DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
14.01.2025

Енергетичні санкції проти росії моніторинг ефективності (II квартал 2024 року)

 

DiXi Group продовжує щоквартальний моніторинг і аналіз головних подій у сфері впровадження санкцій проти росії у секторі енергетики, що має на меті відстеження ефективності їх дії на стан економіки країни-агресора в цілому та впливу на енергетичну безпеку в Україні та світі.

Ефективність нафтових санкцій та їх наслідки для світового ринку

Вплив санкцій на світовий ринок

Станом на квітень 2024 року під впливом санкцій відзначалися зміни серед головних постачальників ресурсу. За даними Bloomberg, постачальники нафти із США стрімко пробиваються у лідери світового ринку, де раніше домінували ОПЕК та його союзники. Експорт нафти зі США встановив п’ять нових місячних рекордів відтоді, як західні країни почали запроваджувати санкції проти росії у 2022 році. Варто уваги і те, що з огляду на відновлення торговельних обмежень щодо Венесуели у квітні 2024 р. американські барелі починають витісняти підсанкційну російську нафту в Індії. Це додаткове свідчення того, наскільки сильні зміни енергетичних потоків відбулись після вторгнення росії в Україну.


Джерело: Bloomberg

Рекордне виробництво США у той час, коли ОПЕК та його союзники навпаки обмежують видобуток, значно
збільшило частку американських виробників на закордонних ринках, при цьому ціни на нафту, зокрема
марки WTI, продовжують триматися на високому рівні. Як зазначає Reuters, деякі члени ОПЕК+ домовилися
продовжити добровільне скорочення видобутку нафти на другий квартал 2024 року.

Вплив санкцій на стан нафтового експорту рф

У квітні 2024 року дохід рф від продажу нафти сягнув майже 14 млрд дол. завдяки зростаючим цінам. При цьому дефіцит російського бюджету за перші три місяці 2024 року скоротився до 607 млрд рублів, або 0,3% ВВП, завдяки відновленню доходів від продажу енергоносіїв. Загалом на 2024 рік уряд рф заклав у федеральний бюджет 11,5 трлн рублів доходів від продажу нафти та газу, що на 30% більше, ніж у 2023 році.

Наприкінці квітня 2024 року Bloomberg повідомив про падіння нафтового експорту рф: висновок зроблено на підставі зменшення кількості суден, які виходили з ключових портів Приморськ та Козьміно. При цьому,
поставки сирої нафти поки що залишаються вищими за середні показники 2023 року. Важливим фактором,
який впливає на нафтові доходи рф, є те, що внутрішня переробка нафти все ще переживає складний період,
оскільки НПЗ, які частково оговталися від атак українських БПЛА, переходять на сезонний ремонт.

Таким чином, якщо ще станом на початок 2024 року спостерігався спад експорту російської нафти марки Sokol після того, як індійські нафтопереробники відмовилися її приймати через санкції США, то станом на квітень різниця у дефіциті експорту цієї марки майже зникла. Близько 9,1 млн барелів – половина від загального обсягу – були поставлені на нафтопереробні заводи Китаю. Ще 7 млн барелів зрештою повернулися до Індії. Також до Пакистану було доставлено два вантажі з нафтою Sokol. Вартим уваги є факт, що із березня у статистиці російського експорту з’явився пункт «невідомого» експорту, яким маркуються судна, що прямують до Суецького каналу із західних портів росії та не вказують чіткого пункту призначення, а також танкери, які передали свій вантаж невстановленим суднам.


Джерело: Bloomberg

Ще один напрямок російського нафтового експорту – Сінгапур. У травні 2024 року російські поставки в цю країну перевищили показники минулих років зі зростанням приблизно до 415 000-500 000 т. У квітні експорт нафти з росії до Сінгапуру сягнув 329 955 т. Зростання продажу нафти в цьому напрямку приблизно на 16% пов’язують з відновленням експорту з Туапсинського нафтопереробний заводу «Роснєфті», одного із найбільших на півдні росії, який відновив переробку на початку травня 2024 року.


Джерело: Reuters

Обхід режиму граничних цін

У травні 2024 року Politico опублікувало власне розслідування схеми обходу західних санкцій та продажу російської нафти до ЄС через Туреччину. Зазначається, що у період з лютого 2023 року до лютого 2024 року Туреччина збільшила закупівлі в росії на 105% порівняно з попередніми 12 місяцями. За цей же період турецький експорт палива до ЄС підскочив на 107%.  За даними дослідження, така схема принесла Москві до 3 млрд євро тільки з трьох портів (Джейхан, Мармара-Ереглісі та Мерсін) за 12 місяців після того, як ЄС заборонив імпорт російської нафти в лютому 2023 року. 

За даними Bloomberg станом на травень 2024 року майже всі російські танкери, які потрапили під санкції США, знаходились в простої. Лише один такий корабель із 40 – «Приморьє» – прийняв вантаж та прямував до Сінгапуру. Танкер зник приблизно на два тижні з-під контролю AIS на схід від Сінгапуру. Видання нагадує, що саме Сінгапур є популярним місцем для прихованих перевантажень нафти із судна на судно. 

На початку червня під тиском військово-морського флоту Греції трейдери російської нафти знайшли нове місце для перевантаження нафти в Середземному морі. Російську нафту Urals почали перевантажувати з менших суден на більші поблизу міста Надор у східній частині узбережжя Марокко в Середземному морі.

Експорт російської нафти у квітні 2024 року перевищував встановлений цільовий показник на 120 000 барелів на добу, в той час як в травні, навпаки, знаходився на 170 000 барелів нижче цільового показника. Цільовий обсяг видобутку в країні встановлено на рівні 8,978 млн барелів на добу до кінця вересня 2024 року, після чого планується його збільшення на 39 000 барелів на добу щомісяця до вересня 2025 року, доки дозволять ринкові умови.

Доходи рф від продажу нафти за травень 2024 року зросли майже на 50% порівняно з травнем 2023 року Згідно з підрахунками Bloomberg, податки з нафтової галузі за цей період зросли до 632,5 млрд рублів (7,1 млрд доларів). Ціна на еталонну марку Urals зросла у травні до 74,98 дол./бар., тоді як у аналогічний період 2023 року ціна становила 58,63 дол./бар.

Джерело: Bloomberg

Роль тіньового флоту в російському експорті

Моніторинг активності танкерів показує, що на початку другого кварталу 2024 року до берегів Індії прибули нові танкери, які перевозять російську нафту. У березні 2024 року через дію американських санкцій Індія припинила купувати марку Sokol, натомість весь вантаж (що сягнув історичного максимуму за даними CREA – 0,97 млн т) цієї нафти викупив Китай. У другому кварталі частина вантажів знов почала повертатися до Індії. Аналітики зазначають, Sokol тепер постачається трейдерами, а не напряму російським виробником, а вантажі
пропонуються з привабливими знижками.

У квітні 2024 року Reuters повідомило, що підсанкційне судно «Совкомфлоту» вивантажило мазут у порту на
заході Індії, що вочевидь є ознакою відновлення використання суден цієї компанії для постачання ресурсів
на ключовий для москви ринок – після короткої затримки. 

Наприкінці квітня 2024 року «Совкомфлот» вчинив показовий крок із перейменування своїх підсанкційних танкерів на честь російських міст. Окрім назв танкери також змінили свої прапори на російські з прапорів Габону. Росія значною мірою покладається на судна «Совкомфлоту» у питаннях перевезення нафти, компанія залишається найбільшим у світі власником танкерів класу Aframax, кожен з яких здатний перевозити близько 700 000 барелів нафти. У квітні 2024 року щонайменше 4 танкери змінили свої назви:

Розширення санкцій проти нафтогазового та вугільного сектору рф

17 травня 2024 року уряд Великобританії оголосив про впровадження нових санкцій проти торгівлі між росією та КНДР у форматі «зброя за нафту» разом із міжнародними партнерами. Санкції запроваджені проти 3 компаній і 1 фізичної особи та передбачають низку заходів, включаючи заморожування активів, заборону на поїздки та транспортні санкції. До санкційного списку увійшли:
● Корейська компанія Paekyangsan Shipping Co Ltd, яка керує судном Paek Yang San 1 під прапором КНДР, бере участь у сприянні військовим програмам КНДР шляхом транспортування нафтопродуктів між росією та КНДР;
● Компанія «Топливо» та її директор Алєксєй Воротніков за дозвіл суднам, які займаються перекачуванням нафти до КНДР, бункерувати в російському порту Восточний;
● ТОВ «Стивідорна компанія «Восточная», що працює в порту Восточний та є відомим російським постачальником вантажних послуг.

На початку квітня міністерство економіки Японії повідомило про запровадження нових санкцій проти росії японським урядом. В списку заборонених для імпорту товарів є мінеральне паливо, мастила, бітумінозні речовини і мінеральний віск. Санкції набрали чинності 17 квітня 2024 року.

1 травня США впровадили нові санкції, які в тому числі були націлені на мережу російських вугільних компаній, а саме проти 12 підприємств групи компаній «Сибантрацит», одного з найбільших виробників коксівного вугілля в росії.

14-й пакет санкцій ЄС

20 червня 2024 року ЄС після тривалого обговорення погодив, а 24 червня прийняв 14-й пакет санкцій проти рф, який вперше містить санкції проти газового сектору. У повідомленні Ради ЄС йдеться, що санкції мають на меті надати гарантії того, що потужності ЄС не будуть використовуватися для перевантаження російського СПГ у треті країни, що значно зменшить доходи, які росія отримує від продажу та транспортування СПГ. Тобто санкції забороняють портам ЄС здійснювати перевалку російський СПГ із судна на судно, а також перевалку із судна на берег. Крім того, ЄС заборонив нові інвестиції, а також надання товарів, технологій і послуг для завершення російських проєктів «Арктик СПГ-2» та «Мурманск СПГ».

Ефективність нових санкцій проти російського СПГ

За даними Reuters, у квітні 2024 року «Новатек» змушений був призупинити виробництво СПГ на проєкті «Арктик СПГ-2» через введені обмеження доступу до танкерів льодового класу. Натомість компанія планує зосередитись на розвитку проєкту в порту Мурманська. Проєкт «Мурманськ СПГ» є більшим ніж «Арктик СПГ-2», з кінцевою продуктивністю 20,4 млн т на рік. Передбачається, що до кінця 2027 року розпочнеться виробництво на перших двох лініях, а остання лінія почне працювати в 2029 році. Однією з переваг Мурманського проєкту є вихід до незамерзаючого порту в Баренцевому морі.

Водночас «Новатек» продовжує збирати наступну виробничу лінію для «Арктик СПГ-2», незважаючи на те, що зрідження природного газу на об’єкті було припинено. Компанія розраховує на літні місяці, коли звичайні перевізники зможуть займатися транспортуванням СПГ з проєкту без участі танкерів льодового класу. Перший танкер без льодового класу вже отримав дозвіл на використання Північного морського шляху, повідомляють медіа з посиланням на адміністрацію Північного морського шляху.

На початку травня 2024 року російський «Газпром» оголосив про свою збитковість, сума чистих збитків становила 6,9 млрд дол. у 2023 році, що стало його першим річним збитком за понад 20 років на тлі скорочення торгівлі газом з ЄС, який до повномасштабного вторгнення рф в Україну був головним ринком збуту. За підрахунками Reuters, у 2023 році поставки природного газу «Газпромом» до Європи впали на 55,6% – до 28,3 млрд кубометрів. Аналітики The Economist зазначають, що враховуючи наявну ситуацію можна констатувати, що росії вже не вдасться відновити свій газовий бізнес до довоєнного стану. Додаткова проблема рф – брак установок зрідження газу і спеціальних танкерів для транспортування СПГ. Росія намагається компенсувати втрачений експорт до Європи за рахунок Китаю шляхом активного використання трубопроводу «Сила Сибіру», який перекачує до Китаю газ зі східних родовищ. Як стверджує The Economist, до 2025 року постачання можуть досягти 38 млрд кубометрів, тобто зрости майже вчетверо у порівнянні з 2020 роком.

Посилення тиску проти «Росатома» та заборона США імпорту російського урану

У пакет санкцій США, прийнятих 1 травня 2024 року, також ввійшли компанії зі структури «Росатома»:
● АТ «ІПН СТАНКОСТРОЄНИЄ» — дочірнє підприємство «Росатома», що займається розробкою та імпортозаміщенням верстатів;
● АТ «ВЕРСТАТИ РУСАТОМ» – дочірнє підприємство «Росатома», що займається продажем і дистрибуцією верстатів.

Важливою подією стало підписання президентом США закону про заборону імпорту російського урану (а саме неопроміненого низькозбагаченого урану) 13 травня 2024 року, про що заявив радник з національної безпеки США Джейк Салліван на сайті Білого Дому. У заяві зазначено, що цей акт відновлює лідерство Америки в ядерному секторі та допоможе убезпечити енергетичний сектор для майбутніх поколінь. Спираючись на безпрецедентне федеральне фінансування у розмірі 2,72 млрд дол., він дасть поштовх для запуску нових потужностей зі збагачення урану в США і сприятиме довгостроковому зростанню ядерного сектору.

Цей закон також відповідає багатостороннім цілям, які США поставили разом із союзниками та партнерами, включно із зобов’язанням у грудні 2023 року — разом із Канадою, Францією, Японією та Великобританією —
спільно інвестувати 4,2 млрд дол. у розширення потужностей зі збагачення та переробки урану. Наразі у загальному обсязі уранової сировини, який використовують США, російський ресурс займає майже чверть, завдяки чому росіяни щорічно отримують орієнтовно 1 млрд дол. До січня 2028 року новий закон допускатиме певні відступи. Зокрема, за відсутності альтернативних джерел постачання, Міненерго США видаватиме окремі дозволи на імпорт російського урану.

16 травня Комітет із закордонних справ Палати представників США підтримав законопроєкт про застосування
санкцій щодо «Росатома». Зазначена ініціатива передбачає:
● вимогу до президента США представити стратегію заміни російських ядерних постачальників у ланцюгах
поставок США, союзників і партнерів;
● запровадження санкцій проти «Росатома», його афілійованих і дочірніх компаній, іноземних осіб, які
беруть участь у будівництві нових реакторів «Росатома», а також усіх, хто сприяє або підбурює до
санкційних порушень з боку цих осіб та організацій;
● ухвалення вторинних санкцій щодо будь-якої іноземної особи, яка бере участь у значних операціях з
«Росатомом»;
● надання гарантій щодо відповідального виключення «Росатома» з ядерно-енергетичних, промислових і
медичних ланцюгів постачання США;
● надання звіту про наслідки реалізації угод про співробітництво в галузі використання ядерної енергії в
мирних цілях з росією та іншими країнами, такими як КНР, для національної безпеки.

Зв’язок санкцій проти Ірану та рф

За повідомленням видання The Washington Free Beacon, адміністрація Байдена не продовжила термін дії ряду санкцій, які дозволяють Ірану та росії брати участь у спільній роботі з розбудови ядерної інфраструктури Тегерана. Термін дії окремих санкцій, які востаннє було продовжено в серпні 2023 року, закінчився на початку 2024 року. Це дозволяє отримати понад 10 млрд дол. прибутку підконтрольним росії компаніям, таким як «Росатом», за роботу на різних ядерних об’єктах Ірану, включно з АЕС та спірними військовими об’єктами, які підозрюють в реалізації програми ядерної зброї. Про це, зокрема, зазначив член комітету Сенату з банківської справи, житлового будівництва та міських справ Кевін Крамер у листі до міністра фінансів США Джанет Єллен і держсекретаря США Ентоні Блінкена.

Ще один зв’язок санкцій проти росї та Ірану – нафта. За повідомленням Reuters, російська нафта та нафтопродукти «потрапили в морську пастку» на чотирьох танкерах після того, як 4 квітня США застосували санкції до суден компанії Oceanlink Maritime DMCC, яка пов’язана з Іраном. Ця подія показує, як москва і Тегеран наростили співпрацю на фоні посилення санкцій, і як Захід намагається розплутати складну мережу фірм, щоб зменшити лазівки та доходи для обох країн. У список суден, які потрапили під санкції, входять три паливні танкери, які вантажили нафтопродукти в лютому-березні 2024 року, і нафтовий танкер, який вантажив російську нафту на початку квітня 2024 року.

Висновки

  • Санкції призвели до зміни структури постачальників нафти на світовому ринку. США почали активно нарощувати експорт нафти до Азії та Європи, замінюючи російський ресурс. Однак, росія знаходить способи обходу санкцій, використовуючи «тіньовий флот» та перепродаж нафти через треті країни.
  • Експорт російської нафти в цілому залишався стабільним протягом ІІ кварталу 2024 року, хоч і спостерігалися деякі коливання. Росія компенсує втрати за рахунок зростання цін, використання «тіньового флоту» та залучення нових малих компаній-трейдерів.
  • Санкції поступово посилюються, зачіпаючи інші сектори російської економіки, такі як вугільний, газовий та ядерний. Вводяться заборони на імпорт російських енергоресурсів, обмеження на діяльність російських компаній та суден.
  • Загалом, санкції чинять тиск на російську економіку, але поки що не призводять до критичного скорочення експорту нафти. Росія продовжує знаходити способи обходу обмежень, тому для підвищення ефективності санкцій необхідні узгоджені дії країн Заходу.


 

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Покращення енергетичної безпеки завтрашнього дня». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні