Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
Шановні підписники! У зв’язку з призупиненням фінансування всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів, тижневий огляд “Війна рф проти України: енергетичний вимір”, який готувався в межах проєкту USAID “Прозорість Енергетичного Сектору”, буде виходити в обмеженому форматі, – як резюме основних подій у секторі. Наступного тижня ГО “Діксі Груп” планує надіслати підписникам огляду опитник для отримання зворотного зв’язку щодо пріоритетних тематичних розділів огляду, які варто продовжувати висвітлювати. Це дозволить команді співвіднести інтереси читачів з наявними ресурсами і розробити оптимальний формат тижневого огляду на час призупинення підтримки USAID. Хочемо подякувати нашій аудиторії за сталий інтерес до тижневого огляду “Війна рф проти України: енергетичний вимір”. Також хочемо Вас запевнити, що будемо шукати можливості і надалі випускати цей інформаційно–аналітичний продукт, щоб оперативно та якісно задовольняти інтерес нашої аудиторії.
3 – 9 лютого
- Минулого тижня рф продовжувала обстріли об’єктів генерації та передачі електроенергії в різних областях України, внаслідок чого оператор системи передачі запроваджував аварійні відключення електроенергії. 3 лютого аварійні відключення були застосовані у 9 областях, 4, 6 та 7 лютого – 8 областях.
- Протягом шести днів тижня (3-7 та 9 лютого) електропостачання було відновлено для 66 213 споживачів – Міненерго.
- Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі здійснив одинадцятий візит в Україну з часу початку повномасштабного вторгнення росії. Він відвідав одну з пошкоджених підстанцій “Укренерго” та наголосив, що атаки на інфратсруктуру, що є критичною для функціонування АЕС, може призвести до ядерної аварії.
- Функціонування лінії електропередач 750 кВ, яка живила Запорізьку АЕС і була відключена 29 січня, було відновлено 1 лютого. На Південноукраїнській АЕС лінія електропередач 750 кВ, яка також була відключена 29 січня, залишається недоступною.
- Уряд схвалив Концепцію державної програми модернізації підприємств водовідведення та очищення стічних вод до 2034 року. Програма передбачає будівництво сучасних очисних споруд, збільшення частки українців з доступом до водовідведення до 70% та створення понад 100 тис. робочих місць.
- Також Кабмін затвердив план заходів на 2025–2027 роки для реалізації Стратегії екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату. Він передбачає розробку адаптаційних планів для ключових секторів економіки (включаючи енергетику) та розширення природно–заповідного фонду.
- Комерційний експорт електроенергії з України впав на 47% і становив 18,5 тис. МВт·год, тоді як імпорт збільшився вдвічі – до 43,3 тис. МВт·год.
- Місячний індекс Base РДД (ринок двосторонніх договорів) на лютий залишився на рівні 5 413,8 грн/МВт∙год (+1,6% до індексу січня).
- Індекс Base РДН знизився до 5 588,1 грн/МВт∙год (–0,3% до попереднього тижня), сумарний обсяг реалізації електроенергії на ринку “на добу наперед” зріс до 735,5 тис. МВт∙год (+24% до попереднього тижня).
- Президент Зеленський підписав Закон 4213–IX, який уточнює положення законодавства у сфері енергетики та теплопостачання в умовах воєнного стану. Документ стимулює розвиток малої розподіленої генерації, впроваджує механізм cable pooling (підключення до однієї точки різних видів генерації) для гібридних електростанцій та збільшує квоту підтримки для виробників електроенергії з ВДЕ. Також закон передбачає створення геоінформаційних систем енергомереж та врегульовує спрямування зекономлених тарифних коштів “Укренерго” на погашення боргів на балансуючому ринку та за “зеленим” тарифом.
- Перша компанія достроково запустила установку зберігання енергії потужністю 20 МВт для надання допоміжних послуг “Укренерго”, які були закуплені минулого року на довгострокових аукціонах.
- Наглядова рада “Укренерго” оголосила конкурс на посаду голови правління компанії. Серед стратегічних завдань новообраного голови буде забезпечення відновлення й модернізація енергетичної інфраструктури, підвищення фінансової стабільності компанії та збільшення пропускної спроможності інтерконекторів з ЄС
- У 2024 році “Енергоатом” спрямував 116,3 млрд грн (58% чистого доходу) на виплати за ПСО, підтримуючи фіксовані ціни на електроенергію для населення. При цьому компанія виробила 53 млрд кВт·год електроенергії (+2% порівняно з 2023 роком).
- Україна має імпортувати не менше 1 млрд куб. м природного газу до кінця року – міністр енергетики Герман Галущенко.
- Станом на 8 лютого в українських ПСГ зберігалось 2,89 млрд куб. м газу, (9,6% від сукупного робочого обсягу), обсяги відборів склали 486 млн куб. м (+59,6% порівняно з попереднім тижнем).
- У лютому 2025 року Україна здійснила перше трубопровідне постачання біометану до ЄС обсягом 67 тис. куб. м. Експорт здійснив український виробник ТОВ “Вітагро Енерджі”, використовуючи національну газотранспортну систему.
- Італія уклала угоду з UNEP про виділення понад 2 млн євро на проєкт зміцнення енергетичної стійкості українських міст. Він передбачає розвиток відновлюваної енергетики, підвищення енергоефективності та навчання фахівців із залученням італійських і українських експертів.