Моніторинг виконання програми МВФ та допомоги ЄС (грудень 2024)
Успішна співпраця з міжнародними партнерами надалі критично важлива для України. Від цього залежить фінансування пріоритетних видатків держбюджету (внутрішні надходження спрямовуються на безпеку та оборону). Саме тому Консорціум RRR4U продовжує регулярний моніторинг виконання Україною умов програми фінансування МВФ та реалізації Плану України, виконання якого є підставою для надання допомоги від ЄС в межах Ukraine Facility.
Виконання зобов’язань за програмами фінансової підтримки потрібне не донорам – вони потрібні Україні для досягнення економічної стійкості та переходу до зростання і підвищення добробуту українців. І це також шлях до довіри з боку всіх міжнародних партнерів та іноземного бізнесу.
19 листопада Україна досягла з МВФ угоди на рівні персоналу щодо шостого перегляду програми EFF. Українська влада виконала всі кількісні критерії ефективності та структурні маяки, встановлені на кінець вересня. Орієнтовно у другій половині грудня перегляд має схвалити Рада директорів МВФ. У разі схвалення Україна отримає черговий транш фінансування від Фонду у розмірі близько 1,1 млрд дол. США, а загальна сума виплат за програмою сягне 9,8 млрд дол. США.
Механізм ERA
У червні 2024 року лідери G7 погодили надання Україні кредиту на $50 млрд завдяки механізму ERA (Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine). Кредит буде погашатися коштом майбутніх прибутків від заморожених російських активів.
Для отримання кредиту у межах механізму ERA 3 грудня ВРУ ухвалила законопроєкт No 12232, який вносить зміни до Бюджетного кодексу, зокрема вводить поняття «умовні боргові зобовʼязання». Завдяки ухваленим змінам Україна зможе не повертати $50 млрд G7, якщо не отримає репарацій від росії. Ці гроші також не будуть обліковуватись як державний борг України.
МВФ
19 листопада Україна досягла з МВФ угоди на рівні персоналу щодо шостого перегляду програми співпраці. Фонд оцінював наш прогрес за кількісними індикаторами та структурними маяками з дедлайном наприкінці вересня 2024 року. Шостий перегляд має затвердити Рада директорів МВФ — це заплановано на другу половину грудня.
Якщо Рада МВФ затвердить перегляд, Україна отримає черговий транш фінансування від Фонду у розмірі $1,1 млрд.
Наступний, сьомий, перегляд програми МВФ проходитиме у березні. Тоді оцінюватимуть наш прогрес за кількісними індикаторами та структурними маяками з дедлайном наприкінці жовтня та грудня 2024 року. Жовтневі маяки Україна виконала: уряд розробив політику власності держпідприємств та провів аудит компаній теплопостачання, а НБУ оцінив ключові ризики для фінансової стабільності.
Частина маяків — зокрема, скасування “правок Лозового” та створення Вищого адмінсуду — є проблемними. Часу на їх виконання залишається мало, політичної волі на те, щоб виконати їх чесно — теж.
Станом на 10 грудня, Україна отримала 55% фінансування за програмою ($8,65 млрд із запланованих $15,5 млрд).
ЄС
Триває реалізація Плану України в рамках програми Ukraine Facility.
Європейська комісія 14 листопада схвалила виділення Україні чергового траншу за виконання індикаторів Плану України, які мали дедлайн до виконання до ІІІ кварталу 2024 року. 09 грудня Рада ЄС погодила виділення для України 4,1 млрд євро тож вже незабаром Україна отримає другий регулярний платіж за виконання індикаторів. Після надходження цього платежу загальна сума підтримки в межах Плану України за 2024 рік сягне 16,1 млрд євро.
Чого очікувати від ІV кварталу 2024 року?
- Отримання траншу у сумі 4,1 млрд євро за виконання індикаторів ІІІ кварталу (орієнтовно в середині грудня; є погодження ЄК та позитивне рішення Ради ЄС);
- Планового виконання 13 індикаторів ІV кварталу до кінця грудня;
- Запуску інформаційної панелі Єврокомісією щодо виконання Плану України (Scoreboard), таблиця запрацює до січня 2025 р. та оновлюватиметься двічі на рік.
Спеціальна тема випуску — «Реформування корпоративного управління на державних підприємствах»
Цілі реформи корпоративного управління
Роками державні підприємства згадувались як одна з ознак state capture (захоплення держави), оскільки управління не було ефективним, компанії подекуди використовувались для власного збагачення керівників підприємств, а часто виконували квазі-фіскальні функції.
Реформа корпоративного управління має відповідати принципам ОЕСР, щоб Україна набула членства в ОЕСР.
Реформа була у фокусі більшості програм МВФ, а також часто і в програмах макрофінансової допомоги ЄС. Сьогоднішні програми підтримки – не виняток.
Цілі реформи:
- Збільшити ефективність та продуктивність державних компаній;
- Знизити фіскальні ризики;
- Знизити корупцію;
- Знизити частку державного сектору.
Основні кроки:
➔ Тріаж компаній: у власності, приватизація, ліквідація
➔ Корпоратизація та реструктуризація
➔ Політика власності та консолідація управління державними компаніями
➔ Посилення незалежності компаній зокрема завдяки призначенню наглядових рад
Попередні моніторинги можна переглянути на сайті RRR4U
RRR4U (Resilience, Reconstruction and Relief for Ukraine) — це консорціум чотирьох українських організацій громадянського суспільства: Центр економічної стратегії / Centre for Economic Strategy, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, Інститут аналітики та адвокації / Institute of Analytics and Advocacy та DiXi Group.Підготовка Моніторингу відбувається за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”.