- незалежність оператора у прийнятті рішень щодо “підшефної” інфраструктури,
- право на відшкодування через тариф інвестицій, погоджених регулятором,
- незалежність органу влади, що визначений управляти оператором, від рішень Кабміну (управляє активами з видобування і постачання газу).
Разом з тим, правки включили положення не тільки про оператора ГТС, але і про операторів газових сховищ та системи передачі електроенергії. Тобто документ став загальним законом про анбандлінг в енергетиці.
Це дозволить у майбутньому швидше провести відокремлення оператора сховищ, що вимагається Законом “Про ринок природного газу”, без потреби знову залучати Верховну Раду. Безумовно, зміни також полегшать остаточну сертифікацію “Укренерго” як незалежного оператора.
Крім того, врегульовано більшість управлінських питань як для майбутніх операторів ГТС і сховищ, так і оператора системи передачі “Укренерго”. Це стосується і розпорядження державною власністю, і затвердження фінансових планів, і повноважень регулятора на врегулювання спорів між операторами та управляючим відомством (для “Оператора ГТС” та “Укренерго” – це Мінфін).
Такий комплексний підхід до реформ ринків газу та електроенергії можна лише вітати. Шкода лише, що зміни відбулися із суттєвою затримкою, а тому в темпі сумнозвісного “турборежиму”.