ЄС Global Gateway: які можливості для України відкриває європейський «шовковий шлях»?
Країни-партнери ЄС матимуть змогу отримати 18 млрд євро нового фінансування для кліматичних та енергетичних проєктів в рамках стратегії ЄС Global Gateway. Зокрема, Єврокомісія надасть бюджетні гарантії у межах 8,3 млрд євро на кредити від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), в той час як EIB Global (підрозділ ЄІБ, що опікується проєктами розвитку), також надасть 10 млрд євро додаткового фінансування.
Нове фінансування прискорить підтримку ЄС для проєктів у багатьох регіонах світу, що сприятиме швидшому глобальному переходу до кліматично-нейтральної економіки та посилюватиме роль ЄС як гравця.
Що таке Global Gateway?
Запроваджена в 2021 році стратегія Global Gateway спрямована на надання всебічної фінансової підтримки країнам-партнерам ЄС по всьому світу із особливою увагою до інфраструктурних проєктів, передбачаючи фінансування в рамках 300 млрд євро до 2027 року.
У наданні фінансування в рамках Global Gateway, ЄС орієнтується на відповідність проєктів низці принципів:
- дотримання демократичних цінностей в країнах виконання проєктів;
- забезпечення належного врядування та прозорості у виконанні проєктів;
- забезпечення рівного партнерства;
- здійснення внеску до розвитку зелених та чистих технологій;
- орієнтація проєктів на підвищення безпеки;
- заохочення інвестицій у приватний сектор.
Проєкти у сфері клімату та енергетики є одними з ключових пріоритетів стратегії на рівні зі сферами цифрових технологій, транспорту, охорони здоров’я, освіти та науки. Проєкти, що стосуються розвитку нової енергетичної інфраструктури, регіональної інтеграції, сектору ВДЕ та енергоефективності є ключовими для підтримки у рамках Global Gateway.
Найпоширенішим інструментом підтримки Global Gateway є надання кредитних гарантій, що значно знижують ризики виконання проєктів, фінансованих ЄІБ, іншими фінансовими інституціями, а також приватними інвесторами. Підтримка Global Gateway надається країнам-партнерам ЄС разом із іншими механізмами фінансової допомоги у рамках програм ЄС (зокрема Східного Партнерства) та передвступної допомоги країнам-кандидатам ЄС. Для забезпечення ефективної підтримки, ЄС також приділяє велику увагу покращенню інвестиційного клімату у країнах-реципієнтах, забезпеченню прозорого та недискримінаційного регулювання, зокрема у сфері публічних фінансів, посиленню інституційної спроможності, запровадженню міжнародних стандартів у виконанні інфраструктурних проєктів тощо.
Як це допоможе Україні
Будучи одним з основних партнерів ЄС та країною-кандидатом на вступ до ЄС, Україна є також великим реципієнтом допомоги. Допомога європейських фінансових інституцій, зокрема ЄІБ, є важливим фактором у повоєнній відбудові та трансформації ключових секторів економіки України. Зокрема, на сьогоднішній день проєктний портфель ЄІБ в Україні складає 5,2 млрд євро (25 проєктів) – і це лише у державному секторі. Загальна допомога як у державному, так і приватному секторі від ЄІБ наразі перевищує 7,5 млрд євро.
Залучення додаткової підтримки з боку Global Gateway потенційно сприятиме заохоченню подальшого фінансування з боку міжнародних донорів та інвесторів. Наразі у рамках Global Gateway уже відбувається підтримка деяких проєктів в Україні (наприклад, щодо заміни залізничних колій та інтеграції України до зони роумінгу ЄС).
Енергетичні та кліматичні проєкти матимуть ключове значення для подальшої трансформації економіки України та зеленої відбудови у рамках інтеграції до ЄС. Відкриття нових можливостей для таких проєктів в рамках Global Gateway є позитивним сигналом для їх фінансування в Україні.
Водночас, зважаючи на те, що допомога в рамках Global Gateway спрямована на низку країн та регіонів світу, важливе значення у розподіленні цієї допомоги матиме відповідність проєктів зазначеним вище принципам, а також загальна ситуація із інвестиційною привабливістю.
Продовження реформ у сфері енергетики та клімату, запровадження підходів Європейського зеленого курсу, в тому числі у сфері публічних фінансів, державній допомозі суб’єктам господарювання та впровадження підходів зеленої таксономії ЄС – однозначно сприятимуть отриманню нових можливостей фінансування та кредитних гарантій ЄС. Посилення прозорості, недискримінації та ефективності врядування в Україні є також не менш важливою передумовою для отримання нашою країною нових можливостей фінансової допомоги з боку ЄС.