Оновлені правила екодизайну в ЄС | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
31.07.2024

Оновлені правила екодизайну в ЄС

18 липня набув чинності новий Регламент ЄС з екодизайну для екологічно чистих продуктів (Ecodesign for Sustainable Products Regulation – ESPR). ESPR замінює Директиву 2009/125/ЄС і встановлює рамки вимог екодизайну для конкретних груп продуктів. Це має покращити циркулярність, енергоефективність та інші аспекти сталості продуктів, що надходять на ринок ЄС.

Згадана Директива 2009/125/ЄС встановлювала рамки екодизайну для пов’язаних з енергоспоживанням продуктів. Вона діяла разом з Регламентом енергетичного маркування, який регулював позначення приладів, таких як холодильник чи пральна машина, що вирізнялись енергетичною та вуглецевою місткістю. 

За оцінками Єврокомісії, чинні правила екодизайну та енергомаркування у 2021 році зменшили споживання енергії товарами на 10% і заощадили споживачам 120 млрд євро. У 2022 році показники економії подвоїлися.

Починаючи з 18 липня ESPR продовжує визначати екологічні стандарти для продуктів, разом із більш ширшими політиками, зокрема забороною на знищення непроданої продукції в ЄС. За прогнозами Єврокомісії, нові рамки можуть заощадити 132 млн т н.е. первинної енергії до 2030 року, що практично відповідає 150 млрд кубометрів газу.

Ці правила є «осердям» політик Європейського зеленого курсу та спрямовані на досягнення загальної мети – вуглецевої нейтральності до 2050 року.



Джерело: Ecochain, переклад DiXi Group

Тоді як Директива з екодизайну регулювала 29 категорій продуктів, ESPR буде охоплювати ширший діапазон продукції з більш різноманітними критеріями екодизайну, що узгоджуються з політиками ЄС щодо права на ремонт, підвищуючи циклічність, довговічність, можливість повторного використання та ремонтопридатність продуктів.

Окрім критеріїв екодизайну, ESPR запровадить цифровий паспорт продукту. Це буде легкодоступний код, завдяки якому інформація про характеристики сталості буде миттєво доступною для споживачів та учасників ланцюга постачання.

Інформація, яка буде включена до цифрового паспорту, визначатиметься Єврокомісією в тісній консультації з відповідними зацікавленими сторонами та залежатиме від конкретного продукту. Така інформація може включати:

  • Технічні характеристики продукту;
  • Матеріали виробництва та їх походження;
  • Придатність до ремонту;
  • Можливості переробки;
  • Вплив життєвого циклу продукту на довкілля.

Крім того, щоб усунути практику знищення непроданої споживчої продукції, ESPR зобов’язує компанії вживати заходів для запобігання цій практиці та розкривати дані про утилізацію непроданої продукції. Пряма заборона на знищення непроданого текстилю та взуття поширюється на великі компанії, у той час як невеликі підприємства матимуть винятки, а середні компанії – перехідний період.

ESPR також вимагає встановлення обов’язкових критеріїв для зелених публічних закупівель.

Варто відмітити, що ESPR встановлюватиме критерії екодизайну для якомога більшої кількості продуктів поступово. Процес розпочнеться з визначення пріоритетів, після чого буде опубліковано робочий план із зазначенням продукції та заходів, які мають бути розглянуті в рамках ESPR протягом певного періоду часу. Згодом розпочнеться розробка правил для кожного продукту на основі інклюзивного планування, детальної оцінки впливу та регулярних консультацій із зацікавленими сторонами через Форум екодизайну.

ESPR вимагає, щоб Єврокомісія ухвалила та опублікувала перший робочий план ESPR протягом 9 місяців після набрання ним чинності, у першій половині 2025 року. Надалі Єврокомісія має регулярно оновлювати ці плани.

Наразі розглядається проєкт робочого плану з екодизайну та енергетичного маркування на 2024-2027 роки. Попередня домовленість від 4 грудня 2023 року визначила серед пріоритетної продукції залізо, сталь, алюміній, текстиль (зокрема, одяг і взуття), меблі, шини, миючі засоби, фарби, мастила та хімікати. Серед пріоритетів робочого плану – зміна масштабу енергетичних етикеток і додавання до них QR-коду з посиланням на Європейський реєстр енергетичного маркування (EPREL).

Форум екодизайну стане головним майданчиком для консультацій із зацікавленими сторонами щодо розробки правил у рамках ESPR. Захід буде створено після набуття чинності ESPR.

Таким чином, за планами Єврокомісії, у ІІІ кварталі 2024 року передбачається заснування Форуму екодизайну та оголошення про залучення членів, у IV кварталі 2024 року – перше засідання та консультації щодо проєкту першого робочого плану, а вже у ІІ кварталі 2025 року – затвердження та публікація першого робочого плану ESPR.

 

 

Публікація підготовлена за фінансової допомоги Європейського Союзу  у межах проєкту “Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу”. Проєкт реалізується консорціумом громадських організацій: “DiXi Group” (координатор), Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля”, Асоціація “Енергоефективні міста України”, “Українська академія лідерства”, “Жіночий енергетичний клуб України”, “ДЗИГА”, “ПЛАТО”.

Її зміст є виключною відповідальністю ГО “ДІКСІ ГРУП”  і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Європейського Союзу.

Коментарі

Новий план: як Україна планує досягти 27% ВДЕ до 2030 року

Альона Корогод

аналітикиня DiXi Group, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Оновлені правила екодизайну в ЄС

Альона Корогод

аналітикиня DiXi Group, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Нові правила для ринку та інфраструктури водню в ЄС

Микола Яковенко

Експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Пілотний механізм для прозорого “злету” водневих проєктів в ЄС

Альона Корогод

аналітикиня DiXi Group, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні