СОР-27: ключові результати кліматичних переговорів у Шарм-ель-Шейху | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
02.12.2022

СОР-27: ключові результати кліматичних переговорів у Шарм-ель-Шейху

Результати міжнародного форуму викликали неоднозначну, а подекуди критичну оцінку досягнутих рішень. Історичним проривом цьогорічної конференції стали домовленості сторін щодо фінансування «втрат і збитків» для вразливих країн, які постраждали від кліматичних катастроф. Водночас серйозне занепокоєння, зокрема і ЄС, викликали результати міжнародних переговорів щодо питань помʼякшення зміни клімату та зусиль із досягнення цілі Паризької угоди – обмеження зростання температури до 1,5°С понад доіндустріальні рівні.

20 листопада 2022 року завершилася Конференція ООН зі зміни клімату (СОР-27), що проходила цьогоріч у Шарм-ель-Шейху. Кліматичні переговори фактично тривали понад запланований термін, що спричинено, серед іншого, складністю у досягненні консенсусу з прийнятих рішень.

COP-27 схвалила пакет рішень щодо посилення дій держав зі скорочення викидів парникових газів і адаптації до наслідків зміни клімату, а також поглиблення підтримки фінансів, технологій і розвитку потенціалу, необхідного країнам, що розвиваються, тощо. Одним із ключових документів став «План імплементації Шарм-еш-Шейху».

спеціального фонду для компенсації втрат і збитків стало важливою складовою прогресу цьогорічної конференції. Сторони погодили створити «Перехідний комітет» для надання рекомендацій щодо введення в дію нових механізмів фінансування та фонду на COP-28, перше засідання якого очікується провести до кінця березня 2023 року. Рекомендації стосуватимуться: (а) створення інституційних механізмів, умов, структури, управління та сфери компетенції спеціального фонду; (б) визначення елементів нових механізмів фінансування; (в) визначення та розширення джерел фінансування; (г) забезпечення координації та взаємодоповнюваності з існуючими механізмами фінансування. Сторони також узгодили інституційні механізми для введення в дію Мережі Сантьяго для запобігання, мінімізації та подолання втрат і збитків.

Щодо помʼякшення зміни клімату сторони повторно підтвердили ціль з обмеження глобального потепління до 1,5 °C і важливості захисту, збереження та відновлення природи та екосистем для досягнення цієї температурної цілі. Уряди визнали необхідність швидкого, глибокого і сталого скорочення глобальних викидів парникових газів на 43% до 2030 року порівняно з рівнем 2019 року. Сторони домовилися розглянути подальші дії щодо скорочення до 2030 року викидів парникових газів, які не є двоокисом вуглецю, включаючи метан. COP-27 започаткував Робочу програму з пом’якшення наслідків, яка розпочне роботу одразу після COP-27 і триватиме до 2030 року. Сторонам було запропоновано до кінця 2023 року переглянути та посилити цілі на 2030 рік у своїх національних кліматичних планах, а також прискорити зусилля щодо поступового скорочення вугільної енергетики та поступового скасування субсидій на неефективне викопне паливо.

План імплементації Шар-ель-Шейху закликав держави прискорити розробку, впровадження та розповсюдження технологій та прийняття політики для переходу до енергетичних систем з низьким рівнем викидів, у тому числі шляхом швидкого розширення масштабів розгортання екологічно чистого виробництва електроенергії та заходів з енергоефективності, поступове скорочення безперервного використання вугільної енергетики та поступову відмову від неефективних субсидій на викопне паливо. Водночас у цій частині була висловлена низка зауважень до документу, оскільки він не містить згадку про зменшення або припинення використання усього викопного палива, як це пропонувалося раніше включити в остаточне рішення. Критики зазнала і заміна згадки про відновлювані джерела енергії на формулювання «енергетичні системи з низьким рівнем викидів», що може створити лазівки для використання газу.

На COP-27 були досягнуті певні результати і з інших напрямів боротьби зі зміною клімату (зокрема, уряди домовилися про шляхи просування до Глобальної цілі щодо адаптації, яка завершиться на COP-28 і стане інформацією для першого Глобального аналізу, покращуючи стійкість серед найбільш уразливих верств населення; Президент COP27 Самех Шукрі оголосив про Програму адаптації Шарм-еш-Шейха, яка передбачає підвищення стійкості людей, які проживають у найбільш вразливих до клімату громадах, до 2030 року). 

Детальніше з результатами СОР-27 можна ознайомитися на веб-сторінці конференції.

 

Зоряна Козак,

експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні