Війна росії проти України: енергетичний вимір – тижневий огляд за 20 – 26 листопада | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
27.11.2023

Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик

Огляд за 20 – 26 листопада

Резюме 

    • Станом на 27 листопада через бойові дії та інші супутні причини знеструмлено 530 населених пунктів – “Укренерго”.
    • Зокрема, у Херсоні залишалися відключеними понад 42 000 абонентів.
    • Через обстріл зазнала серйозних пошкоджень шахта ДП “Селидіввугілля”, один працівник загинув. Через через падіння уламків у Вінницькій області пошкоджено повітряну лінію 330 кВ, відключення зафіксовано внаслідок масової атаки БПЛА у Києві. Ворог також обстріляв об’єкт генерації на півдні України, пошкоджено обладнання.
    • Після інциденту на 5-му енергоблоці Запорізької АЕС, де стався витік реагентів із першого контуру реактора в другий, окупанти вирішили переводити блок в “холодний” зупин – “Енергоатом”.
    • 26 листопада ЗАЕС втратила підключення до основної зовнішньої лінії електропередачі, що змусило її покладатися на резервні джерела для охолодження реактора.
    • 22 та 23 листопада в енергосистемі було зафіксовано дефіцит. Основні причини – збільшення споживання через похолодання, підвищена аварійність блоків ТЕС та недостатність обсягів імпорту електроенергії з ЄС. “Укренерго” було змушене активувати аварійну допомогу. Держенергонагляд проведе оперативну перевірку стану енергоблоків теплової генерації.
    • За підсумками торгів на ринку двосторонніх договорів місячний індекс на листопад залишився на рівні 3 859,6 грн/МВт∙год, індекс на грудень незначно скоротився – до 3 958,6 грн/МВт∙год (-3,5%). Ринок “на добу наперед” був профіцитним, дефіцитних годин на РДН не спостерігалося.
    • Заборгованість “Гарантованого покупця” із забезпечення доступності електроенергії для побутових споживачів становить понад 21,3 млрд грн.
    • Регулятор оприлюднив проєкт змін до Кодексу системи передачі з метою імплементації Регламентів (ЄС) 2017/1485 та 2017/2196 в частині визначення особливостей експлуатації системи передачі та порядку оголошення надзвичайної ситуації в ОЕС.
    • Нерезиденти почали активніше експортувати відібраний із сховищ газ. Обсяги газу, який транспортувався на вихід з ГТС в режимі “митного складу”, за тиждень склав 98,6 млн куб. м. Загалом середньодобовий обсяг відборів становив 65,5 млн куб. м.
    • Триває зростання роздрібних цін на скраплений вуглеводневий газ: 20-24 листопада вона збільшилася на 0,70 грн/л – до 36,07 грн/л. Майже у всіх регіонах України є перебої з постачанням через блокування імпортного ресурсу страйками польських перевізників.
    • Верховна Рада прийняла закон “Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів”, що має забезпечити безперервне постачання ресурсу на ринок у разі виникнення кризової ситуації та імплементацію інших вимог Директиви Ради 2009/119/ЄС.
    • “Укрнафта” планує наростити видобуток удвічі протягом наступних 5-7 років – голова правління Сергій Корецький.
    • За координації Міненерго, протягом 2023 року в Україну надійшло 496 вантажів гуманітарної допомоги для енергетичного сектору загальною вагою 5 938 тонн. Донорами стали близько 120 компаній, урядових інституцій і громадських організацій із 34 країн.
    • Ратифіковано Угоду між Україною та ЄС про участь у програмі «Механізм Сполучення Європи» (Connecting Europe Facility).
    • Мінвідновлення оголосило третій відбір проєктів, фінансування яких здійснюється у межах «Програми з відновлення України» за кошти ЄІБ.
    • “Нафтогаз” підписав кредитну угоду з ЄБРР на суму 200 млн євро, які буде спрямовано на формування “стратегічного резерву природного газу”.

 

 

 
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні