DiXi Group допомагає вивчати іноземний досвід застосування геотермальних рішень в опаленні  | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
08.10.2024

DiXi Group допомагає вивчати іноземний досвід застосування геотермальних рішень в опаленні 

 З 16 по 19 вересня за ініціативи аналітичного центру DiXi Group відбулася навчальна поїздка української делегації до США з метою вивчення досвіду   інтеграції установок, що використовують поверхневу (до 200 м глибини) геотермальну теплову енергію у системах централізованого теплопостачання.

Поїздка відбулася за сприяння USAID, що підтримує енергетичну трансформацію України, та на запрошення американської громадської організації НЕЕТ, яка популяризує використання геотермальної енергії для теплозабезпечення.

У візиті взяли участь представники НКРЕКП, Міністерства розвитку громад та територій України, Держенергоефективності, громад та інші стейкхолдери.

 

Запровадження енергоефективних рішень, у тому числі за рахунок відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), є важливим кроком для успішного виконання Україною зобов’язань по досягненню кліматичної нейтральності. Використання геотермальних рішень в Україні дозволить створити високоефективні системи централізованого теплопостачання на основі ВДЕ та скидного тепла.

Виконавча директорка НЕЕТ Зейнеб Магаві (Zeyneb Magavi) вважає, що досягнення стратегічних цілей “зеленої” трансформації енергетичної системи США можливе лише за умови використання потенціалу поверхневих систем геотермальної енергії. У ході спілкування з учасниками поїздки вона зазначила, що такі системи мають на меті заміщувати природний газ в домівках американців. За оцінками НЕЕТ, інвестиції у їх розвиток на основі сталих та інженерно апробованих рішень можуть повністю окупитися за 10 років, а економія енергії може досягати 85%.

Частиною стратегії США у досягненні кліматичної нейтральності є перехід з природного газу на електроенергію, що потребує збільшення потужності енергосистеми майже вдвічі. Втім, використовуючи геотермальні рішення, можна не лише напряму економити енергію, а і не вкладати зайві кошти в розбудову електромереж.

Учасники поїздки відвідали м. Фрамінгем (Массачусетс), у якому місцева газопостачальна компанія знайшла для себе нову нішу та реалізувала пілотний проєкт по заміщенню індивідуального опалення й охолодження будинків та комунальних об’єктів газом на геотермальну енергію від централізованої системи тепло- і холодопостачання. Потужність системи складає 1,3 МВт, що в еквіваленті дозволяє забезпечувати енергією близько 130 квартир. 

Крім того, ця система дозволяє кондиціонувати приміщення влітку, що вже реалізовано в рамках цього проєкту для громадських будівель. У системі з 80 свердловин глибиною 200 м циркулює вода з домішкою антифризу (пропіленгліколю), яка за допомогою теплових насосів у будинках споживачів забезпечує опалення їх приміщень.

Загальна вартість проєкту становить 22 млн доларів. Представники експлуатуючої компанії наголосили, що навіть за песимістичними прогнозами масштабування і добудова наступних черг коштуватиме вдвічі менше, оскільки система є пілотним проєктом.

Також учасники мали нагоду ознайомитися з роботою системи опалення та кондиціонування корпусу Центру наук про обчислення Бостонського університету (так звана «Jenga building»), яка основана на енергоефективних рішеннях та використовує геотермальну енергію. Система базується на свердловинах глибиною 500 метрів, які забезпечують відбір тепла та холоду з материнської породи. Завдяки системі відбувається підігрів/охолодження повітря та його подача до системи вентиляції.

Як повідомив головний архітектор проєкту Денніс Карлберг (Dennis Carlberg), одразу після запуску системи у лютому 2023 року її потужностей виявилося достатньо для теплозабезпечення будівлі навіть при зовнішній температурі -220С. «Jenga building» вважається кліматично-нейтральною будівлею, оскільки крім геотермальної енергії використовує електроенергію з сонячних панелей на території університету та вироблену одним з вітропарків.

18-19 вересня за сприяння DiXi Group учасники мали низку зустрічей з представниками урядових організацій США: Департаменту енергетики (DOE), Федерального енергетичного регулятора (FERC), Комітету енергетики та природних ресурсів Сенату та Асоціації регуляторів (NARUC).

Як наголосили в Geothermal Technology Office (GTO), що є спеціалізованим підрозділом DOE, відповідно до їх аналізу та моделювання, у процесі переходу потрібно збільшувати потужність мереж та генерації електроенергії у США із 150 ТВт, що є наразі, до 258 ТВт у 2050 році. Якщо використовувати повний потенціал геотермальної енергії, обсяг необхідних потужностей енергосистеми вдасться скоротити на 37 ТВт – до 221 ТВт. Попри потребу у великих інвестиціях для систем геотермальної енергії, їх окупність у середньостроковій перспективі за рахунок економії робить такий варіант вигідним з економічної точки зору. Із 1 кВт·год електричної енергії при використанні геотермальних систем можна отримувати 6 кВт·год “зеленої” теплової енергії без локальних забруднень.

Нині GTO працює в напрямку досліджень, аналізу та формування баз даних, які в майбутньому дозволять інтегрувати геотермальні технології в найбільш ефективний спосіб. 

Вони схвалили наміри України щодо розвитку геотермальних технології у системах централізованого теплопостачання та пообіцяли надати матеріали своїх нових досліджень, а також забезпечити підтримку. 

Кріс Боуман (Chris Bowman), співробітник Комітету енергетики та природних ресурсів Сенату США, у ході зустрічі розповів про політичні аспекти підтримки відновлюваної енергетики. Зокрема, він відзначив, що політика уряду США ґрунтується на механізмах стимулювання ВДЕ, а не посилення фіскального тиску на викопні види палива. Також він наголосив, що системи геотермальної енергетики підтримуються суспільством, хоча і передбачають значні капіталовкладення на старті запровадження технології.  Для формування окремих законодавчих стимулів американські сенатори очікують на звіт DOE щодо потенціалу зниження капітальних інвестицій при розвитку технологій геотермальної енергетики.

За результатами поїздки учасники отримали комплексну інформацію щодо стратегії США із запровадження переходу на невикопні види палива, місця геотермальних технологій у ній та подолання викликів, які виникають при втіленні відповідних рішень. А також вивчили практичний досвід інсталяції геотермальних систем – як для систем централізованого теплопостачання, так і для окремих об’єктів. 

“Ми сподіваємось, що учасниками поїздки зможуть використати отримані знання для вдосконалення державної політики у використанні грунтових теплових насосів для централізованого опалення та охолодження в Україні. Ми також побачили зацікавленість представників муніципалітетів у реалізації пілотних проєктів у своїх громадах. У випадку їх реалізації можливо буде оцінити вартість інсталяції таких систем в масштабах України та надалі опиратися вже на локальний практичний досвід і навички експлуатації геотермальних систем”, – зазначила президентка DiXi Group Олена Павленко. 

У свою чергу, представники делегації поділилися інформацією про стан української енергетики та перспективи розвитку ВДЕ і застосування когенераційних технологій, в яких можливі варіанти співпраці між США та Україною.

 

Про навчальну поїздку української делегації до США також читайте за посиланням.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні