RuAssetsWatch: моніторинг ініціатив щодо конфіскації російських активів для відбудови України (липень) | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
17.08.2023

RuAssetsWatch: моніторинг ініціатив щодо конфіскації російських активів для відбудови України

Детальний опис ситуації та аналіз – липень 2023 року

— ЄС зробив ще один крок до прийняття законодавства про запровадження кримінальної відповідальності за порушення та обхід санкцій. Депутати Європарламенту дозволили розпочати міжінституційні переговори з урядами країн ЄС щодо відповідної директиви. Одна із ініціатив євродепутатів – конфісковані в рамках таких кримінальних проваджень активи мають бути направлені на відбудову України.
— Окремі з держав-партнерів вже вживають заходів щодо зменшення присутності росіян у власній економіці – уряд Польщі призначив тимчасового керуючого активами російського олігарха В’ячеслава Кантора в Grupa Azoty. Польща шукатиме партнера, який викупить близько 20% заморожених акцій і виплатить компенсацію. В уряді країни впевнені, що це забезпечать незалежність від російських енергоресурсів.
— На початку липня Міжнародна робоча група щодо санкцій проти росії представила новий звіт, спрямований на обмеження доступу російського ВПК до західних технологій. Документ містить переконливі докази того, як критично важливі ракетні компоненти й далі потрапляють із країн Заходу до рф, а також рекомендації як зупинити цей процес.
— США запровадили нові санкції проти низки російських підприємств, що працюють у галузях ВПК, аерокосмічної промисловості, квантових технологій і передових комп’ютерних технологій, які рф використовує для підтримки оборонної промисловості, та понад десятка науково-дослідних організацій, а також обмежили доступ до міжнародної фінансової системи низки російських банків.
— Нові санкції Канади націлені проти російських приватних військових компаній та лідерів ядерного сектору росії, а також на низку осіб, причетних до розробки, виробництва та постачання безпілотних літальних апаратів «Орлан-10».
— Японія розширила заборону на експорт транспортних засобів до росії із 9 серпня, щоб охопити вживані автомобілі відповідно до санкцій країн G7. Японські автомобілі користуються значним попитом у рф, і розширена заборона може завдати ще одного економічного удару.
— Київська школа економіки (KSE) провела дослідження впливу санкцій на економіку рф. Висновок: санкції працюють, але точки перелому щодо неможливості вести агресивну війну проти України поки не видно. Більше того, економіка рф близька до повного
відновлення після початкового шоку: рф диверсифікує поставки нафти та газу та налагоджує нові ринки збуту.
— Atlantic Council у своєму дослідженні підтверджує, що ключовою вразливістю у застосуванні санкцій проти росії є прогалина в інформації про бенефіціарну власність, у тому числі у випадку обмеження ціни на нафту.
— За підрахунками KSE, за 18 місяців війни в Україні лише близько 10% західних компаній вийшли з росії. Проте, завдяки виходу західного бізнесу російські олігархи отримали можливість купувати активи з величезними знижками або практично безкоштовно.
Очікувано, що найбільш привабливі активи отримали люди з оточення путіна.
— «Сенс Банк» (колишній «Альфа Банк») перейшов у державну власність, пройшовши процедуру націоналізації, тим самим збільшивши частку держави у банківському секторі, яка вже становила близько 60%. Водночас, НБУ отримав листи від екс-власників (Міхаіла Фрідмана та Пьотра Авена) із заявою про наміри оскаржувати рішення про виведення банку з ринку, що запустило процедуру націоналізації.
— Україна так і не змогла конфіскувати всі активи підсанкційного російського олігарха Олега Дерипаски – Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду не погодилась із доказами Мін’юсту в частині конфіскації активів Хустського і Жежелівського гранітних кар’єрів.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Адвокація «зеленого» відновлення України через посилення підтримки України та послаблення російського впливу в ЄС». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні