Моніторинг НПЕК – IV квартал 2024 року (жовтень-грудень)
Резюме
Оцінка виконання НПЕК здійснюється на основі 205 індикаторів для всіх 145 політик та заходів – як наявних, так і запланованих, як визначено Регламентом (ЄС) 2018/1999. Наявні політики та заходи включають ті, що були реалізовані та ухвалені станом на схвалення НПЕК у червні 2024 року.
У четвертому кварталі 2024 року реалізація Національного плану з енергетики та клімату (НПЕК) продемонструвала прогрес, зокрема по вимірах декарбонізації, енергоефективності та внутрішнього енергоринку. Ключовими напрямками у звітному періоді стали оновлення рамки кліматичної політики та транспортної стратегії, тестування нових механізмів підтримки ВДЕ, розширення фінансування заходів енергоефективності, а також інструментів для підвищення стійкості енергосистеми.
ОСНОВНІ РІШЕННЯ ТА ПОДІЇ:
- Прийняття рамкового Закону «Про основні засади державної кліматичної політики», що встановив довгострокову ціль щодо досягнення кліматичної нейтральності України до 2050 року, і таким чином забезпечив узгодження із ціллю ЄС.
- Схвалення нової редакції Національної транспортної стратегії до 2030 року, що загалом окреслює напрямок політик і заходів, впровадження яких є необхідним для забезпечення декарбонізації транспортного сектору. Детальний огляд див. у розділі «Спецтема».
- ЗатвердженняПланудійзісправедливоїтрансформаціївугільногомікрорегіонуЛьвівщини з обсягом фінансування заходів у 10,1 млрд грн.
- ПершіторгигарантіямипоходженняелектроенергіїзВДЕтапроведенняпілотнихаукціонів з з розподілу квот підтримки. Попри те, що аукціони показали низьку ефективність, уряд визначив річні квоти підтримки виробників електроенергії з ВДЕ на 2025 та наступні роки.
- Урядомвизначенопорядокнаповненняінформацієюнаціональноїбазиданихенергетичних та експлуатаційних характеристик будівель, а також затверджено Порядок моніторингу досягнення цільового показника економії енергії у будівлях органів державної влади.
- СтартпільговогокредитуваннячерезДержавнийфонддекарбонізаціїтаенергоефективної трансформації – на кінець 2024 року профінансовано 17 проєктів на понад 160 млн грн.
- Набуття чинності Закону «Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів» та прийняття значної частини підзаконних актів. Старт акредитації учасників ринку в системі репортингу.
- Продовження успішної практики довгострокових аукціонів на допоміжні послуги, що сприятиме підвищенню гнучкості ОЕС та розвитку розподіленої генерації.
- Нові механізми підтримки біометану, зокрема спрощення НКРЕКП процедури приєднання установок з виробництва біометану до газових мереж.
- Суттєве (приблизно на 25%) підвищення фінансування Національного фонду досліджень України. Схвалення Стратегії цифрового розвитку інноваційної діяльності України на період до 2030 року, що включає завдання і заходи у сфері зеленої трансформації.
Моніторинг здійснюється на основі публічних джерел інформації, але також може включати запити на отримання інформації, консультації або інші способи, про що зазначається окремо. Оцінювання реалізації НПЕК виконується на основі якісних та кількісних індикаторів за всіма 145 політиками і заходами НПЕК. Всі індикатори оцінюються за двома зрізами – статус виконання та статус прогресу (для політик і заходів, що перебувають у процесі реалізації). Детальний опис шкали, а також оцінки за індикаторами з відповідними коментарями можна переглянути в оціночній таблиці за 4-й квартал 2024 року. Окрім оцінювання індикаторів, експертами також враховуються рішення та події, що безпосередньо стосуються НПЕК та/або можуть мати істотний вплив на його впровадження.
Публікація підготовлена за підтримки фінансової підтримки Агенції Великої Британії з міжнародного розвитку в рамках проєкту «Реалізація Національного плану з енергетики та клімату України й створення Офісу зеленого економічного переходу», що імплементується ГО «ДІКСІ ГРУП». Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО «ДІКСІ ГРУП» і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Агенції Великої Британії з міжнародного розвитку.