15.05.2023
Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
Огляд за 8 – 14 травня
Резюме
- Як повідомив “Енергоатом”, в рамках можливої евакуації, до якої готуються окупанти, рф планує вивести із Запорізької АЕС близько 3 100 осіб. Подальше скорочення кількості працівників може негативно вплинути на ядерну безпеку – МАГАТЕ.
- Масовані атаки рф не завдали пошкоджень магістральній інфраструктурі, але через терор прифронтових територій без електропостачання залишається частина споживачів у 6 областях.
- Нестача електроенергії від виробітку АЕС, які виводяться на планові ремонти, буде компенсована включенням ТЕС, збільшенням виробництва з ВДЕ та імпортом. Ймовірно, через ремонтну кампанію “Енергоатом-Трейдинг” другий тиждень поспіль не ініціював торги на РДД. Тим часом, Міненерго та “Укренерго” спростували інформацію про нібито введення у травні графіків обмежень постачання електроенергії побутовим споживачам.
- Регулятор розширив права споживачів на продаж електроенергії, виробленої власними установками – вони зможуть продавати її будь-якому постачальнику за договірною ціною в обсязі, що перевищує місячне споживання електроенергії таким споживачем.
- Центральні органи виконавчої влади (за виключенням Міноборони) будуть закуповувати паливо та електроенергію через ДУ “Професійні закупівлі” – рішення КМУ. Тоді як НКРЕКП ухвалила рішення щодо обмеження на період воєнного стану публічності інформації щодо встановлення тарифів, формування планів розвитку систем передачі та розподілу та ін.
- Розроблено порядок використання коштів Фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації України – голова Держенергоефективності Ганна Замазєєва. Відомство також розробляє програми підтримки домогосподарств у впровадженні енергоефективних заходів, встановленні твердопаливних котлів, теплових насосів, сонячних колекторів; стимулювання вітчизняного виробництва котлів на біомасі, модульних котелень; підтримки муніципалітетів, об’єктів критичної інфраструктури, бізнесу у переході на альтернативні джерела енергії; здешевлення кредитів для ЕСКО-компаній та ін.
- Як повідомляє Міненерго, уряд схвалив проєкт закону, який встановлює порядок корпоративної реформи ТОВ “Оператор ГТС України” та переходу до моделі єдиної компанії в управлінні ГТС, в якій 100% статутного капіталу перебуває у володінні держави.
- Уряд заборонив імпорт палива та нафтопродуктів невизначеного походження на територію України. Таким чином, заблоковано можливість імпорту нафтопродуктів з рф.
- Японське агентство міжнародного співробітництва передасть “Укренерго” обладнання для підстанцій на суму близько 40 млн дол. США.
- Кабінет міністрів поширив дію програми пільгового кредитування “5-7-9%” на власників ТЕС та ТЕЦ, що постраждали від дій російських окупаційних військ.
- Із 10 травня стартувала програма “єВідновлення”, у межах якої українці зможуть отримати до 200 тис грн на ремонт житла, пошкодженого через війну.
- СБУ спільно з БЕБ вручили підозри Дмитру Фірташу та 8 топ-менеджерам його компаній, а також розпочали обшуки у керівників операторів ГРМ. За даними правоохоронців, підконтрольні Фірташу структури купували газ у його ж компанії, але насправді отримували 30% від обсягів. Дефіцит покривали за рахунок відборів газу із ГТС, сплата була частковою. Повідомляється, що за сім років завдано збитків державі на 18 млрд грн.
- Президент підписав указ про запровадження санкцій, зокрема, проти номінальних та фактичних власників VS Energy.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.