Війна росії проти України: енергетичний вимір – тижневий огляд за 26 червня – 2 липня | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
03.07.2023

Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик

Огляд за 26 червня – 2 липня

Резюме 

  • За оцінками KSE Institute, сума прямих збитків від підриву окупантами Каховської ГЕС складає щонайменше 2 млрд дол. Зокрема, сума збитків довкіллю оцінюється у 1,5 млрд дол.
  • Разом з тим, за інформацією міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслана Стрільця, орієнтовна сума завданих довкіллю збитків становить 146 млрд грн (~3,9 млрд дол).
  • Президент Володимир Зеленський не виключив загрозу здійснення рф терористичного акту на Запорізькій АЕС шляхом дистанційного підриву. Він заявив, що коли рф змусять деокупувати ЗАЕС, у момент передачі МАГАТЕ має провести ретельне обстеження всієї станції. Також 29-30 червня відбулись спеціальні  навчання на випадок можливого теракту.
  • Тим часом, МАГАТЕ повідомляє, що не побачило нових мін чи вибухових пристроїв на тих частинах ЗАЕС, куди їх пустили окупанти.
  • Урядом розподілено лише 23,5 млрд грн із майже 62 млрд грн, накопичених у Фонді ліквідації наслідків збройної агресії, на різні проєкти відновлення.
  • Через дефіцит енергосистема України 27 червня з 19:00 до 23:00 брала аварійну допомогу від  енергосистеми Румунії та Польщі загальним обсягом 1 200 МВт·год.
  • Регулятор прийняв рішення про встановлення граничних цін на ринку “на добу наперед”, внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку. Так, на РДН і ВДР максимальні прайс-кепи зросли на 40-80% (залежно від часу доби), мінімальний – встановлено на рівні 10 грн/МВт·год.
  • Це активізувало торгівлю на ринку двосторонніх договорів, де було реалізовано 2,82 млн МВт∙год (майже у 32 рази більше порівняно із попереднім тижнем). Індекс РДД на липень становив 3 051,2 грн/МВт∙год
    (+7,1% відносно червня). На РДН кількість годин, коли ціни були впритул або на рівні прайс-кепів, скоротилася майже удвічі. 
  • Президент підписав Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках”, що імплементує положення REMIT.
  • Верховна Рада прийняла закон (проєкт №9011-д) про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та зеленої трансформації енергетичної системи. Закон, зокрема, передбачає запровадження гарантій походження, право виробників самостійно продавати електроенергію на ринку (доплату здійснюватиме “Гарантований покупець” за механізмом Feed-inPremium), можливості для проз’юмерів, довгострокове збереження стимулів для малих домашніх СЕС, запровадження опції Net Billing для
    домогосподарств.
  • Фізичний імпорт газу з країн ЄС зріс у півтора рази. Майже всі обсяги (53,9 млн куб. м.) надійшов в режимі “митного складу”, з них 38 млн куб. м – в режимі short-haul, який зазвичай використовують іноземні трейдери для подальшого закачування в сховища.
  • НКРЕКП встановила з 1 липня тарифи на послуги транспортування природного газу через точку входу «Олексіївка» на рівні 4,45 дол. за тис. куб. м на добу (без ПДВ). Це відкриває ще один маршрут транспортування газу до України.
  • До парламенту внесено доопрацьовані законопроєкти №9311-1д, яким передбачається корпоративна реформа оператора ГТС, а також 9024-д “Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів”, яким імплементуються положення Директиви Ради 2009/119/ЄС.
  • Із 1 липня скасовано пільгові ставки податків на пальне. Ставка ПДВ на нафтопродукти зросла із 7% до 20%, акциз на бензин – до 213 євро за тис. літрів, на дизпальне – до 139,5 євро. За даними експертів, середні ціни на українських АЗС зросли на 1,98 грн/л для бензину А-95, на 2,03 грн/л для дизелю.
  • Відбулася онлайн-презентація Фонду у сфері зелених інновацій InnovateUkraine. У рамках домовленостей між Міністерством енергетики України та Міністерством закордонних справ Великої Британії, Фондом будуть надаватись гранти на підтримку бізнесу в розробленні високоінноваційних, стійких енергетичних технологій і бізнес-моделей.

 

 
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні