DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
31.01.2025

Моніторинг виконання програми МВФ та допомоги ЄС (січень 2024)

Успішна співпраця з міжнародними партнерами є критично важливою для України. Від цього залежить фінансування пріоритетних видатків держбюджету (внутрішні надходження спрямовуються на безпеку та оборону). Саме тому Консорціум RRR4U продовжує регулярний моніторинг виконання Україною умов програми фінансування МВФ та реалізації Плану України, виконання якого є підставою для надання допомоги від ЄС в межах Ukraine Facility.

Виконання зобов’язань за програмами фінансової підтримки потрібне не донорам – вони потрібні Україні для досягнення економічної стійкості та переходу до зростання і підвищення добробуту українців. І це також шлях до довіри з боку всіх міжнародних партнерів та іноземного бізнесу.

Механізм ERA

У червні 2024 року лідери G7 погодили надання Україні кредиту на 50 млрд дол. США завдяки механізму ERA (Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine). Кредит будуть погашати за рахунок майбутніх доходів від заморожених російських активів.

Для отримання кредиту у межах механізму ERA 3 грудня ВРУ ухвалила законопроєкт №12232, який вносить зміни до Бюджетного кодексу, зокрема вводить поняття «умовні боргові зобовʼязання». Відповідно до змін Україна не буде враховувати відповідне фінансування в сумі державного боргу України.

Україна зможе не повертати 50 млрд США від Групи семи, якщо не отримає репарацій від росії.

Україна входить у 2025 рік у більш стійкій бюджетній позиції, ніж у 2024-й. Іноземне фінансування цього року має повністю покрити всю очікувану потребу держбюджету.

Фінансування ERA забезпечить левову частку надходжень. Гроші можна буде витратити не тільки на “цивільні”, але і на воєнні видатки.

США ще наприкінці минулого року перерахували на рахунки Світового Банку $20 млрд фінансування ERA для України. Ці кошти витратять на зарплати працівників держсектора та програми соцпідтримки; Україна вже отримала перший транш в $1 млрд.

ЄС уже також виплатив Україні перші €3 млрд за рахунок заморожених активів Росії. Подальші транши надходитимуть рівномірно впродовж року.

Кошти ERA необхідно використовувати розумно та зберегти запас міцності на 2026-2027 роки.

МВФ

20 грудня 2024 року Рада директорів МВФ затвердила шостий перегляд програми EFF. Українська влада виконала всі кількісні критерії ефективності та структурні маяки встановлені на кінець вересня. 23 грудня до Держбюджету України надійшов сьомий транш від Фонду обсягом близько $1,1 млрд. Загальна сума виплат за програмою сягнула близько $9,8 млрд (63% ві запланованих за програмою $15,5 млрд).

В оновленому Меморандумі з’явилися три нові структурні маяки. Два фінансових (операційна стратегія для регулятора ринку цінних паперів і мінімізація операційних ризиків фінансових установ) та один енергетичний (незалежна оцінка НКРЕКП).

Наступний, сьомий, перегляд програми МВФ запланований на березень 2025 року. Його успішний перегляд може принести нам близько $900 млн. Тоді оцінюватимуть наш прогрес за кількісними критеріями ефективності та структурними маяками з дедлайном наприкінці жовтня та грудня 2024 року. Жовтневі маяки Україна виконала. Водночас влада вже провалила вчасне виконання двох грудневих маяків — це скасування «правок Лозового» та створення Вищого адмінсуду. Тож у кращому випадку ці маяки можуть бути виконані із запізненням («Not Met (implemented with delay)»).

ЄС

Триває реалізація Плану України в рамках програми Ukraine Facility.

Європейська комісія надала в грудні черговий транш в межах Ukraine Facility у сумі 4,1 млрд євро за виконані індикатори Плану України у ІІІ кварталі 2024 року (один виконано зі затримкою). Після надходження цього платежу загальна сума підтримки в межах Плану України за 2024 рік сягне 16,1 млрд євро. Ми оцінюємо всі індикатори IV кварталу як виконані, а тому Україна в лютому може отримати від ЄС 12,5 млрд євро.

Що відбулось у кінці 2024 року і що очікувати далі?

  • Єврокомісія виплатила 4,1 млрд євро в середині грудня 2024 року за виконання 9 індикаторів ІІІ кварталу (кошти отримано із затримкою через невчасне виконання індикатора 4.4);
  • Мінекономіки направило до Єврокомісії звіт, підтверджуючи виконання 13 індикаторів Q4 2024;
  • Очікуємо планового виконання 16 індикаторів Q1 2025 до кінця березня;
  • Очікуємо запуску інформаційної панелі Єврокомісією щодо виконання Плану України (Scoreboard): таблиця запрацює на початку 2025 р. та оновлюватиметься двічі на рік.

 

Спеціальна тема випуску — «Реформа системи управління публічними інвестиціями»

Питання реформи системи управління публічними інвестиціями (УПІ) піднімається роками. Ряд рішень було вже ухвалено до повномасштабної війни, щоб сприяти ефективному управлінню УПІ. Водночас потреба комплексної реформи залишилась на порядку денному

Вона у фокусі не лише уряду та парламенту України, але й серед тих реформ, які просувають та сприяють впровадженню Світовий банк, МВФ та ЄС.

 

Попередні моніторинги можна переглянути на сайті RRR4U

RRR4U (Resilience, Reconstruction and Relief for Ukraine) — це консорціум чотирьох українських організацій громадянського суспільства: Центр економічної стратегії / Centre for Economic Strategy, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, Інститут аналітики та адвокації / Institute of Analytics and Advocacy та DiXi Group.Підготовка Моніторингу відбувається за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні