Виклик розумних міст: порадник для міст з перекваліфікації місцевої робочої сили
«Виклик розумних міст» (ВРМ) – це ініціатива Європейської Комісії, що підтримує міста у використанні новітніх технологій для розумного, екологічного та соціально відповідального відновлення. Міста-учасники ВРМ разом зі своїми місцевими промисловими екосистемами стануть рушіями відновлення місцевої економіки, створення нових робочих місць та посилення співучасті і добробуту громадян.
Під час першої фази ВРМ, що тривала з 27 січня 2020 р. до 30 листопада 2022 р., було підтримано загалом 136 міст. Друга фаза ВРМ – вона стартувала 1 грудня 2022 року – передбачає участь у мережі нових міст, що зможуть користати з консультативної підтримки.
Міста отримують індивідуальні стратегічні поради від міжнародних експертів та міст-наставників. У першій фазі ВРМ поради надавали за п’ятьма темами: зелена економіка і місцеві зелені курси; покращення співучасті громадян і оцифрування державного управління; зелений і цифровий перехід у туризмі; стійкість місцевих ланцюгів постачання; підвищення кваліфікації і перекваліфікація робочої сили. Друга фаза ВРМ зосереджується на зеленому і цифровому переході та економіці близькості. Також міста отримують підтримку за допомогою послуг, що перетинаються й охоплюють доступ до даних і фінансів та ринку інноваційних рішень Tech4Good.
ВРМ є частиною ширшої системи підтримки Європейським Союзом, що визнає важливість виконання зобов’язань Європейського зеленого курсу, цифрової стратегії та інших політик ЄС. Програма допомагає містам здійснити перехід на шляху до дедалі більш зеленої, цифрової, орієнтованої на послуги, низьковуглецевої економіки, що його підтримує суспільство, оперте на знаннях. У свою чергу, цей перехід за допомогою створення «місцевих петель доданої вартості», перекваліфікації на основі фактичних даних та стійких інвестицій уможливлює появу колобіжних (циркулярних) економічних систем.
Більше інформації про ініціативу ВРМ можна знайти на офіційному вебсайті за посиланням.
Міста відіграють важливу роль у місцевій і регіональній економіці, залучаючи бізнес, соціальних партнерів та зацікавлені сторони до спільної роботи. Інвестування в перекваліфікацію та здійснення «перекваліфікаційної революції» є критично важливим.
Міста потребують стратегічного підходу на випередження для управління перекваліфікацією населення працездатного віку.
Посібник описує 5 етапів, що є вирішальними для розробки ініціативи з перекваліфікації
Цей порадник містить:
● опис етапів
● інструменти та засоби, де це доречно
● головні чинники успіху
● моделі та можливості фінансування
● досвід, набутий з 20 добрих практик
Що міста можуть очікувати від цього порадника
● Розуміння досвіду, набутого з прикладів добрих практик;
● Сприяння спільним діям у місцевих екосистемах та підвищення рівня зрілості;
● Визначення способів, що дають змогу виявляти прогалини та невідповідності в місцевих навичках;
● Ознайомлення з практичними методами та прикладами створення ініціатив із розвитку навичок.
Переклад цього матеріалу став можливим завдяки фінансовій допомозі Європейського Союзу в рамках проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу». Проєкт реалізує консорціум громадських організацій: “ДІКСІ ГРУП” (координатор), Ресурсноаналітичний центр «Суспільство і довкілля», Асоціація “Енергоефективні міста України”, “Українська академія лідерства”, “Жіночий енергетичний клуб України”, “ДЗИГА” та “ПЛАТО”.
Консорціум висловлює щиру подяку авторам цього порадника Мерит Бланк, Тімоті Янішу, Нілсу ван дер Ліндену, Еліне Лінклен Аррієнс та Патріку де Басу з Capgemini Invent, а також Європейській Комісії, як власникові авторських прав на порадник, за люб’язно наданий дозвіл перекласти його українською мовою задля активного долучення українських міст до Європейського зеленого курсу.
Європейська Комісія не відповідає за можливі неточності перекладу та будь-які наслідки, спричинені використанням україномовної версії порадника.