Тижневий навігатор від Energy Map: дані за 8-14 листопада | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
17.11.2021

Тижневий навігатор від Energy Map: дані за 8-14 листопада

Тижневий огляд від аналітиків DiXi Group містить аналіз основних даних в енергетичному секторі України, зібраних на порталі Energy Map.

  • Тиждень характеризувався притаманним сезону збільшенням споживання. Приріст генерації електроенергії головним чином забезпечений виходом з ремонту РАЕС-3 та початком імпорту з Білорусі. Примітним є падіння обсягу виробництва електроенергії тепловою генерацією на фоні подальшого зменшення запасів вугілля. Станом на кінець тижня на складах ТЕС та ТЕЦ менше 0,5 млн тонн вугілля. 
  • У сегменті газопостачання за тиждень на чверть зросло валове внутрішнє споживання газу, що зумовило збільшення обсягів відбору газу зі сховищ на понад 40%. Втім, збільшились й показники постачання газу в країни ЄС та Молдову, що, окрім транзиту, включають й реекспорт: зменшення обсягів газу, що зберігаються в ПСГ нерезидентами в режимі митного складу, співставні додатковими обсягами виходу з ГТС.  

 

 

Електропостачання

 

ГЕНЕРАЦІЯ

Загальне виробництво електроенергії у порівнянні з попереднім тижнем збільшилося на 1,9% (до 3,05 млн МВт*год). Зростання спостерігалося за усіма типами генерації, крім теплової (ТЕС та ТЕЦ). Найбільший приріст показала атомна генерація: +4% або до 1,73 млн МВт*год. Також, збільшилась велика гідро- та відновлювана генерація: на 16% (до 0,23 млн МВт*год) та на третину (до 0,16 млн МВт*год) відповідно. Виробництво теплової генерації зменшилось на 7,8%: з 1,01 до 0,93 млн МВт*год.

У загальному енергоміксі за тиждень частка теплової генерації впала з 34% до 30%, що було заміщено іншими видами генерації. Частка АЕС зросла з 56% до 57%, а також сукупна частка гідро- та відновлюваної генерації зросла з 11% до 13%.

СТАН ЕНЕРГОБЛОКІВ

Станом на 21:00 12 листопада (п’ятниця) із 15 блоків АЕС в робочому режимі знаходилося 13 загальною потужністю майже 11 ГВт. Не працюють 2-й та 4-й блоки Запорізької АЕС через ремонт. Цього ж дня було включено в мережу 3-й блок Рівненської АЕС після завершення поточного ремонту. 

У роботі перебуває 17 блоків теплової генерації (ТЕС та ТЕЦ), загальний рівень робочої потужності яких складає 3,69 ГВт. У резерві знаходяться ще 2 блоки: 3-й блок Слов’янської ТЕС та 7-й Курахівської ТЕС.

Через відсутність палива кількість непрацюючих блоків теплової генерації зросла з 11 до 20, порівняно із станом на минулу п’ятницю. Ще 11 блоків перебувають у ремонті.

ЗАПАСИ ВУГІЛЛЯ

Станом на 14 листопада загальні запаси вугілля на складах ТЕС та ТЕЦ складають 496,1 тис. тонн, зокрема антрацитового 304,4 тис. тонн і газового — 191,7 тис. тонн. Порівняно з попереднім тижнем, запаси зменшилися на 14,6%. При цьому, на 14 листопада 2020 року запасів вугілля було в 4,6 разів більше (2283,6 тис. тонн).

СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

Впродовж 8-14 листопада загальне споживання електроенергії збільшилося на 4,2% до 3,02 млн МВт*год порівняно з попереднім тижнем. 

ІМПОРТ ТА ЕКСПОРТ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

Сумарний експорт електроенергії з Бурштинського енергоострову до Угорщини, Словаччини та Румунії за 8-14 листопада склав 10,27 тис. МВт*год, що порівняно з внутрішнім споживанням становить близько 0,3%.

Імпорт електроенергії склав 71,74 тис. МВт*год. Основні обсяги (68,95 тис. МВт*год або 96%), було імпортовано в ОЕС України з Білорусі. Імпорт здійснювався рівним графіком 415 МВт. Також мав місце імпорт зі Словаччини до БуОС: 2,79 тис. МВт*год. Сукупно імпорт забезпечив майже 2,4% внутрішнього споживання електроенергії.

СЕРЕДНЬОЗВАЖЕНІ ЦІНИ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ

Середньозважена ціна електроенергії, що склалася на ринку “на добу наперед” (РДН) протягом 8-14 листопада для торгової зони ОЕС України дорівнює 3365,6 грн/МВт*год (без ПДВ), що на 0,6% більше за показник попереднього тижня. Для Бурштинського острову – 2200 грн/МВт*год (без ПДВ), що більше минулотижневого показника на 0,1%.

Середньозважені ціни на внутрішньодобовому ринку склалися на рівні 3494,1 грн/МВт*год (без ПДВ) для ОЕС України (або -1,9%) та 2383,4 грн/МВт*год (без ПДВ) для Бурштинського енергоострову (або +8,7%).

 

Газопостачання

ВИДОБУТОК ГАЗУ

Протягом 8-14 листопада від видобувних компаній до ГТС надійшло 383,3 млн куб. м природного газу, що майже відповідає показнику минулого тижня (384 млн куб. м).

ЗАПАСИ ГАЗУ

Запаси газу в українських сховищах зменшились на 2,8% до 17,2 млрд куб. м. Відбори становили 459,2 млн куб. м, що на 41% більше за показник минулого тижня (325,04 млн куб. м). За даними Нафтогазу, станом на 14 листопада 2021 року структура наявних в сховищах запасів була така: 87,7% газу належало резидентам в основному складі, 9,3% – нерезидентам, які зберігають газу у митному складі, а 2,9%  – резидентам, які зберігають газу в митному складі.


ІМПОРТ ГАЗУ

Фізичний імпорт природного газу не здійснювався. Віртуальний реверс за 8-14 листопада впав на третину з 3,29  млн куб. м до 2,51 млн куб. м.

ВИХІД ПРИРОДНОГО ГАЗУ З ГТС

Транзит та реекспорт природного газу в країни Європи та Молдову склав 868 млн куб. м, що на 28% більше за показник минулого тижня (679 млн куб. м). Основним напрямком залишався словацький з обсягами транспортування 641 млн куб. м (+37,5% у порівнянні з минулим тижнем).

ВАЛОВЕ СПОЖИВАННЯ ГАЗУ

Валове споживання природного газу зросло на 25,1% до 660,4 млн куб. м. Головним чином зростання відбулось за рахунок збільшення відбору з боку Операторів розподільних мереж: з 469,3 млн куб. м до 590,4 млн куб. м. Решта 70 млн кубометрів – відбір з ГТС прямих промислових споживачів.

ЦІНИ НА ПРИРОДНИЙ ГАЗ

Середньозважена ціна природного газу на Українській енергетичній біржі не змінювалась протягом звітного тижня і зафіксувалась на рівні 35 770 грн за тис. куб. м. за ресурс листопада. Приведена вартість природного газу на європейських хабах до кордону України протягом звітного тижня коливалась близько 29 000 грн за тис. куб. м (з ПДВ). 

 

Підготовка даного аналітичного продукту стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту “Прозорість Енергетичного Сектору”, який виконує ГО “ДІКСІ ГРУП”. Інформація, викладена у публікації, є виключною відповідальністю ГО “ДІКСІ ГРУП” і за жодних обставин не може розглядатися як такa, що відображає позицію USAID чи Уряду США.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні