29.05.2023
Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик 29.05.2023
Огляд за 22 – 28 травня
Резюме
- За повідомленням ГУР Міноборони, окупанти ймовірно готують масштабні провокації на ЗАЕС та задля цього зірвали заплановану ротацію персоналу МАГАТЕ. Метою провокацій зі створення осередку радіаційної небезпеки з імітуванням аварії може бути тиск на міжнародну спільноту. Також рф нарощує військову присутність на ЗАЕС, а територію енергоблоків №1, 2, 4 фактично використовують в якості логістичної та військової бази.
- За інформацією міністра фінансів Сергія Марченка, потреби у фінансуванні першочергового відновлення України на 2023 рік становлять 14,1 млрд дол., у т.ч. 3,3 млрд дол. на енергетичний сектор.
- В енергосистемі все гостріше відчувається дефіцит потужностей в окремі години. Зокрема, 27 травня для покриття вечірнього піку споживання (21:00-22:00) використано аварійну допомогу з енергосистеми Румунії. Побутових споживачів закликають перенести використання електроенергії з вечірніх годин (19:00-22:00) на ранок, день, або ніч. За даними “Укренерго”,
через російську агресію сумарно втрачено (окуповано або пошкоджено) 27 ГВт встановлених потужностей. У зв’язку з цим зросли обсяги імпорту електроенергії, експорт просів до мінімальних значень. - 28 травня в денні години ОСП був вимушений обмежити виробництво електроенергії з ВДЕ для балансування енергосистеми. Тим часом, рівень розрахунків “Гарантованого покупця” з виробниками у 2023 році склав 59,5% (за 2022 рік – 53,3%, за 2021 рік – 99%).
- Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що до початку опалювального сезону у сховищах слід накопичити 14,7 млрд куб. м природного газу. Також погоджено план відновлення 1 710 МВт генеруючих потужностей, було дано доручення збільшити можливості експорту-імпорту електроенергії з ЄС.
- Мінвідновлення та ЄІБ оголосили про початок відбору проєктів відбудови. Також Кабінет міністрів виділив додаткові 588 млн грн субвенцій для 7 областей на реалізацію 26 проєктів у межах спільної з ЄІБ програми. Тим часом, виділених 4,4 млрд грн на програму “єВідновлення” буде достатньо для відбудови майже 27 000 пошкоджених житлових об’єктів.
- Міненерго повідомило про початок спільного з Німеччиною проєкту R2U на близько 2 млн євро. В його рамках буде відібрано до 20 громад, де проведуть енергоаудит будівель критичної інфраструктури для подальшого оснащення ВДЕ.
- НКРЕКП прийняла рішення про поетапне підвищення тарифів на розподіл електроенергії (із 1 червня та із 1 липня) для 18-ти ОСР та встановлення нових тарифів із липня для 5-ти ОСР, що працюють на прифронтовій території.
- Український та польський оператори презентували проєкт зі збільшення гарантованих потужностей для транспортування газу з Польщі до України. Він передбачає будівництво газопроводу та газовимірювальної станції з боку GAZ SYSTEM S.A. та реконструкцію компресорної станції з боку “ОГТСУ”.
- Ціна на електроенергію для населення покриває лише 28% витрат – НКРЕКП. За розрахунками Регулятора, ринкова ціна на сьогодні становить понад 5,5 грн/кВт∙год.
- У Верховній Раді зареєстровано два альтернативні урядовому законопроєкти, якими передбачається корпоративна реформа оператора ГТС шляхом приєднання АТ “Магістральні газопроводи України” до ТОВ “Оператор ГТС України” та передачу корпоративних прав останнього Міненерго.
- Уряд схвалив фінансовий плану “Укрнафти” на 2023 рік, який передбачає 74 млрд грн чистого доходу від діяльності, 12 млрд грн чистого прибутку, 25 млрд грн податкових виплат на користь держави, 9 млрд грн інвестицій, зокрема рекордні 5,5 млрд грн у видобуток. В січні-квітні 2023 року компанія отримала прибуток у 7 млрд грн. Також “Укрнафті” було передано в управління низку видобувних активів.
- ДТЕК запустила в роботу першу чергу Тилігульської ВЕС (114 МВт). Виробник відмовився від “зеленого” тарифу і вийшов на торги на ринку двосторонніх договорів.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.