09.10.2023Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.
Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневикОгляд за 2 – 8 жовтня
Резюме
- Про прицільний характер обстрілів росіянами енергетичної інфраструктури свідчить удар 2 жовтня по складських приміщеннях ДТЕК у Дніпропетровській області, внаслідок чого було пошкоджено кабелі, трансформатори, роз’єднувачі та інше обладнання.
- Прямі збитки економіки через війну зросли до 151,2 млрд дол., у т.ч. 8,8 млрд дол. через руйнування енергооб’єктів – підрахунки KSE Institute спільно з урядом (на 1 вересня).
- Російські окупанти на Запорізькій АЕС вивели енергоблок №4 зі стану “холодний зупин” у стан “гарячий зупин”. Недотримання вимог ліцензії Держатомрегулювання щодо експлуатації ЗАЕС збільшує ймовірність радіаційної аварії.
- Із запланованих 1,7 ГВт додаткових потужностей в енергосистему вже додані 1,5 ГВт завдяки модернізації енергоблоків теплової генерації та відновленню роботи гідроагрегатів – міністр Герман Галущенко.
- Протягом тижня з ремонту вийшло 3 енергоблоки ТЕС сукупною потужністю 535 МВт. “Центренерго” повідомила про завершення підготовки 690 МВт резервних потужностей (3 блоки ТЕС).
- На ринку двосторонніх договорів реалізовано аномально малий обсяг електроенергії – 45,4 тис. МВт∙год. Сумарний обсяг реалізації на ринку “на добу наперед” скоротився до 287,6 тис. МВт∙год (-13,1%), кількість дефіцитних годин впала до 3%.
- На виконання вимог REMIT Регулятор затвердив Порядок реєстрації учасників оптового енергетичного ринку. НКРЕКП також затвердила ліцензійні умови для малих систем розподілу, внесла зміни до Порядку встановлення (формування) тарифу на передачу електроенергії (врахування бюджетної підтримки на виконання ПСО з розвитку ВДЕ) та зміни до
Кодексу ГТС (щодо плати за нейтральність балансування). - НКРЕКП проведе позапланову перевірку ”Укренерго” за зверненням “Гарантованого покупця” щодо можливого надання оператором недостовірної інформації стосовно сертифікованих даних комерційного обліку в 2022 році.
- В Україну доставлено два нових потужних автотрансформатори, придбані та передані ПРООН та урядом Японії. Обладнання буде встановлено на одній із підстанцій «Укренерго» для забезпечення потреб близько 500 тис. споживачів.
- “ДТЕК ВДЕ” завершила налаштування пристроїв компенсації реактивної потужності (STATCOM) на трьох електростанціях, що збільшує можливості експорту електроенергії до ЄС на 730 МВт.
- Оператор ГТС України вказує на перспективність роботи Трансбалканського коридору в реверсному режимі. Від початку 2023 року цим маршрутом протранспортовано майже 0,5 млрд куб. м газу, а збільшення реверсних потужностей коштуватиме в рази менше, ніж побудова нової інфраструктури.
- В українських сховищах зберігається 2,2 млрд куб. м газу, що належить нерезидентам – голова правління “Нафтогазу” Олексій Чернишов.
- Служба безпеки України розробила перелік із 32 портів, які отримують значні обсяги дизпалива з росії і, відповідно, звідки російський дизель може потрапляти в Україну – ЗМІ. Також спецслужба звернулась до митниці не завершувати оформлення відповідних партій до отримання результатів аналізів проб.
- Середня ціна на бензин марки А-95 зросла на 0,30 грн/л (до 55,41 грн/л), дизельного пального – на 0,41 грн/л (до 55,50 грн/л).
- Мінекономіки продовжило прийом заявок від кандидатів на посади членів наглядової ради “Оператора ГТС України” до 10 жовтня (включно).
- Уряд розпочав роботу над єдиним планом реформ до 2027 року, який створять з урахуванням пропозицій партнерів на основі “Концепту посилення стійкості демократії” – прем’єрміністр Денис Шмигаль.
- За підтримки уряду Кореї, в Україні стартував пілотний проєкт зі встановлення сонячних електростанцій на будівлях центрів надання адміністративних послуг у трьох областях.
- За підтримки уряду Німеччини запущено ініціативу «Зміцнення стійкості на місцях. Підтримка екстрених ремонтів у громадах». Її мета – допомогти 100 громадам, які зазнали серйозних руйнувань внаслідок російської агресії.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.