних галузей, витрат та інвестицій в охорону довкілля. Щоб покращити прозорість видобувних галузей, експерт запропонувала ряд змін до стандарту ІПВГ.

Захід організовано Національним секретаріатом Ініціативи прозорості видобувних галузей,
проектом USAID «Прозорість Енергетичного Сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП»,
МФ «Відродження»
та Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH

Переглянути відеозапис конференції.

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні