RuAssetsWatch: моніторинг ініціатив щодо конфіскації російських активів для відбудови України
Детальний опис ситуації та аналіз – травень 2023 року
— У Рейк’явіку відбувся Саміт глав держав та урядів Ради Європи, за результатами якого підписаний договір про створення Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України. Це перший реальний крок партнерів України, що наближує відпрацювання правових підстав для отримання доступу до заморожених активів рф та їх подальшої конфіскації на відбудову України.
— Бельгія заморозила російські активи вартістю 180 млрд євро та має намір використати відсотки з податку на ці активи на відбудову України, заявив прем’єрміністр країни Александр де Кроо.
— Депутати Європейського парламенту в Комітеті з громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ проголосували за внесення пропозицій до проєкту Директиви про повернення та конфіскацію активів 2022/0167 (COD), що дозволить прискорити замороження злочинних активів у всьому ЄС та їх конфіскацію.
— Лідери країн G7 на саміті в Хіросімі повідомили, що залишаються єдиними у введені скоординованих санкцій та інших економічних заходів з метою подальшого підриву спроможності росії вести незаконну агресію в Україні, а також продовжуватимуть шукати, заморожувати, арештовувати та, у відповідних випадках, конфісковувати активи підсанкційних осіб.
— США, Великобританія та Австралія оголосили про нові обмежувальні заходи, які націлені на тих, хто допомагає кремлю вести війну в Україні, обходячи запроваджені санкції, та посилюють заходи експортного контролю.
— За даними медіа, в ЄС знерухомлено понад 200 млрд євро активів Центрального банку рф. Це нові дані після запровадження 10-го пакету санкцій ЄС, який зобов’язав банки подавати звітність про знерухомлені суверенні активи рф.
— Міністерства торгівлі та юстиції США спільно запустили Ударну групу з руйнівних технологій (Disruptive Technology Strike Force), щоб запобігти незаконному отриманню росією та такими державами, як Китай та Іран, передових технологій США. Нещодавно Strike Force оголосила про висунення кримінальних звинувачень
проти осіб, які постачають вихідні коди програмного та апаратного забезпечення, викрадені з технологічних компаній США, до Китаю.
— США відслідковують можливі лазівки для обходу санкцій – Міністерство юстиції США проводить розслідування, чи Binance Holdings Ltd. або її офіційні особи допомагали росіянам обійти санкції та переводити гроші через найбільшу в світі криптовалютну біржу.
— В Україні нарешті вирішено долю «Сенс Банку» (колишній «Альфа-Банк»), підконтрольного підсанкційному російському олігарху Міхаілу Фрідману. 29 травня 2023 року Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури виведення з ринку банку в умовах воєнного стану», що дозволить державі націоналізувати «Сенс Банк».
— Органи правопорядку викрили схему підсанкційного олігарха Дмитра Фірташа та директорів підконтрольних йому операторів ГРМ. За версією слідства, оператори «купували» паливо у підконтрольної йому ж компанії. Але в реальності отримували не більше 30% від проплаченого обсягу газу. Сума шкоди, за попередніми оцінками, протягом 2016-2022 років може становити понад 18 млрд грн. Активи облгазів на цей час перебувають в управлінні структур «Нафтогазу».
— Президент Володимир Зеленський підписав указ про запровадження санкцій щодо юридичних та фізичних осіб, серед яких компанія VS Energy International NV (Нідерланди), на яку оформлені ряд операторів систем розподілу (обленерго) в Україні та VS Energy Latvia. Далі очікується реалізація запроваджених санкцій.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Адвокація «зеленого» відновлення України через посилення підтримки України та послаблення російського впливу в ЄС». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».