Аналітичний звіт “Приватизація ТЕЦ в Україні у 2015 році”
Аналітичний центр DiXi Group підготував дослідження, яке пояснює економічні перспективи приватизації по кожному енергооб’єкту, а також пропонує власні пояснення, чому приватизація в Україні загальмовується.
Ще у травні 2015 року уряд доручив Фонду держмайна до кінця року провести приватизацію Одеської, Херсонської, Миколаївської та Дніпродзерджинської теплоелектростанцій. В липні було оголошено про продаж 5% акцій двох ТЕЦ – Одеської та Херсонської, але торги було відкладено.
Усі з вищезгаданих ТЕЦ, окрім Миколаївської, є збитковими. Станом на липень 2015 року сумарний борг усіх чотирьох станцій за спожитий газ перевищує 1 мільярд 200 мільйонів гривень.
Інвестор може бути зацікавлений в приватизації компаній лише за поєднанням кількох умов. Це збереження монопольної позиції підприємства, купівля як самих об’єктів, так і територій, на якій вони розміщені, загальнодержавний курс на підвищення енергетичних тарифів в країні та формування ринкових відносин в цій сфері.
Щоб уникнути маніпуляції з приватизацією, держава, зі свого боку, має ставити кілька умов до інвестора. Це, наявність чіткої і публічної інвестиційної програми на найближчі 5-10 років з технічного переоснащення та модернізації компанії, а також інформація про кінцевого власника компанії інвестора.
Дане дослідження підготовлене аналітичним центром DiXi Group в рамках Ініціативи зрозвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд “Відродження” (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA).