DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
15.04.2025

Моніторинг НПЕК – I квартал 2025 року (січень-березень)

Резюме

Оцінка виконання НПЕК здійснюється на основі 205 індикаторів для всіх 144 політик та заходів – як наявних, так і запланованих, як визначено Регламентом (ЄС) 2018/1999. Наявні політики та заходи включають ті, що були реалізовані та ухвалені станом на схвалення НПЕК у червні 2024 року.


У першому кварталі 2025 року (охоплює період з 1 січня до 20 березня 2025 року) реалізація Національного плану з енергетики та клімату (НПЕК) демонструвала помірний прогрес, хоча інтегральний бал дещо знизився. Передусім, це відбулося завдяки проведеній оцінці за трьома індикаторами, які раніше не враховувались через пізніший строк або послідовність виконання, а ще для 8 індикаторів такий розрахунок став можливим (дані були раніше відсутні).

Ключові рішення та події:

■ Прийнято Закон No4187-IX, що відновлює обов’язкові моніторинг, звітність та верифікацію (МЗВ) викидів парникових газів для створення системи торгівлі квотами на викиди (СТВ);
■ Кабінет Міністрів затвердив план з 15 завдань для запуску СТВ, що передбачає три етапи;
■ Мінрозвитку оприлюднило проєкт Державної цільової програми справедливої трансформації вугільних регіонів України до 2030 року для громадського обговорення;
■ Фонд енергоефективності схвалив зміни щодо грантової підтримки в рамках програми “ГрінДІМ”, але прийом нових заявок було призупинено через брак фінансування;
■ Мінрозвитку запровадило вимоги до будівель із близьким до нульового рівня споживання енергії (NZEB), які поки необов’язкові, для нових і реконструйованих будівель;
■ Прийнято Закон No4213-ІХ, що запроваджує механізм бронювання потужності та можливість купівлі електроенергії, виробленої на об’єктах третіх осіб, приєднаних до мереж прос’юмерів.
■ Проведено митне оформлення першої в історії України партії біометану для експорту трубопроводом.
■ Укладено перший контракт за механізмом “контрактів на різницю” між ВДЕ-виробником і промисловим підприємством, що свідчить про перспективність корпоративних PPA;
■ НКРЕКП збільшила тариф на передачу електроенергії на 29,8%, що дозволило покращити розрахунки з виробниками електроенергії з ВДЕ;
■ Україна не досягла індикативної цілі запасів газу на 1 лютого, а подальше зниження до історичного мінімуму (1 млрд куб. м) створило ризики для енергобезпеки.
■ Формування мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів стартувало із реєстрації та внесення даних в електронну систему репортингу «Оператора ринку».
■ Попри розширення інструментів Фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації, підтримку отримали лише 5 проєктів проти 16 у попередньому кварталі.

Повномасштабне вторгнення рф суттєво вплинуло на реалізацію НПЕК через обмежений доступ до фінансування, ускладнення збору даних та логістичні проблеми, хоча деякі політики адаптуються та реалізуються частково, особливо в регіонах, менш постраждалих від війни. На передній план вийшли питання енергетичної безпеки, забезпечення достатності генеруючих потужностей та підвищення стійкості енергосистеми через розвиток розподіленої генерації. Огляд здійсненності політик і заходів НПЕК в умовах викликів, спричинених воєнними діями, див. у розділі «Спецтема».

Моніторинг здійснюється на основі публічних джерел інформації, але також може включати запити на отримання інформації, консультації або інші способи, про що зазначається окремо. Оцінювання реалізації НПЕК виконується на основі якісних та кількісних індикаторів за всіма 144 політиками і заходами НПЕК. Всі індикатори оцінюються за двома зрізами – статус виконання та статус прогресу (для політик і заходів, що перебувають у процесі реалізації). Детальний опис шкали, а також оцінки за індикаторами з відповідними коментарями можна переглянути в оціночній таблиці за 1-й квартал 2025 року. Окрім оцінювання індика- торів, експертами також враховуються рішення та події, що безпосередньо стосуються НПЕК та/або можуть мати істотний вплив на його впровадження.

Публікація підготовлена за підтримки фінансової підтримки Агенції Великої Британії з міжнародного розвитку в рамках проєкту «Реалізація Національного плану з енергетики та клімату України й створення Офісу зеленого економічного переходу», що імплементується ГО «ДІКСІ ГРУП». Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО «ДІКСІ ГРУП» і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Агенції Великої Британії з міжнародного розвитку.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні