Екологічний податок: куди йдуть гроші та що варто змінити?
- Як зараз розподіляється і використовується екоподаток
Дивитись інфографіку – https://bit.ly/37f5qPv
У загальний фонд державного бюджету:
45 % екологічного податку;
100 % екологічного податку, що справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення.
Кошти загального фонду спрямовуються на фінансування різних видатків без конкретного цільового призначення.
У спеціальний фонд державного бюджету:
100% екологічного податку, що справляється за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та/або тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад встановлений особливими умовами ліцензії строк.
У спеціальний фонд місцевих бюджетів:
55 % екологічного податку; у тому числі до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад – 25 %, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим – 30 %, бюджетів міст Києва та Севастополя – 55 %.
Кошти, які йдуть до спеціальних фондів державного та місцевого бюджетів, мають використовуватися за цільовим призначенням та спрямовуватися на фінансування природоохоронних заходів.
- Виклики:– Бракує фінансування – майже половина екологічного податку «розчинена» в загальному фонді Державного бюджету.
– Неефективний підхід до екологічного податку – «вузьке» розуміння екологічного податку в українському суспільстві.
– Нецільовий характер та недостатня прозорість використання – перелік природоохоронних заходів та відповідні порядки використання коштів дозволяють фінансувати в т.ч. заходи, які не пов’язані з охороною довкілля.
- Рекомендації
Що потрібно зробити:
- Застосувати принцип попередження або подолання шкоди, нанесеної довкіллю та принцип «забруднювач платить».
- Переглянути розподіл між фондами державного бюджету.
- Змінити переліки природоохоронних заходів.
- Посилити громадський контроль за використанням коштів екологічного податку.
Як це можна зробити:
- Через вивчення найкращих практик управління екологічним податком, у т.ч. варіантів його структури.
- Через внесення змін до Податкового та Бюджетного кодексів, акумулювання екологічних коштів у спеціальному фонді (фондах) виключно для цільового використання.
- Через внесення змін до актів уряду та відповідних рішень місцевих органів.
- Через повноцінне впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ) в Україні, зокрема нового стандарту 2019 року.
Створення інформаційного матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту USAID «Прозорість енергетичного сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП».
За зміст інформації несе виключну відповідальність ГО «ДІКСІ ГРУП», він не обов’язково відображає погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів.