DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
07.04.2025

Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик

Шановні підписники! У зв’язку з призупиненням фінансування всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів, тижневий огляд “Війна рф проти України: енергетичний вимір”, який готувався в межах проєкту USAID “Прозорість
Енергетичного Сектору”, тимчасово виходитиме в обмеженому форматі, як резюме основних подій у секторі.

Разом з тим, ГО “Діксі Груп” підготувала для підписників опитник для отримання зворотного зв’язку щодо пріоритетних тематичних розділів огляду, які варто продовжувати висвітлювати. Це дозволить команді співвіднести інтереси читачів з наявними ресурсами і розробити оптимальний формат тижневого огляду на час призупинення підтримки USAID.

Хочемо подякувати нашій аудиторії за сталий інтерес до тижневого огляду “Війна рф проти України: енергетичний вимір”. Також хочемо Вас запевнити, що будемо шукати можливості і надалі випускати цей інформаційноаналітичний продукт, щоб оперативно та якісно задовольняти інтерес нашої аудиторії.

Опитник українською мовою (для україномовних читачів) 

31 березня – 6 квітня

  • З часу дії мораторію на удари по об’єктах енергетики і до 25 березня росіяни щонайменше 8 разів атакували українську енергетичну інфраструктуру – радник президента України Дмитро Литвин.
  • “Енергоатом” категорично засуджує спроби легітимізувати незаконне управління Запорізькою АЕС (ЗАЕС). У компанії наголосили, що будь-які розмови про «перезапуск» енергоблоків ЗАЕС під контролем представників «росатома» є прямим порушенням норм ядерної та радіаційної безпеки. Технічний стан станції і умови, що створили окупанти (обмеженість ліній звʼязку з енергомережею, вичерпання проєктного ресурсу ядерного палива, некваліфікований неліцензований персонал), дають ґрунтовні підстави стверджувати, що перезапуск станції в поточному стані технічно неможливий.
  • В 2025 році Україна планує встановити 280 когенераційних установок та понад 140 модульних котелень – прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
  • У межах третього етапу Програми відновлення України було схвалено 131 проєкт на загальну суму 4,5 мільярда гривень, з них 37 проєктів на 1,1 млрд грн будуть стосуватись енергетичної стійкості громад. Проєкти мають бути завершені до початку наступного опалювального сезону.
  • Уряд прийняв План заходів з виконання рекомендацій Європейської Комісії, представлених у Звіті про прогрес України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу 2024 року. Плановані заходи в енергетиці включають ухвалення Інтеграційного пакету у сфері електроенергетики в серпні 2025 року, та прийняття спільно з Єврокомісією дорожньої карти лібералізації ринку газу у травні 2025 року.
  • Комерційний експорт електроенергії за тиждень знизився на 53% до 18,1 тис. МВт·год, імпорт електроенергії зріс на 20% до 58,4 тис. МВт·год.
  • Місячний індекс Base РДД (ринок двосторонніх договорів) на квітень сформувався на рівні 4 782,5 грн/МВт∙год (-14,8% до індексу березня).
  • Середньогодинна ціна електроенергії на ринку “на добу наперед” (індекс Base РДН) за тиждень знизилась до 4 550,3 грн/МВт∙год (-16,2%). Сумарний обсяг реалізації електроенергії на РДН України збільшився до 524 тис. МВт∙год (+1%).
  • Уряд підтримав рішення про залучення “Укргідроенерго” позики у розмірі 70 млн дол від Міжнародного банку реконструкції та розвитку під державну гарантію для реалізації проєкту з встановлення гібридних систем виробництва електроенергії.
  • Комісія НЕК “Укренерго” допустила до наступного етапу конкурсу із будівництва нових генеруючих потужностей 19 проєктів від 10 компаній загальною потужністю понад 440 МВт. Серед підприємств, які пройшли кваліфікацію, є ПАТ “Укрнафта” з трьома проєктами (Полтавська, Черкаська та Львівська області), а також інші компанії з об’єктами потужністю від 6,9 до 79 МВт у різних регіонах України.
  • З вересня 2024 по березень 2025 року заборгованість “Гарантованого покупця” перед виробниками електроенергії з ВДЕ скоротилася на 37,7% – з 35,8 млрд грн до 22,3 млрд грн.
  • З 30 березня по 5 квітня фізичний імпорт газу з Угорщини становив 29,2 млн куб. м (-38,2% до минулого тижня), Польщі – 16,2 млн куб. м (в 6,2 разів більше порівняно з попереднім тижнем), з Молдови – 3,2 млн куб. м (-1,9%).
  • Станом на 5 квітня в українських ПСГ зберігалось 0,8 млрд куб. м газу, або 2,7% від сукупного робочого обсягу (без урахування 4,662 млрд куб. м газу “довгострокового зберігання”), обсяги відборів за звітний тиждень склали 60,9 млн куб. м (-38,2% порівняно з попереднім тижнем).
  • З початку 2025 року “Нафтогаз” імпортував близько 800 млн куб. м газу для компенсації втрат через обстріли, що спричинили зниження видобутку.
  • “Укрнафта” за результатами 2024 року отримала 16,38 млрд грн чистого прибутку. При цьому компанія значно активізувала буріння, пробуривши 32 тис. м (на 280% більше, ніж попереднього року) та запустила 10 нових свердловин із дебітом вище очікуваного; на 2025 рік “Укрнафта” планує пробурити ще 30 свердловин.
  • Україна отримала черговий транш у розмірі 3,5 млрд євро від ЄС у межах Ukraine Facility. Він став можливим завдяки виконанню 13 індикаторів, передбачених Планом України на 4ий квартал 2024 року. 3,1 млрд з отриманої суми це пільгові кредити, 400 млн грантові кошти.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні