RuAssetsWatch: моніторинг ініціатив щодо конфіскації російських активів для відбудови України 02.10.2023
Детальний опис ситуації та аналіз – серпень 2023 року
— Єврокомісія готова зробити юридично обґрунтовану пропозицію щодо використання заморожених російських активів, яка враховує думки держав-членів ЄС.
— Експерти Atlantic Council переконують в необхідності конфіскації підсанкційних державних та приватних активів рф, в тому числі, аргументуючи це тим, що програма конфіскації активів виправдана з юридичних, моральних, політичних міркувань, і
багатосторонніх механізмів для такої дії вже є багато.
— Рада ЄС запровадила нові санкції проти 38 фізичних і трьох юридичних осіб із Білорусі у зв’язку із залученням цієї країни до російської агресії проти України. Зокрема, санкції стосуються заборони на експорт вогнепальної зброї, авіації та космічної промисловості. До цих санкцій також долучились країни-кандидати на членство в ЄС: Північна Македонія, Чорногорія, Албанія, Україна та Боснія і Герцеговина.
— Швейцарія посилює контроль за застосуванням санкцій. Державний секретаріат з економічних питань (SECO) оголосив про створення нового центру «Експортний контроль і санкції». Новий департамент SECO створений на тлі новин про те, що швейцарські компанії продовжують вести бізнес в росії і торгувати російською сировиною.
— ЄС має наміри імпортувати рекордні обсяги скрапленого природного газу з росії в цьому році, незважаючи на прагнення блоку відмовитися від російського викопного палива до 2027 року.
— Відповідно до звіту Міжнародної робочої групи з питань санкцій («групи ЄрмакаМакФола»), основним постачальником критично важливих компонентів для російських дронів є Китай, на який припадає 67% поставок, причому 17% із них відбуваються через Гонконг. На Туреччину та Об’єднані Арабські Емірати припадає 5% та 2% компонентів відповідно. Також у дронах були виявлені складники, вироблені в Японії, Республіці Корея, Швейцарії та інших країнах, зокрема процесори, мікросхеми, транзистори та інші життєво важливі компоненти.
— Мін’юст США розслідує справу колишнього спеціального агента відділу контррозвідки ФБР Чарльза МакҐоніґала, який визнав себе винним у змові з підсанкційним російським олігархом Олегом Дерипаскою та порушив санкції США.
— Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) оголосило нові санкції до акціонерів одного з найбільших російських фінансових та інвестиційних консорціумів «Альфа-Груп» – Авена, Фрідмана, Хана та Кузьмічова. Ці
особи раніше потрапили під санкції Австралії, Канади, ЄС, Нової Зеландії та Великобританії.
— Уряд схвалив розроблену АРМА Стратегію повернення активів на 2023-2025 роки. Стратегія визначатиме курс державної політики щодо запровадження комплексної моделі повернення незаконних активів в Україну.
— Через брак потенційних покупців не відбувся перший аукціон з продажу санкційного майна, на якому ФДМУ планував продати аграрну компанію «Інвестагро», що раніше належала підсанкційному росіянину Міхаілу Шелкову.
— За оцінками аналітиків проєкту Trap Aggressor, в Україні досі залишаються не конфісковані комерційні компанії, які прямо чи опосередковано належать 25 російським олігархам, які обслуговують роботу кремлівського військово-промислового комплексу.
— НАЗК створило базу даних творів мистецтва, які пов’язані з росіянами, що потрапили під санкції та сподівається, що портал «ускладнить російським олігархам продаж таких активів», через які все ще занадто легко ховати та відмивати гроші.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Адвокація «зеленого» відновлення України через посилення підтримки України та послаблення російського впливу в ЄС». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».