DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
17.05.2024

Європейський водневий банк: ініціатива для проєктів у ЄС і не тільки

 

У кінці квітня Єврокомісія виділила близько 720 млн євро семи проєктам для запуску водневих ініціатив у країнах ЄС у рамках першого аукціону Європейського водневого банку (ЄВБ). Разом компанії-переможці протягом десяти років мають виробити 1,58 млн тонн відновлюваного водню і забезпечити скорочення викидів CO2 на понад 10 млн тонн. 

ЄВБ запущений для сприяння внутрішньому виробництву та імпорту водню, виробленого з відновлюваних джерел, в ЄС. Банк має розблокувати приватні інвестиції в ЄС та третіх країнах шляхом вирішення інвестиційних проблем, усунення дефіциту фінансування та підключення споживачів до майбутніх джерел відновлюваного водню. Про створення ЄВБ вперше оголосила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн  у своїй промові про стан Європейського Союзу в 2022 році. 

Ціль ініціативи – забезпечити виробництво 20 млн тонн відновлюваного водню в Європі до 2030 року, сприяти як виробництву, так і імпорту, щоб досягати цілей REPowerEU, промислового плану Європейського зеленого курсу та Net-Zero Industry Act.

 

Джерело: Єврокомісія

Наразі пілотний аукціон спрямовано на внутрішній напрям ЄВБ, але в планах Єврокомісії проведення аукціонів із розподілом фіксованих премій для виробників з інших країн (поза ЄС), де джерелом фінансування будуть численні варіанти, які зараз вивчаються.

На перший аукціон ЄВБ було подано 132 заявки із 17 країн ЄС, сукупний обсяг яких у 15 разів перевищив доступний бюджет в 800 млн євро. 119 пропозицій були визнані відповідними та прийнятними, а потім були проранжовані відповідно до вартості та оцінені Європейським виконавчим агентством з питань клімату, інфраструктури та навколишнього середовища (CINEA).

Як очікується, не пізніше листопада 2024 року сім проєктів-переможців мають підписати індивідуальні грантові угоди з CINEA. В рамках проєктів, виробництво відновлюваного водню має розпочатись протягом максимум 5-ти років після підписання грантової угоди. Вони отримають фіксовану премію протягом 10 років за сертифіковане та верифіковане виробництво відновлюваного водню.

Також, у 2024 році Єврокомісія планує запустити другий аукціон ЄВБ з урахуванням досвіду пілотного аукціону, а також проведе додаткові консультації із зацікавленими сторонами перед його запуском.

Схема підтримки водневих проєктів «Аукціони як послуга» (Auctions-as-a-Service, AaaS) відкрита для всіх країн ЄС. Підтримку за результатами аукціонів можуть отримати виробники водню, розташовані в будь-якій країні Європейської економічної зони. Так, за допомогою механізму AaaS Німеччина виділила 350 млн євро фінансування для проєктів, які не відповідають критеріям підтримки на рівні ЄС, але відповідають критеріям прийнятності для підтримки на національному рівні.

 

Публікація підготовлена за фінансової допомоги Європейського Союзу  у межах проєкту “Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу”. Проєкт реалізується консорціумом громадських організацій: DiXi Group (координатор), Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля”, Асоціація “Енергоефективні міста України”, “Українська академія лідерства”, “Жіночий енергетичний клуб України”, “ДЗИГА”, “ПЛАТО”.

Її зміст є виключною відповідальністю ГО “ДІКСІ ГРУП”  і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Європейського Союзу.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні