Кращі практики «зеленого» фінансування та повоєнного «зеленого» відновлення: можливості для України | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
16.08.2023

Кращі практики «зеленого» фінансування та повоєнного «зеленого» відновлення: можливості для України 

Квартальний звіт №6

Якими є кращі практики «зеленого» фінансування та відновлення? Проаналізували експерти DiXi Group у новому звіті «Кращі практики «зеленого» фінансування та повоєнного «зеленого» відновлення: можливості для України». 

На початку квітня повідомлялось, що енергетичні відомства України та США разом з ініціативою Net Zero World готують програму співпраці щодо безвуглецевості та сталості енергосектору України. Також у квітні Міністр енергетики України та віцеканцлер ФРН, федеральний міністр економіки й захисту клімату Німеччини підписали у Києві спільну заяву про наміри, яка розширює напрямки двостороннього енергетичного партнерства з акцентом на «зелене» відновлення та відбудову енергетики України.

Разом з тим, сукупний державний борг України у першому півріччі 2023 року зріс на 15,6%, або на 17,4 млрд дол. США і склав 128,81 млрд дол. США. Як свідчать дані Міністерства фінансів, це – рекордний показник.

Експерти DiXi Group розглядають можливості та перспективи застосування в Україні механізмів debt-for-climate swaps та debt-for-nature swaps, що передбачають реструктуризацію частини боргу у вигляді зобов’язань країни-боржника фінансувати програми, проєкти або політики у сфері захисту довкілля або змін клімату. Ці механізми дозволять реструктуризувати частину боргових зобов’язань з вивільненням ресурсів на «зелене» відновлення українських територій. 

Перша угода за механізмом боргових свопів була укладена в 1987 році в Болівії, коли вашингтонська організація Conservation International і приватний фонд Frank Weeden Foundation викупили 650 тис. дол. боргу Болівії в обмін на обіцянку уряду виділити мільйони гектарів на збереження басейну Амазонки. Найбільшою ж за обсягом укладена Еквадором у травні 2023 року через продаж блакитних облігацій – цінних паперів для підтримки проєктів зі сталого використання океану та його ресурсів, а також прибережного та морського туризму. Угода принесе щонайменше 12 млн дол. США на рік на збереження Галапагоських островів. 

 

Звіт представляє низку рекомендацій із запровадження кращих практик «зеленого» фінансування та відновлення, зокрема: 

  • Уряду України (Мінекономіки, Мінфін): розробити та впровадити «зелену» таксономію в Україні, що спростить поширення інформації серед інвесторів, забезпечуючи таким чином кращу прозорість, більшу безпеку та визначеність під час інвестування, а також дозволить зменшити ризики «грінвошингу», зокрема у рамках проєктів повоєнного відновлення. Корисним може слугувати посібник від Світового банку, де пояснюється як створити послідовну та зручну для бізнесу «зелену» таксономічну систему. 
  • Уряду України (Мінвідновлення, Мінфін): у рамках відновлення затоплених територій та екосистем після руйнування Каховської дамби
  1. взяти до уваги досвід Німеччини зі створення спеціального Фонду допомоги для подолання наслідків затоплених територій;
  2. розглянути можливості вивільнення фіскальних ресурсів на «зелене» відновлення територій, зокрема за механізмами debt-for-climate swaps чи debt-for-nature swaps;
  3. розглянути можливість розширення партнерства із Зеленим кліматичним фондом (Green Climate Fund), який надає фінансування на проєкти в умовах високого ризику, а також може мобілізувати приватні інвестиції. 
  • Уряду України (Мінрегіон, Мінвідновлення), Держенергоефективності: зважаючи на досвід Німеччини при відновленні та відбудові передбачати обов’язковість відновлення будівель за вищими стандартами енергоефективності та контролювати їх дотримання.

 

 
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Підтримка декарбонізації економіки України через розробку нових моделей фінансування за рахунок використання боргових зобов’язань. Стадія 2». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні