18.09.2023Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневикОгляд за 11 – 17 вересня
Резюме
- Окрім обстрілів електроенергетичної інфраструктури України, рф почала зосереджувати увагу на обстрілах газопроводів та інфраструктури транспортування нафтопродуктів.
- Україна відновила контроль над буровими газо- та нафтовидобувними платформами біля берегів Криму в Чорному морі, які були окуповані рф.
- Загальна готовність країни до опалювального сезону є на рівні 80% – прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Відремонтовано майже 80% обладнання ТЕЦ, готові 15,2 тис. котелень, близько 84% тепломереж, 78% центральних теплопунктів, понад 80% житлових будинків, 86% шкіл, дитсадків та лікарень.
- Також, збудовано систему захисту енергооб’єктів. 7 блоків АЕС перебувають в роботі, 2 блоки плануються до запуску. Відремонтовано чи перебувають у ремонті 35 гідроагрегатів ГЕС потужністю 2,3 ГВт. До початку опалювального сезону очікується введення в роботу 25 блоків ТЕС сумарною потужністю 4,5 ГВт.
- Міністерство енергетики спростувало розповсюджену у ЗМІ інформацію про застосування в Україні графіків відключень електроенергії з 1 жовтня 2023 року.
- Впродовж червня-серпня 2023 року АЕС України виробили на 19% електроенергії більше від прогнозних показників.
- У ставку-охолоджувачі Запорізької АЕС фіксується стабільний рівень води. Територія ЗАЕС залишається замінованою, а місія МАГАТЕ досі немає доступу до дахів та турбінних залів реакторів.
- “Енергоатом” та Westinghouse уклали меморандум про взаєморозуміння у сфері впровадження малого модульного реактора Westinghouse AP300 в Україні.
- Перша партія урану, видобутого СхідГЗК, відправлена до Канади, де на потужностях компанії САМЕСО український уран буде використаний для виробництва ядерного палива для АЕС України. Також, Україна працює над нарощуванням виробництва урану – міністр енергетики Герман Галущенко.
- НКРЕКП погодила правила розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів з Польщею, Словаччиною та Угорщиною. Можливості імпорту електроенергії з ЄС становлять 1,2 ГВт із перспективою збільшення до 2 ГВт.
- Для забезпечення імпорту електроенергії в осінньо-зимовий період, Регулятор розробив проєкт постанови уряду про введення нової схеми ПСО, що передбачає надання АТ “Енергетична компанія України” оператору системи передачі послуг із забезпечення балансової надійності та їх оплату з боку ОСП.
- Також, НКРЕКП пропонує залишити прайс-кепи на ринку електроенергії на поточному рівні.
- Регулятор пропонує відмінити ліцензування когенераційних установок (потужністю до 3 МВт), які використовуються як резервне джерело енергії для об’єктів критичної інфраструктури, систем теплопостачання, водопостачання та водовідведення, закладів соціальної сфери під час відключень електропостачання.
- Тим часом, Проєкт енергетичної безпеки USAID, фінансуватиме встановлення когенераційних установок малої та середньої потужності в українських громадах.
- Кабмін призначив ТОВ “Газопостачальна компанія Нафтогаз України” постачальником останньої надії на час воєнного стану та протягом шести місяців після нього.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.