Довгострокові шляхи декарбонізації електроенергетичного сектору України | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
14.03.2024

Довгострокові шляхи декарбонізації електроенергетичного сектору України

 

Внаслідок руйнувань, спричинених війною, український електроенергетичний сектор стикається з численними викликами: відновлення пошкоджених мереж і генеруючих потужностей і, водночас, задоволення поточних та майбутніх очікуваних потреб в
електроенергії, які зростатимуть з відновленням економіки країни. У той же час Україна планує декарбонізувати свій електроенергетичний сектор не пізніше 2050 року, а всю економіку – до 2060 року. Таким чином, міркування щодо декарбонізації накладаються на виклики, пов’язані з війною та відновленням. Цей звіт має на меті допомогти у плануванні такого енергетичного переходу, оскільки містить аналіз довгострокових сценаріїв декарбонізації електроенергетики України за допом огою кількісних моделей. 

У звіті оцінюється можливість створення електроенергетичної системи з нетто нульовими викидами до 2050 року з урахуванням супровідних витрат за двома сценаріями нетто нульових викидів з різними технологічними портфелями.

Питання, на які ми намагаємося знайти відповідь у цьому звіті: 

  1. Які наслідки інтеграції України в електроенергетичний ринок ЄС?
  2. Як має змінитися структура виробництва електроенергії для декарбонізації електроенергетичного сектору України до 2050 року, виходячи із загальної мети декарбонізації України до 2060 року? Зокрема:
    · Яка майбутня роль атомної енергетики? Чи потрібні Україні нові атомні електростанції?
    · Скільки потрібно вугільних електростанцій, щоб надійно задовольнити попит на електроенергію в найближчі зимові періоди? Чи можливе закриття вугільних електростанцій до 2035 року?
    · Яким є оптимальний портфель технологій відновлюваної енергетики та її географічний розподіл?
  3. Як забезпечити необхідну гнучкість енергосистеми і яка роль газових електростанцій?
  4. Яким буде вплив запровадження схеми торгівлі викидами ЄС – СТВ (або аналогічної системи) на виробництво електроенергії та торгівлю нею в Україні? Як вплине застосування механізму прикордонного вуглецевого коригування (CBAM)?

Декарбонізація електроенергетичного сектору України має багато переваг. Завдяки зниженню вартості виробництва електроенергії на вітрових і сонячних електростанціях цей перехід стає більш економічно доступним. Переваги кращої стійкості та безпеки постачання авдяки розподіленим джерелам енергії стали особливо помітними під час війни. А перспектива європейської інтеграції робить вирішення проблеми викидів електростанцій, що працюють на викопному паливі, ще більш актуальним.

Результати оцінювання показують, що декарбонізація української електроенергетики до 2050 року можлива як з технічної, так і з економічної точки зору. Попит на електроенергію задовольняється в обох сценаріях у всі змодельовані роки. В системі буде
достатньо гнучкої генерації для забезпечення необхідних резервних потужностей, навіть за умов попиту, який, як очікується, через значну електрифікацію та секторальну взаємодію зросте майже втричі порівняно з поточним рівнем.

 

 

 

 
Цей звіт підтриманий Європейською Кліматичною Фундацією. Відповідальність за інформацію та погляди, висловлені у цьому звіті, лежить на авторах. Європейська Кліматична Фундація не може бути визнана відповідальною за будь-яке використання інформації, яка викладена в цьому звіті.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні