Війна росії проти України: енергетичний вимір - тижневий огляд за 24 - 30 квітня | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
01.05.2023

Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик

Огляд за 24 – 30 квітня

Резюме 

  • Окупанти продовжують спроби ураження обʼєктів критичної інфраструктури, завдяки українській обороні пошкодження мають локальний характер. Проте, за даними Міненерго, 28 та в ніч на 29 квітня через обстріли рф було пошкоджено обладнання об’єкта генерації у Донецькій області, який було тимчасово відʼєдно від енергосистеми.
  • За інформацією Центру журналістських розслідувань, на захопленій Каховській ГЕС окупанти почали самовільно скидати воду через пошкоджені шлюзи. Зазначається, що такі дії можуть призвести до руйнування ГЕС, зокрема підводної частини будівлі і машинної зали.
  • На Запорізькій АЕС окупанти розмістили бойові позиції на дахах енергоблоків та готуються до оборони. Вони повідомили МАГАТЕ, що на станції працює близько 3 000 працівників, які мають контракти з “Росатомом”, 1 000 “у процесі погодження”, 1 000 залишаються з контрактами “Енергоатома”, а ще 1 000 викликаються на роботу за потреби.
  • Замміністра енергетики Фарід Сафаров заявив, що для підготовки до наступного опалювального сезону необхідно 3,4 млрд дол., зокрема 1,2 млрд дол. на паливо, решта – для відновлення інфраструктури. Тим часом, уряд визначив шість населених пунктів, де в межах експериментального проєкту відбудова проходитиме комплексно й за новими принципами. А Державне агентство відновлення готується профінансувати перший обʼєкт за бюджетні кошти.
  • Електростанції почали щорічну ремонтну кампанію, яка є обов’язковою для підготовки до зимового періоду, вихід у ремонт кількох блоків поки компенсується активною роботою ГЕС та установок ВДЕ. Водночас, як заявив голова правління “Укренерго” Володимир Кудрицький, влітку може виникнути дефіцит, який буде компенсуватися збільшенням потужності на доступних ТЕС, а також імпортом електроенергії.
  • Ситуація з припиненням експорту електроенергії до Словаччини є позаштатною, а втрачений прибуток становить близько 20 млн грн на добу – голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський. При цьому, 26 квітня на спільній нараді Регулятора зі стейкхолдерами були визначені шляхи термінового поновлення експорту. Зокрема, ОСП обох країн погодять розроблену “Укренерго” угоду та передадуть її на затвердження НКРЕКП.
  • НКРЕКП затвердила зміни в правилах функціонування балансуючої групи гарантованого покупця, які врегульовують процедуру входу/виходу, у тому числі об’єктів генерації із “зеленим” тарифом. Також, мобільні (автономні) електростанції із потужністю до 5 МВт не потребуватимуть ліцензування.
  • На розгляд ВРУ винесено доопрацьований законопроєкт №9011-д, спрямований на забезпечення розвитку відновлюваної електроенергетики, її інтеграцію в енергосистему та ринок, впровадження системи гарантій походження. В газовому секторі, передбачається поширення дії режиму гарантій походження біометану не лише на трубопровідний ресурс, але й стиснений та зріджений біометан.
  • Уряд продовжив дію покладених спеціальних обов’язків (ПСО) на ринку природного газу до 31 серпня. Таким чином, ціна газу для населення залишатиметься на рівні 7,96 грн/куб. м.
  • Поки програма “Нафтогазу” із закупівлі на ринку газу українського видобутку не виглядає успішною. За підсумками торгів на “УЕБ” було придбано лише 1,6 млн куб. м, середньозважена ціна купівлі ресурсу квітня у сховищах становить 10 972 грн за тис. куб. м (без ПДВ), ресурсу травня на віртуальній торговій точці – 10 767 грн за тис. куб. м (без ПДВ).
  • За даними ЗМІ, “Укртранснафта” планує збільшення тарифу на транзит російської нафти трубопроводом “Дружба”. Із 1 червня ставка за прокачування зросте на 25%, з 1 серпня — ще на 23,5%.
  • Міжнародна робоча група щодо санкцій проти росії (“група Єрмака-МакФола”) презентувала план дій, що сприятиме запровадженню подальших санкцій. Зі слів Президента Володимира Зеленського, цей документ буде на столах у всіх ключових лідерів світу.
  • Під час Конференції з відновлення України в Римі підписано шість меморандумів про співпрацю у різних сферах та між регіонами країн. Зокрема, і про співробітництво між We Build та “Укргідроенерго” у будівництві гідроелектростанцій. Тим часом, Міністерство енергетики України та Міністерство клімату, енергетики та комунальних послуг Королівства Данія уклали угоду, що розширює партнерство в галузі вітроенергетики.

 

 
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні