logo
en
img

Експерти закликають владу прискорити реформи у сферах енергетики та довкілля

14 грудня українські та європейські експерти презентували оцінку реформ у галузі енергетики та довкілля в 2017 році. Регулярний моніторинг імплементації Україною Угоди про асоціацію з ЄС у цих секторах здійснюють 6 робочих груп у межах проекту«Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про асоціацію». Проект фінансують Європейський Союз та Міжнародний фонд «Відродження».

ГАЗ

Щодо ключових тенденцій і подій 2017 року, негативними в газовій сфері експерти вважають темпи реструктуризації (unbundling) “Нафтогазу”, механізм перегляду ціни, неврегульований механізм користування державними ГРС, нові тарифи на послуги розподілу.

Позитивними рішеннями керівник проектів аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович назвав першу перемогу в Стокгольмському арбітражі, продовження корпоративної реформи “Нафтогазу”, встановлення НКРЕКП стандартів якості постачання, прихід іноземних трейдерів на ринок.

Ключовим завданням для влади на 2018 рік експерти назвали реструктуризацію (unbundling) “Нафтогазу”.

ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ

Зі слів керівника експертної групи «Електроенергія та ядерна безпека» Світлани Голікової, заходи, що були передбачені Планом імплементації Угоди про Асоціацію, в цілому виконуються, хоча в більшості це стосується трансформації вимог на рівні законодавства.

Так, Верховною Радою України прийнято закон «Про ринок електричної енергії», створений Координаційний центр при Кабінеті Міністрів, восени розпочалося оприлюднення та обговорення перших нормативно-правових актів для організації роботи ринку, розпочато корпоратизацію НЕК «Укренерго», зроблені перші кроки в реорганізації ДП «Енергоринок».

«Нажаль, ця робота була призупинена у зв’язку із штучно створеною неспроможністю НКРЕКП приймати необхідні рішення. Урядом прийнята Енергетична стратегія України на період до 2035 року “Безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність” , але поки що відсутній план її реалізації,» – зауважила експерт Світлана Голікова.

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ

У сфері енергоефективності досягненням експерти вважають прийняття всіх передбачених законів з так званого «енергоефективного» пакету («Про Фонд енергоефективності», «Про енергетичну ефективність будівель», «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», «Про житлово-комунальні послуги»).

Негативом, зі слів координатора програм Громадянської мережі «ОПОРА» Тетяни Бойко, є малі обсяги фінансування програми «теплі кредити» в Державному бюджеті 2018 року, а також затримка з ухваленням і оприлюдненням ключових документів щодо роботи Фонду енергоефективності.

«Фонд енергоефективності розпочне свою роботу в частині проведення заходів із впровадження цілей своєї діяльності не раніше ніж з липня 2018 році. Це зумовлено тим, що прийняття підзаконних актів, відповідно до яких необхідно проводити сертифікацію та аудит у будівлях, передбачено після погодження науково-технічною радою Мінрегіону як наукових розробок. Цей процес займає більше 3-4 місяців.

Тому ймовірно ОСББ у 2018 році будуть певний час позбавлені права скористатися державною підтримкою впроваджувати енергоефективні заходи. Крім того, алгоритм дії для ОСББ не передбачено підзаконними актами, а саме актами Наглядової Ради Фонду, що може бути однією з причин низького попиту на продукти Фонду,» – наголосила Тетяна Бойко.

БІЗНЕС-КЛІМАТ

У сфері бізнес-регулювання експерти відзначають, що процес ротації членів НКРЕКП запущено надто пізно через штучне затягування. Верховна Рада, уряд та президент делегували своїх представників та завершили формування складу Конкурсної комісії з добору завершили лише восени. Це спричинило відсутність кворуму в складі НКРЕКП і Верховною Радою терміново були прийняті зміни до закону «Про НКРЕКП», якими президенту дали повноваження на 3 місяці призначити без конкурсу комісіонерів на вакантні посади.

Реформа публічних закупівель поки залишається однією з найуспішніших, проте зі слів Андрія Паніна, протягом 2017 року її двічі намагались саботувати змінами до деяких законів. Перший випадок був навесні, коли пропонували поширити визначення «критичної інфраструктури» на електронні майданчики, зокрема ProZorro. Це означало обов’язковість їх контролю зі сторони силових структур, тобто створення передумов для здійснення тиску на бізнес. Втім, завдяки широкому розголосу наслідків, до другого читання правки були виключені із законопроекту.

ДОВКІЛЛЯ

Найбільшим досягненням в екологічній сфері у 2017 році експерти вважають прийняття закону про оцінку впливу на довкілля та Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок.  Тим не менше, обидва документи для їх практичної реалізації потребують низки підзаконних актів.

«Щодо закону про ОВД, то він повинен розпочати свою дію 18 грудня, проте жодного підзаконного акту ще не прийнято. Щодо Національного плану скорочення викидів, то 1 грудня 2017 р. Міненерго мав подати до КМУ проект плану заходів з впровадження НПСВ на 2018 рік, а Мінприроди має внести зміни до технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин із таких установок протягом 3 місяців після затвердження НПСВ,» – пояснила експерт РАЦ «Суспільство і довкілля» Наталія Андрусевич.

НАФТА

У нафтовій сфері, зі слів експерта Геннадія Рябцева, досягнуті урядом результати все менше співвідносяться з офіційно проголошеними планами. Частішають повідомлення про ухвалення владних рішень, попри продовження роботи над ними. Акти перевірок діяльності відповідальних інституцій несподівано засвідчують припинення роботи над гучно анонсованими раніше проектами. Міненерговугілля, Мінприроди, Держгеонадра вважають низку завдань виконаними, хоча розроблені ними проекти документів повернуті для доопрацювання.

«Без будь-яких обґрунтувань подовжуються терміни виконання завдань, зокрема з формування мінімальних запасів нафти й нафтопродуктів, ухвалення нового Кодексу про надра, затвердження рекомендацій із контролювання роботи автозаправних станцій. Причини невиконання зобов’язань не аналізуються, не визначаються відповідальні за зрив установлених термінів, не береться до уваги, що ресурсів на імплементацію перенесених завдань у наступних періодах не передбачено,» – резюмував Геннадій Рябцев.

За матеріалами ЕнерРеф

Фотозвіт

Коментарі

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Фонд декарбонізації може стати потужним інструментом, проте все залежить від наповнення

Україні буде важко суттєво знизити вуглецевий вміст експорту до країн Європи, тому що у цьому напрямі мова йде про набагато вищі суми.

img

Анастасія Синиця

молодший аналітик DiXi Group

«Північний потік-2» та санкції: чого очікувати?

Питання санкцій щодо російського газопроводу є зразковим втіленням двопартійної та двопалатної (bipartisan and bicameral) згоди у США.

img

Ольга Полуніна, Рімма Куштим

менеджер зі сталого розвитку DiXi Group, консультант DiXi Group

Чи не заблокують у Раді реформу контролю за промисловим забрудненням?

Урядовий законопроєкт передбачає, що порядок затвердження висновків НДТМ визначається Кабінетом міністрів. Альтернативний законопроєкт пропонує визначити порядок затвердження висновків НДТМ окремим законом...

img

Роман Ніцович, Сергій Євтушок

директор з досліджень DiXi Group, зовнішній аналітик DiXi Group

Реформа вугільної галузі знову ступає на шлях субсидіювання

Міненерго презентувало новий проєкт Концепції реформування вугільної галузі. Поки сам документ не оприлюднено...

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Наміри уряду вкотре відтермінувати введення екологічних вимог ЄС навряд чи отримають підтримку зарубіжних партнерів

Міністерство енергетики відновило роботу над впровадженням Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ), однак незабаром запропонувало перенести його впровадження.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

Схвалені форми звітності – крок до більшої прозорості у видобутку

Уряд нарешті схвалив форми звітності для видобувних компаній, які розроблялися зокрема і за участі експертів DiXi Group.

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Дієвих рішень щодо боргів перед “зеленою” генерацією поки не запропоновано

Уряд фактично поклав повну відповідальність за врегулювання ситуації на Регулятора та оператора системи передачі. За словами прем’єр-міністра, регуляція ними ринку має забезпечити розрахунки з ВДЕ.  

img

Олена Павленко

президент DiXi Group

Зупинка Північного потоку-2 має стати частиною «єдиного голосу» ЄС

Трагедія з отруєнням російського опозиціонера Олексія Навального змінила погляди німецької політичної еліти. Наполягання на лише німецьких інтересах ослабло, і сьогодні Німеччина більш відкрита до формування спільної європейської позиції

img

Роман Ніцович

директор з досліджень DiXi Group

До чого не «дотягнувся» новий закон про «зелену» енергетику

Багатомісячний «серіал» політичних дискусій між урядом та інвесторами у ВДЕ завершено. Проте, насправді новий закон може так і не вирішити проблему, і для цього є щонайменше 5 причин.

img

Роман Ніцович, Дарина Кулага

директор з досліджень DiXi Group, експерт-консультант DiXi Group

Лише підвищення тарифу на передачу не вирішить кризи на ринку електроенергії

Оскільки борги «ГарПоку» продовжують накопичуватись, зростання тарифу є неминучим кроком для забезпечення виплат виробникам ВДЕ у майбутньому. Разом з тим, навіть підвищення тарифу в два рази буде недостатньо для повного вирішення проблеми.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

09 ЧЕРВНЯ 2020

Перекрити лазівки. Якими можуть стати нові санкції США проти російських “потоків”

На розгляд Конгресу США представили законопроєкт, що доповнює нинішній санкційний режим щодо «Північного потоку-2» та «Турецького потоку». Про що в ньому йдеться?

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

01 ЧЕРВНЯ 2020

Для розділення платіжок за електроенергію поки немає передумов

Поточний тариф, навіть верхня його ставка, не відображає реальні витрати, понесені на виробництво, закупівлю та доставку електроенергії домогосподарствам, оскільки в країні застосовується приховане перехресне субсидіювання населення через механізм ПСО. Нині тариф у платіжках подається без розділення на товарний та транспортний компоненти електроенергії.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

26 ТРАВНЯ 2020

Європейський зелений курс та українська енергетика: quo vadis?

Керівництво ЄС бачить порятунок від кризи саме в амбітному Європейському "зеленому" курсі. А що це означатиме для українського енергетичного сектора?

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

18 ТРАВНЯ 2020

Рішення по Nord Stream 2: за остаточну перемогу треба боротися

Рішення німецького регулятора BNetzA щодо правового поля, в якому може функціонувати «Північний потік-2», є проміжною перемогою для України.

img

Андрій УРСТА

стажер аналітичного відділу DiXi Group

15 КВІТНЯ 2020

Наскільки сталим є тренд зниження цін на пальне?

Можна виділити наступні основні фактори, що впливають на роздрібні ціни нафтопродуктів: вартість нафти, курс долара, а також баланс роздрібного ринку.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

13 КВІТНЯ 2020

Нафтовиробники об’єднуються перед “розстрілом”

Попередня домовленість країн ОПЕК+ у випадку реалізації дозволить дещо стабілізувати ціни на нафту в найближчі місяці, проте не факт, що відновить баланс попиту і пропозиції на ринку.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

10 КВІТНЯ 2020

ОВД – проблема чи необхідний елемент сталого розвитку?

Після більш ніж 2-х років імплементації цього Закону аналітичний центр DiXi Group вирішив дослідити питання впровадження процедури ОВД і розібратися, які ж проблеми виникають у видобувної компанії, чи можна цьому зарадити і як це зробити.

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

09 КВІТНЯ 2020

Коронавірус та системні дисбаланси ринку електроенергії

Нинішня кризова ситуація на ринку електроенергії – це не лише збіг обставин, викликаний сезонним фактором та карантинними заходами.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

08 КВІТНЯ 2020

На нафтовому ринку – “ідеальний шторм”

Нинішня ситуація на світовому нафтовому ринку є "ідеальним штормом" для країн-виробників, проте для країн-споживачів нафтопродуктів є можливістю досить дешево сформувати запаси пального.

Аналітика

замовити аналітику
img

Наші платформи

img

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

Наші платформи

img

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля