Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert - тижневик | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
08.01.2024

Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик

23 грудня 7 січня

Резюме 

 • 29 грудня через масовані обстріли пошкоджено високовольтні лінії та обладнання ТЕС на Донеччині, а 2 січня у Києві було тимчасово відключено майже 260 000 абонентів у кількох районах. В ході атаки 29 грудня крилаті ракети і дрони пролетіли поблизу або над Рівненською та Південноукраїнською АЕС.
 • Проте наслідки ударів поки не вплинули суттєво на роботу енергосистеми. Станом на 8 січня через бойові дії та технологічні порушення залишались знеструмленими 463 населених пунктів.
 • Експерти МАГАТЕ все ще не можуть отримати доступ до всіх частин майданчика окупованої Запорізької АЕС. Окупаційною адміністрацією також не надано графік технічного обслуговування ЗАЕС на 2024 рік- Держатомрегулювання.
 • У період свят через спад споживання скоротився обсяг торгів на організованих ринках електроенергії, зокрема на РДН зафіксовано суттєвий профіцит. Для збалансування енергосистеми надлишки передавались до Польщі як аварійна допомога, також відбувався незначний експорт.
 • Водночас, за результатами оперативного моніторингу, спостерігаються ознаки маніпулювання на РДН. НКРЕКП готує рішення щодо початку відповідних розслідувань.
 • Серед іншого, Регулятор затвердив Порядок формування та ведення реєстру об’єктів електроенергетики та електроустановок споживачів (у тому числі активних), що використовують ВДЕ, та Порядок продажу та обліку електроенергії, виробленої активними споживачами, та розрахунків за неї.
 • Також Регулятор оприлюднив проєкт Закону, спрямованого на імплементацію законодавчого пакету ЄС “Чиста енергія для всіх європейців”.
 • Порівняно з 2022 роком, в 2023 році транзит російського газу знизився на 28,4% до 14,65 млрд кубометрів. За даними медія, видобуток газу в Україні зріс на 0,9% до 18,7 млрд куб. м, зокрема АТ «Укргазвидобування» наростило його на 5%, приватні компанії скоротили на 14%.
 • Протягом 2023 року відновлено більше 2 ГВт потужностей, що були пошкоджені минулої зими міністр енергетики Герман Галущенко. Тим часом, Мінвідновлення разом з USAID ПЕБ реалізовує програму розгортання когенерації малої та середньої потужності: одну з таких установок запустили у м. Старокостянтинів Хмельницької області.
 • Уряд затвердив Стратегію термомодернізації будівель України до 2050 року, пролонгував до 15 квітня дію режиму ПСО для пільгового постачання газу виробникам тепла та бюджетним установам, затвердив нульові квоти на експорт природного газу власного видобутку та вугілля.
 • Уряд створив АТ “НАЕК “Енергоатом”, завершивши його корпоратизацію, а також обрав ще одного члена наглядової ради “Нафтогазу” від держави (Костянтин Мар’євич). На Держенергонагляд покладено функції із нагляду (контролю) в газовому секторі.
 • Уряд Японії передасть Україні 7 високовольтних автотрансформаторів та 5 газових турбін, що дозволить забезпечити безперебійне енергопостачання понад 6 млн українців. Зокрема, автотрансформатори були закуплені за кошти ЄБРР, а завдяки зусиллям Японії та ПРООН відбудеться доставка.


*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні