RuAssetsWatch: моніторинг ініціатив щодо конфіскації російських активів для відбудови України
Детальний опис ситуації та аналіз – червень 2023 року
— У Конгресі США представили законопроєкт «Про відновлення економічного процвітання та можливостей для українців» (Rebuilding Economic Prosperity and Opportunity for Ukrainians Act). У разі його прийняття, запроваджується правовий механізм конфіскації активів російського Центробанку, заморожених у США, та передачу їх Україні.
— ЄС поки не має правових варіантів конфіскації заморожених активів російського Центробанку. Натомість, як заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, найближчим часом буде запропоновано механізм передачі доходів від управління такими активами на відбудову України.
— Естонія може стати першою європейською країною, яка реалізує механізм конфіскації активів підсанкційних російських громадян та компаній для компенсації збитків Україні. Уряд Естонії підготував проєкт закону про внесення змін до закону про міжнародні санкції, який найближчим часом буде подано на погодження.
— 23 червня Рада ЄС схвалила 11-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів, спрямованих на посилення існуючих санкцій ЄС та боротьбу з їх обходом.
— Великобританія запроваджує нове законодавство, що дозволяє зберегти санкції проти росії, поки Україна не отримає компенсацію. Це означає, що суверенні активи рф залишатимуться нерухомими до тих пір, поки рф не виплатить завдані
збитки. Нове законодавство також дозволяє особам, які перебувають під санкціями, добровільно пожертвувати заморожені кошти на відновлення України.
— Разом з тим, 2,3 млрд фунтів стерлінгів від продажу підсанкційним російським олігархом Абрамовичем ФК «Челсі», що були обіцяні жертвам війни в Україні, перебувають у підвішеному стані через суперечки як ці гроші мають бути витрачені. Великобританія поки балансує між потребою направити кошти в охоплену війною Україну та ризиком бути сприйнятою як пристосування до побажань олігарха.
— Незважаючи на те, що у травні нафтогазові доходи росії впали більш ніж на третину через зниження цін на нафту на тлі західних санкцій і скорочення експорту газу в Європу, дотепер рф продовжує генерувати значні прибутки від експорту нафти та нафтопродуктів морем. Журналістське розслідування стосовно женевської компанії Fractal Shipping це підтверджує.
— Верховна Рада прийняла зміни до Закону «Про Фонд державного майна України», які в тому числі змінюють порядок роботи з підсанкційними активами. Зокрема, за рішенням Вищого антикорупційного суду конфісковане підсанкційне майно буде передаватися ФДМУ, який самостійно вирішуватиме, що робити зі стягнутими в дохід держави активами (приватизувати, передавати в оренду чи залишати в управлінні).
— Міністерство юстиції України подало до ВАКС позовну заяву про застосування санкції у вигляді стягнення в дохід держави активів власників так званої «лужниківської групи» VS Energy. Мінюст просить стягнути корпоративні права 8-ми операторів систем розподілу (обленерго), 6-ти готелів, 2-х об’єктів промисловості, торговельного центру та інші корпоративні права 31-ї юридичної особи.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Адвокація «зеленого» відновлення України через посилення підтримки України та послаблення російського впливу в ЄС». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».