DiXi Group допоможе розробити Стратегію з розвитку критичної сировини
10 вересня у Парижі відбувся семінар “Стратегічні шляхи для критично важливих мінералів: Глобальний досвід та майбутнє України”, організований аналітичним центром DiXi Group спільно Міжнародними енергетичним агентством (МЕА) за підтримки USAID.
Захід об’єднав представників урядів України та Франції, Міністерства енергетики США, українських та міжнародних експертів.
Як йдеться у дослідженні МЕА, представленому в ході семінару, хоч на сьогодні ринок критичних мінералів забезпечений необхідним обсягом сировини, це не є якісним орієнтиром для майбутнього,оскільки попит на найважливіші корисні копалини продовжує зростати за всіма сценаріями. Так, за оцінками експертів МЕА, він збільшиться майже втричі до 2030 року та вчетверо до 2040 року, за сценарієм нульових викидів (NZE) до 2050 року.
Також у доповіді зазначалося, що у зв’язку з переходом провідних економік світу на чисту енергію є ризики доступності конкретних мінералів. Зокрема, літій та мідь перебувають під більшим ризиком щодо постачання та обсягів виробництва, тоді як графіт, кобальт, рідкоземельні метали та нікель стикаються з більш суттєвими геополітичними ризиками.
Як відзначили у своєму виступі представники DiXi Group, на сьогодні Україна має все, щоб стати частиною ланцюгів постачання для глобальної диверсифікації видобутку та переробки критично важливих мінералів. А також вони нагадали, що в Україні знаходяться родовища 22 із 34 критично важливих мінералів, що входять до списку Європейського Союзу, включаючи літій, графіт, нікель, кобальт, титан тощо. Крім того, Україна входить до п’ятірки провідних країн за запасами графіту та посідає 9 місце за запасами титану. Будучи країною, багатою на ресурси, Україна має використати їх для зеленого відновлення та економічного зростання.
Представники з української сторони також зауважили, що нещодавно схвалений Національний план з енергетики та клімату до 2030 року передбачає декарбонізацію низки секторів, а також серйозне збільшення частки ВДЕ в кінцевому енергоспоживанні. На думку учасників, усе це вимагатиме не лише видобутку, а й переробки та використання у виробництві низки критично важливих видів сировини.
Тож є потреба у формуванні довгострокового бачення того, як інтегрувати галузь критичної сировини в економічний розвиток України і створити навколо цього робочі місця, а також як забезпечити всі необхідні елементи ланцюжків доданої вартості.
Саме тому DiXi Group ініціював розробку Стратегії розвитку критичної сировини в Україні із залученням як українських стейкхолдерів, так і міжнародних партнерів, аби така Стратегія була прозорою, послідовною та забезпечила довгостроковий економічний розвиток.
Представники Уряду України зазначили, що робота в рамках Стратегії має бути спрямована як на вирішення технічних питань, пов’язаних з розвідкою та постачанням, так і на розвиток законодавчої бази, яка забезпечить підтримку та реалізацію тіснішої співпраці з приватним сектором.
Організація семінару стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту «Прозорість Енергетичного Сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП».