24.07.2023Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневикОгляд за 17 – 23 липня
Резюме
- Російська розвідка вивчає стан об’єктів енергетичної інфраструктури України та готує нові удари – ГУР Міноборони.
- 14 липня Кабмін визначив постановою, що діяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг спрямовується і координується Кабінетом Міністрів безпосередньо та через відповідних членів Кабінету Міністрів. Відповідні зміни негативно впливають на інституційну незалежність енергетичного регулятора.
- ТОВ “Газопостачальна компанія Нафтогаз” повідомила про закінчення строку виконання своїх функцій та обов’язків постачальника «останньої надії» з 22 липня. Закону “Про ринок природного газу” встановлює, що постачальник “останньої надії” визначається Кабінетом Міністрів строком на три роки за результатами конкурсу.
- Уряд затвердив постанову про експериментальний проєкт з початку відбудови Каховської ГЕС, який розрахований на 2 роки. На першому етапі буде спроєктовано всі інженерні конструкції, підготовлено необхідну базу для відновлення. Другий етап розпочнеться після деокупації територій та передбачає будівельні роботи.
- Окупанти планують перевести 4 енергоблок ЗАЕС зі стану “холодного зупину” у стан “гарячого зупину”, а 5 енергоблок з “гарячого” до “холодного”. Український персонал ЗАЕС відмовляється виконувати злочинний наказ нелегітимного керівництва станції. Впродовж останнього тижня через постійний фізичний і психологічний тиск окупантів близько 30-ти осіб
ліцензованого персоналу ЗАЕС покинули Енергодар та виїхали на підконтрольну уряду територію. Місія МАГАТЕ на ЗАЕС не отримала доступу до дахів 3 і 4 енергоблоків. - Урядовці повідомили, що в газосховищах накопичено 11,7 млрд куб. м газу, а до початку осінньо-зимового періоду планується вийти на показник 14,7 млрд куб. м.
- 18 липня, після перерви в 39 днів, Україна відновила експорт електроенергії – поставки здійснювались протягом двох днів до Молдови рівним графіком по 67 МВт. Експорт тривав у години, коли в енергосистемі є надлишок електроенергії: вночі – завдяки низькому споживанню та вдень – завдяки активній роботі сонячних електростанцій. Такий експорт є ситуативним і обсяги незначні – 0,8 тис. МВт∙год.
- До групи “Нафтогаз” приєднали ще три оператори газорозподільних мереж, які раніше входили до “Регіональної газової компанії”, а саме – АТ «Сумигаз», АТ «Вінницягаз» і АТ «Дніпропетровськгаз».
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.