03.06.2024
Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
27 травня – 2 червня
Резюме
- У ніч на 1 червня російські окупанти завдали чергового ракетно-авіаційного удару по енергетиці України. Цілями стали об’єкти у 5-ти областях.
- Зокрема, ДТЕК повідомила про атаку на дві ТЕС (обладнання суттєво зруйновано), “Укргідроенерго” – на дві ГЕС (критичні пошкодження, тимчасово перекрито рух греблею ДніпроГЕС). На Львівщині є влучання у три обʼєкти критичної інфраструктури.
- За даними “Укренерго”, станом на 3 червня через бойові дії та технологічні порушення знеструмлено 404 населених пунктів.
- В енергосистемі фіксувався як дефіцит електроенергії, так і профіцит. Сукупна тривалість обмежень споживачів тривала 34 годин, або 20% годин тижня.
- Імпорт, порівняно з попереднім тижнем, зріс на 23% до 139,2 тис. МВт·год та здійснювався з усіх доступних напрямків.
- Місячний індекс Base РДД на червень склався на рівні 5 484,3 грн/МВт∙год (+65,9% до травня), індекс Base РДН зріс до 4 136,0 грн/МВт∙год (+6,4%).
- Уряд продовжив дію положення про покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на учасників ринку електроенергії до 30 квітня 2025 року та встановив єдину фіксовану ціну для побутових споживачів на рівні 4,32 грн/кВт∙год.
- Одночасно, протягом опалювального періоду передбачено пільговий тариф для споживачів, які використовують електричне опалення, на рівні 2,64 грн/кВт∙год (при споживанні до 2 000 кВт∙год/міс.).
- Кабінет Міністрів затвердив Порядок визначення та застосування граничних величин споживання електричної потужності, який зокрема визначив критично важливі об’єкти, яким має бути забезпечено пріоритетне електропостачання.
- Також внесено зміни до Положення про особливості імпорту електроенергії в умовах правового режиму воєнного стану, які передбачають незастосування графіків відключень до підприємств, що імпортують 80% від свого споживання.
- Регулятор вніс зміни до Методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу.
- Україна в особі НКРЕКП стала членом Асоціації органів–емітентів (AIB), що є кроком до визнання української системи гарантій походження електроенергії.
- За результатами п’яти місяців 2024 року АТ “Укргазвидобування” наростило видобуток на 10%.
- До Верховної Ради внесено два альтернативних законопроєкти щодо підвищення ставок акцизного податку на пальне до мінімальних рівнів, передбачених Директивою 2003/96/ЄС.
- Швеція направить 42,5 млн євро у Фонд підтримки енергетики України, які будуть витрачені на обладнання (генератори, трансформатори та ін.) і відновлення інфраструктури 4–х областей. Австралія анонсувала грантовий внесок до Фонду на суму близько 12,26 млн євро.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.