Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
Шановні підписники! У зв’язку з призупиненням фінансування всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів, тижневий огляд “Війна рф проти України: енергетичний вимір”, який готувався в межах проєкту USAID “Прозорість
Енергетичного Сектору”, тимчасово виходитиме в обмеженому форматі, – як резюме основних подій у секторі.
Разом з тим, ГО “Діксі Груп” підготувала для підписників опитник для отримання зворотного зв’язку щодо пріоритетних тематичних розділів огляду, які варто продовжувати висвітлювати. Це дозволить команді співвіднести інтереси читачів з наявними ресурсами і розробити оптимальний формат тижневого огляду на час призупинення підтримки USAID.
Хочемо подякувати нашій аудиторії за сталий інтерес до тижневого огляду “Війна рф проти України: енергетичний вимір”. Також хочемо Вас запевнити, що будемо шукати можливості і надалі випускати цей інформаційно–аналітичний продукт, щоб оперативно та якісно задовольняти інтерес нашої аудиторії.
Опитник українською мовою (для україномовних читачів)
3 – 9 березня
- 7 березня росія здійснила черговий масований ракетно-дроновий обстріл, головною мішенню якого стали енергетичні та газові об’єкти в різних регіонах України. Загалом противник запустив 261 засіб повітряного нападу, зокрема 67 ракет різних типів та 194 безпілотники.
- На Полтавщині атака призвела до руйнування об’єктів газовидобутку, що спричинило зупинку їхньої роботи. На Тернопільщині зафіксовано влучання у критичний промисловий об’єкт, що спричинило загоряння газу та падіння тиску в газотранспортній мережі, відключено газопостачання для непобутових споживачів.
- За інформацією Міненерго, протягом шести днів тижня (3–7 та 9 березня) електропостачання було відновлено для 240 611 споживачів.
- “Україна має докази того, що росія не відмовилася від планів перезапустити ЗАЕС та незаконно інтегрувати її в енергосистему тимчасово окупованих територій” – міністр енергетики Герман Галущенко на засіданні Ради керуючих МАГАТЕ.
- Orano та «Енергоатом» підписали довгострокову комерційну угоду про надання послуг зі збагачення ядерного палива до 2040 року.
- 400 тисяч євро буде спрямовано на дослідження пошкоджень Арки Нового безпечного конфайнменту (НБК) Чорнобильської АЕС з адміністративного бюджету Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля.
- Уряд ухвалив низку рішень, спрямованих на пришвидшення відбудови громад. Зокрема, виділено 5 млрд грн на 150 проєктів відновлення в 12 областях. Ще 5,2 млрд грн буде спрямовано на експериментальний проєкт комплексного відновлення п’яти населених пунктів, зокрема модернізації мереж тепло–, газо– і водопостачання. Крім того, Кабінет Міністрів ухвалив рішення, яке дозволить Агентству з розшуку та менеджменту активів (АРМА) передати більш ніж 1,8 млрд грн конфіскованих коштів підсанкційних осіб на відновлення України.
- Протягом тижня споживання електроенергії демонструвало тенденцію до зниження, що зумовлено підвищенням температури повітря та встановленням сонячної погоди в більшості регіонів України. Протягом звітного тижня Україна
відновила комерційний експорт електроенергії в обсязі 8,1 тис. МВт·год. Своєю чергою, імпорт електроенергії знизився на 21% до 67,5 тис. МВт·год. - Місячний індекс Base РДД (ринок двосторонніх договорів) на березень залишився на рівні 5 611,1 грн/МВт∙год (+3,6% до індексу лютого).
- Середньогодинна ціна електроенергії на ринку на добу наперед (індекс Base РДН) за тиждень знизилась до 5 049,3 грн/МВт∙год (–16,1%). Сумарний обсяг реалізації електроенергії на РДН України знизився до 610,5 тис. МВт∙год (–
17,2%). - На конкурс НЕК “Укренерго” з будівництва нових генеруючих потужностей загальним обсягом 700 МВт надійшло 14 заявок, серед яких дві – від ПАТ “Укрнафта” (для проєктів у Черкаській і Полтавській областях та у Львівській області).
- Фізичний імпорт газу з Угорщини за звітний тиждень (з 2 по 8 березня) становив 67 млн куб. м (+1,5% до попереднього тижня), Словаччини – 23,1 млн куб. м (–66,4%), а з Польщі – 25,1 млн куб. м (–31,5%).
- Станом на 8 березня в українських сховищах зберігалось 1,3 млрд куб. м газу (4,3% від загального обсягу сховищ), відбори за тиждень склали 281,4 млн куб. м (–22,7% порівняно з попереднім тижнем).
- За інформацією медіа, Кабінет Міністрів планує продовжити покладення спеціальних обов’язків (ПСО) з постачання природного газу для побутових споживачів та низки інших споживачів на рік (до 30 квітня 2026 р.) та зобов’язати «Укрнафту» продавати газ власного видобутку “Нафтогазу” за фіксованою ціною (7 420 грн/тис. куб. м). Також уряд планує підвищити ціни на газ для виробників електроенергії: для станцій, які виробляють електроенергію в теплофікаційному циклі – з 16 500 до 18 000 грн/тис. куб. м, в конденсаційному циклі – з 10 950 до 16 000 грн/тис. куб. м.
- Австралія зробила додатковий внесок до Фонду підтримки енергетики України в розмірі 6 млн євро.
- Європейська комісія та Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) підписали гарантійну угоду, яка дозволить ЄІБ інвестувати щонайменше 2 млрд євро у нагальні проекти відновлення та реконструкції в Україні. Угода укладена в межах механізму фінансової підтримки України Ukraine Facility.