Моніторинг виконання програми МВФ та допомоги ЄС (березень 2025)
Успішна співпраця з міжнародними партнерами є критично важливою для України. Від цього залежить фінансування пріоритетних видатків держбюджету (внутрішні надходження спрямовуються на безпеку та оборону). Саме тому Консорціум RRR4U продовжує регулярний моніторинг виконання Україною умов програми фінансування МВФ та реалізації Плану України, виконання якого є підставою для надання допомоги від ЄС в межах Ukraine Facility.
Виконання зобов’язань за програмами фінансової підтримки потрібне не донорам – вони потрібні Україні для досягнення економічної стійкості та переходу до зростання і підвищення добробуту українців. І це також шлях до довіри з боку всіх міжнародних партнерів та іноземного бізнесу.
МВФ
В кінці березня 2025 року очікується рішення Виконавчої Ради МВФ з сьомого перегляду Програми. При цьому, один структурний маяк було виконано з суттєвою затримкою, а інший – скасування правок Лозового – так і не було виконано. Тобто знову перегляд Програми забезпечено гнучкістю МВФ.
Україна попросила зменшити обсяг цього траншу, щоб зберегти кошти на наступний рік. Так, якщо перегляд затвердить Виконавча Рада Фонду, Україна отримає близько $0,4 млрд замість $0,9 млрд, як планувалося раніше. Загальний обсяг фінансування програми не зменшиться.
Обов’язковою умовою сьомого перегляду стало підписання законопроєкту про підвищення акцизів на тютюнові вироби. Затримка із підписанням призвела до недоотримання бюджетом більше 2 млрд грн.
За результатами сьомого перегляду також можуть з’ явитися нові структурні маяки – нові зобов’язання України. Консорціум RRR4U продовжуватиме відслідковувати їх виконання.
Програма МВФ залишається важливою для координації міжнародної підтримки Україні. Водночас Україна продовжує затримуватись у виконанні структурних маяків.
Під час восьмого перегляду оцінюватимуть наш прогрес за кількісними критеріями ефективності та структурними маяками станом на кінець березня 2025 року. На жаль, наразі наш прогрес не можна назвати задовільним.
ЄС
Триває реалізація Плану України в рамках програми Ukraine Facility.
В березні 2025 року Україна отримала п’ятий транш бюджетної підтримки від ЄС за Ukraine Facility. Цьому передувало вчасне виконання індикаторів Плану України в четвертому кварталі 2024 року. Україна сповільнилась у виконанні індикаторів першого кварталу 2025 року: вже традиційно, частину індикаторів будуть ухвалювати в останні дні кварталу.
План України: головне станом на березень 2025 року
- Рада Європейського Союзу схвалила 3,5 млрд євро для України за виконання 13 індикаторів Q4 2024;
- Єврокомісія призначила членів Аудиторської ради для забезпечення прозорості та ефективності фінансової допомоги в рамках Ukraine Facility;
- 26 березня Мінфін та Аудиторська Рада підписали Меморандум про співробітництво;
- На сайті Єврокомісії з’явилась інформаційна панель щодо виконання Плану України (Scoreboard).
Спеціальна тема випуску — «Скасування “правок Лозового”»
Щотаке «Правки Лозового»?
- «Правки Лозового» — низка змін до Господарського процесуального, Цивільного процесуального, Кримінального процесуального кодексів, а також до Кодексу адміністративного судочинства України та інших нормативно-правових актів, запропоновані народним депутатом Андрієм Лозовим.
- Комплекс змін до КПК України набрав чинності 16 березня 2018 року і стосувався широкого кола процесуальних дій – обчислення строку досудового розслідування, допуску адвоката під час обшуку, призначення експертиз та закриття кримінального провадження якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування.
- Значну кількість «правок Лозового» вже давно скасували. Водночас частина з них продовжує діяти. У грудні 2023 року ВРУ частково скасувала «правки Лозового», зокрема з 01 січня 2024 року набули чинності норми, якими повністю скасовано строки досудового розслідування до повідомлення особі про підозру.
- Наразі термін «правки Лозового» вживаються саме на позначення змін до КПК України щодо встановлення строків досудового розслідування, закриття кримінального провадження через закінчення строків досудового розслідування, порядку продовження строку досудового розслідування.
Попередні моніторинги можна переглянути на сайті RRR4U
RRR4U (Resilience, Reconstruction and Relief for Ukraine) — це консорціум чотирьох українських організацій громадянського суспільства: Центр економічної стратегії / Centre for Economic Strategy, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, Інститут аналітики та адвокації / Institute of Analytics and Advocacy та DiXi Group.Підготовка Моніторингу відбувається за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”.