08.05.2023
Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
Огляд за 1 – 7 травня
Резюме
- Внаслідок ударів російських військ зафіксовані пошкодження розподільних мереж у Дніпропетровській, Херсонській, Сумській, Чернігівській, Харківській та Донецькій областях. В ніч на 4 травня через обстріл частково припинено роботу об’єкта генерації на Донеччині, вранці 5 травня через атаку аварійно відключено енергоблок ТЕС. Вранці 3 травня ворог завдав удару трьома ударними БПЛА по нафтобазі у місті Кропивницький.
- Без електропостачання залишалася частина споживачів у 5 областях. За тиждень спеціалісти змогли повернути електропостачання для щонайменше 200 000 споживачів.
- За інформацією МАГАТЕ та Генштабу ЗСУ, окупанти почали масову евакуацію населення Енергодара, де проживає переважна більшість персоналу Запорізької АЕС. Представники МАГАТЕ також повідомили про розміщення росіянами в приміщенні турбінного відділення енергоблоку №4 ЗАЕС військової техніки та вибухівки.
- Верховна Рада звернулася до парламентів усіх іноземних держав, Європарламенту та МАГАТЕ із закликом запровадити санкцїі проти “Росатома” та зменшити співпрацю у сфері ядерної енергетики з росією.
- Уряд схвалив Енергетичну стратегію України до 2050 року, текст наразі не оприлюднено. Як повідомляє Міненерго, документ передбачає досягнення вуглецевої нейтральності шляхом розвитку атомної генерації, відновлюваних джерел енергії, модернізації та автоматизації систем передачі та розподілу. За інформацією медіа, в газовому секторі стратегія передбачає покриття власним видобутком внутрішнього попиту вже у 2025 році.
- Мінвідновлення презентувало комунікаційну платформу єдиної електронної екосистеми управління відновленням DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management), яка забезпечить єдиний цифровий маршрут для всіх проєктів відбудови: від фіксації збитків – до здачі готових об’єктів в експлуатацію. Також уряд спрямував додаткові 3,1 млрд грн для 516 територіальних громад Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей.
- ”Укренерго” спільно з польським оператором системи передачі PSE модернізували потужну лінію електропередачі між Польщею та Україною. Вочевидь, мова йде про відновлений інтерконектор ”ХАЕС-Жешув”, що працює із 27 квітня. Модернізована ЛЕП дозволить отримувати додаткові кошти за рахунок експорту, використовувати імпорт та аварійну допомогу у разі потреби.
- НКРЕКП повідомила, що станом на 4 травня “Укренерго” не подала порядок, погоджений із словацьким ОСП. У свою чергу, “Укренерго” повідомила, що передала на затвердження Регулятору всі необхідні документи ще 8 місяців тому, проте документи у повідомленні стосуються перетину “Україна-Румунія”.
- За інформацією гендиректора “ОГТСУ” Дмитра Липпи, до оператора звернулися понад 10 компаній, які розглядають будівництво 31 біометанового заводу продуктивністю 225 млн куб. м на рік.
- Підписано закон, що передбачає запровадження Державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації. Фонд запрацює з 1 січня 2024 року, буде наповнюватись переважно за рахунок екологічного податку і має стати сталим джерелом фінансування проєктів і програм з енергоефективності.
- Уряд ухвалив рішення про корпоратизацію ДП “НАЕК “Енергоатом”, підприємство буде перетворене в акціонерне товариство зі 100% акцій у державній власності.
- За 3 місяці від початку програми обміну ламп українці отримали близько 18,2 млн LED-ламп.
- Детективи НАБУ та САП повідомили про підозру колишньому члену дирекції “Центренерго” та його пособникам у зловживанні із завданням збитків на понад 176 млн грн.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.