14.08.2023Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневикОгляд за 7 – 13 серпня
Резюме
- Станом на 14 серпня через обстріли знеструмлено 418 населених пунктів у 7 областях. Також є пошкодження газопроводів у Донецькій області.
- 10 серпня окупована Запорізька АЕС тимчасово втрачала живлення з основної зовнішньої лінії електропередачі 750 кВ.
- Також, через виведення 4-го енергоблоку ЗАЕС у «гарячий зупин» – в порушення умов ліцензії Держатомрегулювання та вимог “Енергоатома” – стався інцидент із витоком води з першого контура реактора в другий. Окупанти розпочали переведення 4-го блоку у стан “холодний зупин”, а 6-го блоку – у “гарячий зупин”.
- Україна працює з партнерами над збільшенням поставок енергообладнання, що дозволить до грудня додати в енергосистему 2,9 ГВт потужності до кінця року – прем’єрміністр Шмигаль. Зокрема, 1,7 ГВт потужності мають бути додані до початку опалювального сезону, з них 504 МВт вже доступні – міністр енергетики Галущенко.
- За даними Міненерго, відремонтовано 5 блоків АЕС (4,4 ГВт), у ремонті – ще чотири (3,4 ГВт). Крім того, відремонтовано та перебувають у ремонті 24 енергоблоки ТЕС (4,3 ГВт), 32 гідроагрегати (близько 1,8 ГВт), потужності ТЕЦ відремонтовано на 70%, ще 30% – у ремонті.
- “Укренерго” відремонтувало магістральні мережі майже на 80%, а високовольтні підстанції вже відновлені до рівня довоєнного стану.
- Водночас, серпень є місяцем, коли можливості виробництва електроенергії обмежені. Особливо це відчутно у вечірні години, коли для покриття попиту доводиться залучати всі доступні ТЕС і ГЕС.
- У рамках програми обміну ламп розжарювання на LED, уряд розширив коло споживачів, що можуть нею скористатись, на заклади культури, спорту, соціального захисту населення, ОСББ.
- НКРЕКП затвердила Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії малою системою розподілу. Як зазначається, це забезпечить створення нової бізнес-моделі побудови взаємовідносин між основними споживачами та операторами.
- Також Регулятор удосконалив порядок зміни постачальника газу непобутовим споживачем. Серед іншого, наявність заборгованості перед діючим постачальником вже не може бути перешкодою.
- 9 серпня Верховною Радою прийняті зміни до закону про “інвестнянь”, які також передбачають поширення сфери його дії на проєкти з виробництва біогазу і біометану (у т.ч. скрапленого або стисненого). Таким чином ці проєкти будуть звільнені від податку на прибуток на 5 років, від ПДВ та ввізного мита при імпорті нового обладнання та комплектуючих, від сплати
податку на землю. - Уряд також хоче стимулювати біоенергетику. До парламенту внесено законопроєкти про встановлення нульової ставки екоподатку за викиди CO2 для установок, якими здійснюються такі викиди в результаті спалювання біопалив (твердих, рідких та газових), а також про створення реєстру таких установок.
- Верховна Рада прийняла в першому читанні доопрацьований законопроєкт “Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів” (№9024-д).
- Україна та США запускають проєкт енергетичної стійкості громад – віцепрем’єр Кубраков. Робота відбуватиметься за трьома складовими: використання наявної інфраструктури для розбудови малої розподіленої генерації, впровадження високоефективної когенерації, поступовий перехід до ВДЕ.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.