Війна росії проти України: енергетичний вимір – тижневий огляд за 24 – 30 липня | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
31.07.2023

Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик

Огляд за 24 – 30 липня

Резюме 

  • Експерти МАГАТЕ виявили протипіхотні міни у буферній зоні між внутрішнім і зовнішнім периметрами Запорізької АЕС. Знаходження вибухівки порушує принципи ядерної та радіаційної безпеки МАГАТЕ.
  • Окупанти не допускають фахівців МАГАТЕ оглянути дахи 3 і 4 реакторів та їхніх турбінних залів, а також завершили переведення 4 енергоблоку ЗАЕС у стан “гарячий зупин”. Останнє є грубим порушенням умов ліцензії на експлуатацію ядерної установки – Держатомрегулювання.
  • “Енергоатом” звернувся до МАГАТЕ та світової спільноти із закликом докласти зусиль для звільнення з полону усіх працівників ЗАЕС. Зокрема, загарбники викрали і продовжують утримувати інженера з охорони праці Сергія Потинга, який піддається катуванню.
  • Через підрив Каховської ГЕС обміління Дніпра в районі Дніпровської ГЕС досягло критичного рівня, станція працює з обмеженнями. “Укргідроенерго” планує зробити насип, який дозволить підняти рівень води, щоб станція могла працювати на повну потужність.
  • Міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що у планах до осінньозимового періоду – посилити енергосистему на 1,7 ГВт потужності, а до кінця року (протягом листопада-грудня) додати ще 1,2 ГВт. Прем’єрміністр Денис Шмигаль зазначив, що в сховищах зберігається 11,7 млрд куб. м газу (80% від плану), а на складах – 1,5 млн т вугілля із запланованих 1,8 млн т.
  • Забезпечення потреб споживачів електроенергії покривалось власним виробництвом, імпортом зі Словаччини та Молдови, а 27 липня – аварійною допомогою з Румунії (13:00-16:00, 400 МВт). Через низку технологічних порушень на обладнанні “Укренерго” в Одеській області без живлення залишалися до 124 000 споживачів. Іншою причиною масових знеструмлень 27-29 липня стали погодні умови.
  • Під кінець місяця традиційно активізувався сегмент ринку двосторонніх договорів електроенергії. Індекс на серпень становив 3 522,7 грн/МВт∙год (+15,5% відносно липня). На ринку “на добу наперед” зберігається значна волатильність. Кількість годин, коли ціни були впритул або на рівні прайс-кепів, зросла до 36,9%.
  • За даними ДП “Гарантований покупець”, сумарна вартість послуги із забезпечення доступності електроенергії для побутових споживачів в рамках ПСО за 2022 рік та 7 місяців 2023 року склала 207,3 млрд грн, з них 172 млрд грн компенсував “Енергоатом” та 32,4 млрд грн – “Укргідроенерго”. Борг виробників перед “ГарПок” становить 27 млрд грн.
  • “Оператор ринку” запустив онлайн платформу для роздрібної торгівлі електроенергією – RETAIL ENERGY PLATFORM, де постачальники мають змогу розміщувати комерційні пропозиції, а споживачі – знаходити вигідну для себе пропозицію.
  • Комерційний імпорт газу за тиждень становив 182,7 млн куб. м (+8%). Перевищення комерційних потоків над фізичними, ймовірно, пов’язане з тим, що частина газу надходить в режимі віртуального реверсу для зберігання у сховищах.
  • НКРЕКП погодила Порядок розподілу доходів від управління обмеженнями між операторами систем передачі України та Румунії. Рішення дозволяє врегулювати транскордонну торгівлю електроенергією.
  • Верховною Радою прийнято Закон “Про оптимізацію структури власності оператора газотранспортної системи України”, який передбачає перехід до моделі єдиної компанії в управлінні ГТС. Процес також передбачає зміни до статуту “ОГТСУ” за умови консультацій з НКРЕКП та обов’язкового висновку Секретаріату Енергетичного Співтовариства для безперервності сертифікації оператора.
  • НАК “Нафтогаз України” повідомила про завершення процесу офіційного отримання згоди (consent solicitation) держателів на реструктуризацію єврооблігацій з погашенням у липні 2022 року та у листопаді 2026 року.
  • Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) планує передати “Укрнафті” 100 АЗС в Харківській та Полтавській областях, які належали російській “Татнєфті”.
  • НКРЕКП та Секретаріат Енергетичного Співтовариства уклали меморандум щодо проведення консультацій з рішень про накладення штрафів за зловживання на оптовому енергетичному ринку.

 

 
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні