Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
Шановні підписники! У зв’язку з призупиненням фінансування всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів, тижневий огляд “Війна рф проти України: енергетичний вимір”, який готувався в межах проєкту USAID “Прозорість
Енергетичного Сектору”, тимчасово виходитиме в обмеженому форматі, – як резюме основних подій у секторі.
Разом з тим, ГО “Діксі Груп” підготувала для підписників опитник для отримання зворотного зв’язку щодо пріоритетних тематичних розділів огляду, які варто продовжувати висвітлювати. Це дозволить команді співвіднести інтереси читачів з наявними ресурсами і розробити оптимальний формат тижневого огляду на час призупинення підтримки USAID.
Хочемо подякувати нашій аудиторії за сталий інтерес до тижневого огляду “Війна рф проти України: енергетичний вимір”. Також хочемо Вас запевнити, що будемо шукати можливості і надалі випускати цей інформаційно–аналітичний продукт, щоб оперативно та якісно задовольняти інтерес нашої аудиторії.
Опитник українською мовою (для україномовних читачів)
28 квітня – 4 травня
- 28 квітня внаслідок ворожої атаки було пошкоджено газотранспортну мережу на Черкащині, без газопостачання залишилися близько 117 000 домогосподарств та 430 юридичних осіб, зокрема великі промислові й енергетичні об’єкти – ТЕЦ, теплокомуненерго, а також підприємства хімічної та харчової промисловості. Для ліквідації наслідків аварії залучено понад 135 фахівців (45 бригад) з різних регіонів України, які протягом 5 днів провели масштабні роботи з відновлення газопостачання, ситуацію вдалося стабілізувати.
- Українські інженери та будівельники проводять тимчасовий ремонт Нового безпечного конфайнменту (НБК) на Чорнобильській АЕС, який був серйозно пошкоджений внаслідок атаки російського безпілотника на початку року – МАГАТЕ.
- Команда МАГАТЕ на Південно–Українській АЕС отримала інформацію про те, що в ніч на 25 квітня на відстані 1,5 км від станції було виявлено шість безпілотників.
- Кабмін поширив дію постанови No 1320 від 7 грудня 2023 року на всі газовидобувні компанії, а також на інвесторів за угодою про розподіл вуглеводнів. Згадувана постанова на період воєнного стану та для відновлення пошкоджень газосховищ та втрат видобутку газу дає право здійснювати роботи з відновлення без необхідності отримання містобудівної документації, без отримання права на виконання будівельних робіт та проведення оцінки впливу на довкілля.
- У 2025 році в Україні планується введення в експлуатацію близько 1 ГВт нової генерації, 170 МВт уже працює – Міненерго.
- Комерційний експорт електроенергії за тиждень впав у 2,7 раза до 23,5 тис. МВт·год, тоді як імпорт зріс у 4,2 раза до 48,9 тис. МВт·год.
- Європейська мережа операторів системи передачі електроенергії (ENTSO–E) з 1 травня підвищила ліміт експорту електроенергії для України та Молдови на 100 МВт – до 650 МВт. Збільшення квоти дозволить ефективніше балансувати енергосистему, уникати обмежень генерації та отримувати додатковий дохід від зовнішньої торгівлі.
- Місячний індекс Base РДД (ринок двосторонніх договорів) на травень сформувався на рівні 3 886,9 грн/МВт∙год (–18,7% до індексу квітня).
- Враховуючи фактор роботи 6 з 9 енергоблоків АЕС, середньогодинна ціна електроенергії на ринку “на добу наперед” за тиждень (індекс Base РДН) зросла до 4 612,3 грн/МВт∙год (+15,3%). Сумарний обсяг реалізації електроенергії на РДН України збільшився до 474,2 тис. МВт∙год (+2,1%).
- Кабінет Міністрів продовжив дію Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії до 31 жовтня 2025 року. Таким чином, для індивідуальних і колективних побутових споживачів зберігається єдина фіксована ціна на електроенергію в розмірі 4,32 грн/кВт·год.
- У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт No13219, який покликаний удосконалити аукціони з розподілу квоти підтримки виробників електроенергії з ВДЕ і передбачає, серед іншого, заміну механізму підтримки в межах аукціонів з контрактів на різницю на односторонню “зелену” премію, а також зменшення банківської гарантії, яка надається учасниками аукціонів, з 15 до 10 євро на кВт встановленої потужності.
- НЕК “Укренерго” домовилася з інвесторами, які тримають понад 45% випуску її гарантованих державою “зелених” облігацій сталого розвитку на 825 млн дол. (6,9 % річних, погашення – 2028 р.), про добровільну реструктуризацію заборгованості.
- НЕК “Укренерго” призначила на 27 травня четвертий спеціальний аукціон на допоміжні послуги, на якому компанія планує закупити 550 МВт автоматичного резерву відновлення частоти (аРВЧ) на термін з 1 грудня 2026 р. до 30 листопада 2031 р.
- Фізичний імпорт газу з Угорщини за звітний тиждень (з 27 квітня по 3 травня) становив 54,9 млн куб. м (+17,8% до минулого тижня), з Польщі – 25,4 млн куб. м (+9,9%), з Молдови – 0,7 млн куб. м (–52,2%).
- За даними платформи AGSI, станом на 3 травня в українських підземних сховищах газу (ПСГ) зберігалось 1,04 млрд куб. м газу (3,46% від сукупного робочого обсягу сховищ), закачування у звітному тижні становили 214,6 млн куб. м. (в 1,5 разів більше порівняно з попереднім тижнем).
- Наглядова рада НАК “Нафтогаз України” одноголосно обрала Сергія Корецького (нинішнього директора “Укрнафти” та “Укртатнафти”) новим головою правління Нафтогазу. Після завершення формальних процедур він приступить до обов’язків 14 травня 2025 р.
- Під час засідання уряду прем’єр–міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна вже законтрактувала 1,5 млрд куб. м імпортного природного газу з початку 2025 року, а НАК “Нафтогаз України” уклала додаткову угоду з польською Orlen на постачання ще 300 млн куб. м скрапленого природного газу.
- Люксембург зробить внесок в розмірі 10 млн євро в Фонд підтримки енергетики України.