ПОЛІСІ БРІФ «Відновлення енергосектору України: пом'якшення корупційних ризиків» | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
10.08.2023

Полісі бріф «Відновлення енергосектору України: пом’якшення корупційних ризиків»

 

У співпраці з Європейською антикорупційною ініціативою в Україні (EUACI), аналітичний центр DiXi Group підготував

про ключові ризики в управлінні процесом відновлення енергетичного сектору. Надані аналіз та рекомендації з оптимізації антикорупційних заходів при плануванні та виконанні робіт з відбудови.

Потреби України у негайному відновленні енергетичного сектору є настільки ж нагальними, як і її амбіції щодо довгострокової реконструкції та економічних перетворень. За даними швидкої оцінки збитків та потреб (RDNA2), лише у 2023 році на енергетику необхідно витратити 3,3 мільярда доларів США. Загальні потреби в енергетиці та видобувних галузях на весь період відновлення (2023-2033 роки) оцінюються в 47 мільярдів доларів США.

Проте, незважаючи на високу загальну вартість відновлення та нагальну потребу в забезпеченні стабільного енергопостачання до початку зимового сезону 2023/2024 років, не існує єдиного органу, який би взяв на себе основну відповідальність (овнерство) за процес відновлення. Як було визначено, серед відповідальних суб’єктів є Укренерго (~600 млн дол. США), оператори систем розподілу, Міністерство енергетики (~210 млн доларів США) та Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України (Мінінфраструктури) спільно з Державним агентством з відновлення та розвитку інфраструктури України (близько 700 млн доларів США).

Оскільки система управління відновленням та реконструкцією перебуває на стадії становлення, ми визначили та проаналізували наступні варіанти (моделі) її побудови:

  • «Лідерство донорів» з відповідальністю за управління проектами, в т.ч. закупівлями та корупційними ризиками, що передається міжнародній (донорській) спільноті;
  • «Національне лідерство» з повною відповідальністю на суб’єктах (державних підприємствах та органах державної влади), які мають спроможність реалізовувати проекти як за «стандартними» державними, так і донорськими стандартами закупівель;
  • «Спеціальна (централізована) процедура», коли Агентство з відновлення є ключовим центральним органом виконавчої влади, який діє як «єдине вікно» для донорської спільноти та координує всі проекти.

Залежно від структури та ролі відповідних гравців, різні моделі антикорупційної «інфраструктури» – тобто належним чином освіченого та підготовленого персоналу, який відповідає за забезпечення прозорості, доброчесності та запобігання проявам корупції – можуть бути використані в різних країнах. запобігання виникненню корупційних практик.

 

 
 
 
Цей документ підготовлений аналітичним центром DiXi Group для Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні. Погляди, висловлені в проєкті, не обов’язково відображають офіційну позицію EUACI, Європейського Союзу або Міністерства закордонних справ Данії.
 

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні