Війна росії проти України: енергетичний вимір - тижневий огляд за 17 - 23 квітня | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
24.04.2023

Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневий огляд

Огляд за 17 – 23 квітня

Резюме 

— 21 квітня ударними дронами були уражені об’єкти інфраструктури у Вінницькій та Полтавській областях. За інформацією директора “А-95” Сергія Куюна, російськими БПЛА завдано удару по нафтобазам, що призвело до значних втрат пального. Складна ситуація залишається вздовж лінії фронту, де ворог застосовує артилерію та авіацію.

— Всього ж, за оцінкою міністра енергетики Германа Галущенка, руйнувань зазнали 24 об’єкти генерації (ТЕС, ТЕЦ, ГЕС та ГАЕС), близько половини підстанцій системи передачі та магістральні мережі. Тим часом, “Укргідроенерго” відновило 500 із 2 000 МВт втрачених потужностей, “Укренерго” повернула в роботу 2 магістральні ЛЕП.

— Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що протягом тижня експерти Агентства рапортували про постійні звуки обстрілів навколо Запорізької АЕС. Зафіксовано значні пошкодження вікон машинного залу 4 блоку. Через серйозне скорочення персоналу станції у 2022 році значно зменшилось технічне обслуговування. Окупанти почали переведенн 6 блоку ЗАЕС до стану “холодного” зупину, залишаючи працювати лише блок 5 у стані “гарячого” зупину для виробництва гарячої води та пари для майданчика.

— 18 квітня “Укренерго” та ENTSO-E збільшили технічні можливості для імпорту електроенергії на 200 МВт. Із зони Континентальної Європи до блоку Україна/Молдова можна імпортувати до 1 050 МВт потужності.

— Водночас, експорт до Словаччини припинено 21 квітня, а експорт до Румунії не було відновлено через відсутність порядку проведення спільних аукціонів з доступу до міждержавних перетинів. Згідно із повідомленням “Укренерго”, затвердити такий порядок має НКРЕКП (10 квітня Регулятор оприлюднив проєкт відповідного акту, а 17 квітня – проєкт змін до Закону “Про ринок електричної енергії”). Водночас, голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський заявив, що “Укренерго” зупинила експорт до Словаччини в односторонньому порядку, відтак Регулятор проведе перевірку компанії. 

— Уряд схвалив норматив відрахування частки прибутку “Нафтогазу”, що спрямовується на виплату дивідендів за підсумками 2022 року, в розмірі 30%. Решта має бути спрямована на закупівлю газу українського видобутку – група “Нафтогаз” повідомила про початок такої закупівлі на “УЕБ”.

— Зі Світовим банком домовлено про активізацію спільних тематичних програм відбудови – прем’єрміністр Денис Шмигаль. Зокрема, це проєкт Re-Power на 500 млн дол., в рамках якого було підписано угоду на 200 млн дол. для відновлення енергетики та систем теплопостачання в містах. Японія же стала першою країною, яка робить внесок на 23 млн дол. для покриття воєнних ризиків при інвестиціях в Україну.

— Із 10 травня у сервісі “Дія” у тестовому режимі почне працювати програма “єВідновлення”, яка дозволить українцям отримати кошти на ремонт пошкоджених домівок. Також уряд заборонив стягувати із мешканців територій бойових дій чи тимчасової окупації заборгованість за житлово-комунальні послуги, утворену після 24 лютого 2022 року.

— В Україні провели перші командно-штабні навчання зі стійкості критичної інфраструктури Critical Infrastructure Resilience Exercises (CIREX), розроблені на базі методичних рекомендацій CISA.

— “Енергоатом” та Holtec International підписали угоду про співробітництво у розгортанні малих модульних реакторів. Передбачається будівництво до 20-ти реакторів SMR-160, з реалізацією першого пілотного проєкту до березня 2029 року.

— Литовська Ignitis Group ухвалила рішення про спрямування 10%, або 12 млн євро, надприбутків на підтримку енергосектору України – міністр Герман Галущенко.

— НАБУ та САП завершили розслідування за підозрою ексголови правління “Нафтогазу” Андрія Коболєва у справі про преміювання, тоді як СБУ арештувала 18 млн куб. м газу вартістю понад 144 млн грн, який у сховищах зберігали компанії підсанкційного Вадима Новинського. За даними ЗМІ, Печерський районний суд Києва передав в управління АРМА “Укрнафтобуріння” – компанію, пов’язану з Ігорем Коломойським, Павлом Фуксом та Віталієм Хомутинніком.

 

 
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні