Чи бути санкціям ЄС проти російського LNG?
У 2022 році через спад у поставках російського газу в Європу, зумовлені переважно «самосанкціями» (власними діями «Газпрому» та уряду рф), політичними рішеннями окремих держав та іншими обставинами (вибухи на «Північних потоках»), ціни стрімко зросли.
Незважаючи на те, що зараз ми спостерігаємо заспокоєння ринку, експерти Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) вказують на зберігання ризику, що обмежений обсяг поставок може знову підвищити ціни, якщо виникнуть нові зриви у поставках або якщо зимові погодні умови в Європі або на північному сході США будуть суворими. Скоріш за все, ринок газу залишиться нестійким у 2024 році до наступної хвилі поставок в 2025- 2026 рр., коли почнуть діяти довгострокові контракти та заходи по зниженню попиту на газ принесуть довгострокові результати. З іншого боку, санкції проти російського скрапленого природного газу (LNG) могли би позбавити росію значної частки надходжень, які за більше 600 днів війни складають в середньому 116 млн євро на день. Ці гроші росія використовує для виготовлення зброї та утримання армії у війні проти України.
Поки що основною рушійною силою ембарго по відношенню до російського LNG є Сполучені Штати. 12 грудня 2023 року запроваджено обмеження проти проєкту в Усть-Лузі (у санкційні списки додано ТОВ «Північні технології», АТ «Казанський завод компресорного машинобудування» і ТОВ «Газпром Лінде Інжиніринг»). Це вже 3 раунд санкцій: на початку листопада 2023 року США додали в санкційні списки російський проєкт Arctic LNG-2, а у вересні 2023 року розширили санкційний список, включивши до нього Arctic Transshipment – спільне підприємство концерну «Новатек» та французької Total Energies. Скорочення трубопровідних поставок з рф призвело до збільшення імпорту країнами ЄС російського LNG. У січні-липні 2023 року країни Європейського Союзу купили 22 млрд кубометрів скрапленого природного газу з рф. При цьому дані Євростату свідчать, що росія зберігає за собою друге місце в обсягах поставок LNG.
Ці протиріччя разом зі складністю затвердження спільних рішень в ЄС через потужний російський вплив на окремі країни стримують введення заборони на постачання всіх без виключення російських енергетичних ресурсів. Разом з тим, вже зараз можна констатувати успіхи країн ЄС у багатьох напрямках зміцнення безпеки постачання газу, що активізувались у відповідь на кризу 2022 року:
▬ диверсифікації постачань;
▬ створенні запасів у сховищах;
▬ скороченні споживання;
▬ укладанні нових довгострокових контрактів;
▬ розвитку інфраструктури для регазифікації
(прийому LNG);
▬ запуску механізму спільних закупівель.
На підставі цього можна вважати, що необхідне підґрунтя для повної відмови від російського газу вже створено. Для запровадження санкцій ЄС проти російського LNG не вистачає тільки консолідованої позиції всіх країн. Частково цю ситуацію може вирішити можливість введення ембарго окремо кожною країною-членом ЄС, проте ефективність таких «часткових» санкцій буде значно нижча. Стабільне проходження зими 2023-2024 рр. може стати індикатором того, що всі прийняті заході працюють, і реальним поштовхом для встановлення обмежень щодо російського LNG.
Посилення тиску проти рф в нафтогазовій сфері залишається першочерговою задачею майбутніх санкцій, оскільки валютні надходження від продажу нафти і газу як і раніше є основою, на якому все ще тримається російська економіка. В силах США та інших країн коаліції G7+ створити умови, щоб запровадити в ЄС заборону на імпорт та перевалку російського LNG.