10.07.2023
Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик 10.07.2023
Огляд за 3 – 9 липня
Резюме
- 7 липня на Курахівській ТЕС у Донецькій області, яка неодноразово зазнавала ворожих обстрілів, обвалився дах котлотурбінного цеху. Персонал аварійно відключив енергоблоки, 3 людини загинуло, ще 3 отримали травми.
- За інформацією Центру національного спротиву, вугільна промисловість на окупованій Донеччині опинилася під загрозою існування. На більшості підприємств наявні величезні заборгованості по виплаті зарплати, спостерігається критичне падіння рівня видобутку, відбувається скорочення персоналу, ситуація з основними фондами і обладнанням критична.
- На зовнішній крівлі 3 та 4 енергоблоків Запорізької АЕС були розміщені предмети, схожі на вибухові пристрої – Збройні сили України. Їх підрив не має пошкодити енергоблоки, але може створити “картинку” обстрілів з боку України. Головне управління розвідки Міністерства оборони зазначило, що окупанти продовжують мінувати об’єкти та територію ЗАЕС.
- Відмова окупантів переводити 5-й енергоблок ЗАЕС в стан «холодний зупин» може призвести до аварії та масштабного викиду радіації – “Енергоатом”. Протягом тижня ЗАЕС втрачала живлення з основної лінії 750 кВ.
- Через зростання температури споживання електроенергії стрімко зросло, що створило додаткове навантаження на енергосистему в період 16:00-23:00. 6 липня о 16:00 зафіксовано найвище споживання – на 7% вище, ніж у найспекотніший день 2022 року. “Укренерго” закликала споживачів перенести використання кондиціонерів та потужної техніки на інший час доби або на ніч, та не вмикати кілька потужних приладів одночасно.
- Після запровадження нових підвищених прайс-кепів із 30 червня, ціни на ринку “на добу наперед” електроенергії стали більш волатильними. Індекс Base РДН зріс до 3 338,7 грн/МВт∙год (+16%), середньозважена добова ціна варіювала у відносно ширшому коридорі 2 343,0 – 3 966,1 грн/МВт∙год.
- Фізичний імпорт газу з країн ЄС зріс до 91,2 млн куб. м (+68%). Значна частина імпорту (64,4 млн куб. м) надійшла в режимі “митного складу”, з них 61,5 млн куб. м – в режимі short-haul. Також здійснювався віртуальний реверс транзитного газу: 31,8 млн куб. м – за молдовським напрямком та 6,6 млн куб. м – за словацьким.
- Активність торгів природним газом на “Українській енергетичній біржі” різко впала (у 12 разів). При цьому, виникла цінова диференціація за покупцями: “Нафтогаз” і “ОГТСУ” продовжували купувати ресурс за близько 10,8 грн/куб. м (без ПДВ), тоді як приватні компанії – за 12,3 грн/куб. м.
- До Верховної Ради внесено законопроєкт, що передбачає правові засади та умови митного оформлення трубопровідного біометану, а Кабмін оприлюднив ухвалений раніше Порядок ведення Державного реєстру спеціальних дозволів на користування надрами.
- Антимонопольний комітет України надав дозвіл “Укрнафті” на концентрацію у вигляді одержання в управління більше 50% статутного капіталу ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння», ТОВ «Сіріус-1», ТОВ «Сахалінське» та ТОВ «Іст Юроуп Петролеум». Компанії пов’язують з олігархами Ігорем Коломойським, Павлом Фуксом та Віталієм Хомутинніком.
- Міністерство економіки прогнозує, що протягом липня роздрібна ціна дизельного пального збільшиться на 5 грн/л, бензину – на 7-8 грн/л.
- За інформацією віцепрем’єра Олександра Кубракова, розпочато підготовчі роботи з будівництва магістральних водогонів, що забезпечать водою щонайменше 1 млн людей з Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської і Херсонської областей.
- Уряд виділив понад 6,6 млрд грн з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії рф на проєкти відбудови. Понад 340 млн грн виділено на відновлення об’єктів у Миколаївській області, пошкоджених і зруйнованих внаслідок підриву російськими окупантами Каховської ГЕС.
- Також Кабмін прийняв рішення про розподіл близько 5,3 млрд грн субвенцій у рамках спільної з ЄІБ програми з відновлення в 10 областях. Уряд схвалив залучення від ЄІБ додаткових 1,1 млрд грн на два проєкти з розвитку та відновлення регіонів.
- У Запорізькій області стартує проєкт побудови сучасних електромереж на виконання Меморандуму про співпрацю Міненерго із французькою компанією EDF International Networks.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.