06.06.2023Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневикОгляд за 29 травня – 4 червня
Резюме
- Обстріли рф спричиняють пошкодження та технологічні порушення на локальному рівні електропостачання. Водночас, за оцінками голови правління “Укренерго”, фахівці відновили функціонування близько 70% обʼєктів магістральних мереж, пошкоджених внаслідок російської агресії.
- Окупанти заблокували передачу інформації з Автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки (АСКРО) Запорізької АЕС – Держатомрегулювання. “Адміністрація” станції збільшує тиск на персонал задля підписання контрактів з “Росатомом”.
- Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі на засіданні Ради безпеки ООН озвучив п’ять принципів забезпечення безпеки ЗАЕС. Постійний представник України Сергій Кислиця заявив, що ці принципи мають бути доповнені вимогами стосовно повного виведення військ рф із ЗАЕС, забезпечення безперебійного живлення станції та гуманітарних коридорів.
- Енергосистема працювала стабільно, але вечірній пік споживання (19:00-22:00) залишається найскладнішим періодом, для покриття якого залучаються доступні потужності ГЕС і ТЕС, а також імпорт.
- 30 травня через надзвичайну ситуацію відбулася розсинхронізація енергосистеми, що призвело до аварійних відключень та знеструмлення майже 2 млн споживачів у 12 областях. Аварійна ситуація була ліквідована протягом кількох годин. Міністр енергетики Герман Галущенко доручив Держенергонагляду створити комісію для вивчення ситуації.
- Кабінет міністрів з 1 червня підвищив регульовану ціну на електроенергію для населення до 2,64 грн за кВт·год (з ПДВ). Зміни було внесено до Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії, дію якого продовжено до 31 грудня.
- НКРЕКП опублікувала проєкт рішення щодо зміни граничних цін електроенергії (прайс-кепів) на РДН, ВДР та балансуючому ринку. Зокрема, пропонується підвищити прайс-кепи для нічних та денних годин на РДН та ВДР, відповідно, до 2 706,63 грн/МВт∙год (+35,3%) та 5 413,26 грн/МВт∙год (+35,3%). Мінімальна гранична ціна для обох сегментів
пропонується на рівні 10 грн/МВт·год. - За 5 тижнів “Нафтогаз” викупив на торгах 383 млн куб. м газу українського видобутку – директор Асоціації газовидобувних компаній Артем Петренко.
- “Нафтогаз” досяг домовленостей з інвесторами щодо реструктуризації єврооблігацій з погашенням у липні 2022 року та у листопаді 2026 року. Голова правління “Нафтогазу” Олексій Чернишов також повідомив, що юридичні радники компанії розробили стратегію примусового стягнення з росії 5 млрд дол. компенсації, визначеної рішенням арбітражу.
- Тарифи на транзит нафти територією України з 1 червня зросли на 25% (до 17 євро/т) – ЗМІ.
- Уряд розпочав реалізацію другого етапу програми “єВідновлення” з видачі житлових сертифікатів в якості компенсації за зруйноване житло. Також Кабмін дозволив в рамках програми “єВідновлення” подавати документи у паперовій формі через центри надання адміністративних послуг, органи соціального захисту населення або нотаріусів.
- Верховна Рада прийняла закон, який зокрема передбачає спрощену передачу конфіскованих підсанкційних активів Фонду держмайна. Акт також дозволяє відновити велику приватизацію та виставляти на торги об’єкти енергетики, об’єднані в пули.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.