DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
17.07.2023

Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик 17.07.2023

Огляд за 10 – 16 липня

Резюме 

  • МАГАТЕ проводило перевірку Запорізької АЕС, втім окупанти не надали доступ до дахів енергоблоків №3 і №4. За даними Держатомрегулювання, окупанти планують перевести 4-й енергоблок у стан “гарячого зупину”, що створить нові ризики для ядерної та радіаційної безпеки через тривалий простій обладнання блоку, відсутність належного обслуговування та ремонту
    та недостатню кількість кваліфікованого персоналу на ЗАЕС.
  • Американське ядерне товариство на даний момент вважає загрозу широкомасштабного викиду радіологічного матеріалу спекулятивною. Рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС станом на 09:00 17 липня становить 16,43 м, ситуація залишається стабільною.
  • Для забезпечення стабільності роботи енергосистеми Україна продовжує імпортувати електроенергію із сусідніх країн (зокрема, Словаччини, Польщі, Молдови), особливо впродовж вечірнього пікового споживання. Експорт електроенергії не здійснювався.
  • Регулятор погодив Порядок розподілу доходів від управління обмеженнями між операторами систем передачі України “Укренерго” та Словаччини SEPS, що відкриє можливість для потенційного відновлення експорту електроенергії через транскордонний перетин між Україною і Словаччиною.
  • Міністр енергетики України Герман Галущенко повідомив, що Україна очікує продовження атак на енергетичні об’єкти протягом наступної зими, тому актуальними залишаються потреби в енергетичному обладнанні, особливо високовольтному, а також системах для забезпечення децентралізації генерації.
  • Програма Фінансового інструменту для України (Ukraine Facility) від ЄС спрямована на перехід до зеленої, цифрової та інклюзивної економіки і включатиме три основні складові: фінансова підтримка у вигляді грантів та позик; спеціальна інвестиційна структура для мобілізації державних і приватних інвестицій для відновлення України; технічна допомога (експертна підтримка реформ, муніципалітетів, громадянського суспільства тощо).
  • Верховна Рада схвалила за основу проєкт закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо стимулювання розвитку нафтогазовидобувної галузі”. Документ має на меті удосконалення нормативноправового регулювання порядку укладення угод про розподіл продукції шляхом усунення законодавчих прогалин і бар’єрів та підвищення прозорості
    галузі.
  • Кабмін затвердив план заходів з реалізації кліматичної політики України в рамках участі в глобальній ініціативі із скорочення викидів метану “Global Methane Pledge”. Серед завдань – зменшення витоків та викидів метану в нафтогазовому секторі; затвердження вимог до операторів ГТС та ГРМ щодо регулярних практик виявлення та усунення витоків з газових мереж;
    розвиток виробництва біометану з відходів сільського господарства, розробка Техрегламенту для природного газу та законопроекту щодо використання біометану як моторного палива; впровадження технологій вловлювання та утилізації метану вугільних родовищ.
  • Також парламент у першому читанні схвалив доопрацьований законопроект “Про оптимізацію структури власності оператора газотранспортної системи України”, яким передбачено корпоративну реформу ТОВ “Оператор ГТС України” та перехід до моделі єдиної компанії в управлінні газотранспортної системи.
  • Кабмін схвалив річний звіт НАК “Нафтогаз України” за 2022 рік, що включає окрему та консолідовану фінансову звітність разом із висновками незалежного аудитора — PwC. При цьому, “Нафтогаз” не планує підвищувати ціну на природний газ для населення. Тариф «Фіксований» від ГК «Нафтогаз України» залишається незмінним і становитиме 7,96 грн за кубометр.
  • В рамках програми єВідновлення українці подали майже 25 тисяч заяв на ремонт пошкоджених будинків, понад 1400 заявників вже отримали грошову допомогу.

 

 
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні